Правителството се е заело да помага чрез контакт с китайските институции за осигуряване на максимално добри възможности за издирването на изчезналия Боян Петров. Най-успешният български алпинист е в неизвестност от 3 май под връх Шиша Пангма (8027 м), а ситуацията се усложнява от бурния вятър.
Още предния ден към лагер 1 (6200 м) тръгна екип от трима шерпи и трима китайски планински спасители, изпратени от Тибетската планинска асоциация. Те обаче стигнаха само до 5900 м и се установиха на бивак, за да нощуват. В 6.30 местно време вчера те отново са потеглили нагоре, като целта им бе да стигнат до лагер 2 (6700 м). До късно вечерта нямаше сведения дали са го сторили. А надеждата на българския екип на Боян Петров е той да се е подслонил именно в лагер 2.
Първа за съдействието на правителството съобщи жената на алпиниста - Радослава Ненова.
"Поддържам връзка с министъра на външните работи Екатерина Захариева и премиера Бойко Борисов. Трябва да се действа много бързо и нямаме време за бюрокрация. Трябва натиск, за да се задействат наистина бързо нещата. Ако Боян Петров е някъде и чака, той има часове, а не дни", каза тя пред bTV. И обясни, че ако времето позволи, ще бъде направена сателитна снимка на района, за да може ако алпинистът е разпънал някъде палатка, това да бъде засечено.
Час по-късно, преди заседанието на Министерския съвет премиерът също говори по случая: "Полагаме всички възможни усилия, за да намерим нашия алпинист Боян Петров. Повиках китайския посланик, за да бъде подсигурен и хеликоптер. Каквото имаме като възможност, като контакти и връзки, всичко сме заложили. Дай боже, да го намерим жив и здрав. Държи се връзка с всички консули и посланици. Непрекъснато натискаме, това е една изключително тежка планина."
Китайският посланик Джан Хайджоу пък обясни: "Още от първия момент, когато получихме молбата за подкрепа, ние изпратихме наш екип. Веднага щом получих обаждане от вашия външен министър, се свързах с Пекин, задействахме властите. Китай отделя изключително внимание на този случай и още вчера проведохме разговори за хеликоптерите и техника, която да удовлетвори нуждите при подобно време. На практика обаче капацитетът на хеликоптерите е максимум 6100 м височина."
Именно в споменатата височина се крие проблемът. Всъщност на територията на Китай (в Тибет) хеликоптери нямат право да летят над 6100 м, което означава, че на практика такова облитане почти няма да е от полза за издирването. Затова е натискът на българската страна да се разреши полет на вертолет от Непал, пригоден за планинско спасяване на около и над 7500 м (такава услуга се извършва на хималайските върхове на непалска територия).
Затова и Радослава Ненова обяви: "Голям проблем е разрешението от Китай. Най-важното е Външно да задейства това разрешение и този хеликоптер да тръгне". Според нея такава машина вече е заредена с гориво, за да може да излети в момента, в който се получи разрешение.
Съпругата на алпиниста добави, че няма представа защо той не си е взел нагоре сателитния телефон. "Боян не би поел излишен риск, не би си играл на безсмъртие. Ако е тръгнал към върха, значи е видял, че това нещо е по силите му. Той е добре подготвен, знае си границата, има опит и не предприема безумни неща. Той е много стриктен, не забравя и не зная защо не е взел телефона. Може да е разчитал на това, че хората, които са след него, ще ги срещне по трасето. Не мога да гадая."
|
|