:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 125
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
IN MEMORIAM

Напусна ни Христина Ангелакова

Оперната прима почина на 73 години
снимка: епа/бгнес
Христина Ангелакова
Един от големите български оперни гласове ни напусна в неделя. Христина Ангелакова почина на 73 години вследствие на усложнения от ортопедична операция. Нейният мецосопран е звучал на най-големите световни оперни сцени.

Родена в Исперих на 29 октомври 1944 г., тя отраства в Шумен, след което се премества в София и учи в класа на проф. Сима Иванова в Българската държавна консерватория (днес НМА "Панчо Владигеров"). След завършването си специализира в академията "Санта Чечилия" в Рим. По-късно подписва тригодишен договор с La Scala в Милано, където са и първите й публични изяви. Италианският период в творческото й развитие има огромно значение - не само заради факта, че в Италия Ангелакова се формира като белкантова певица, но и заради възможността да подготвя партии и да навлиза в големия мецосопранов репертоар с диригенти като Абадо, Бруно Мадерна и Гавацени.

След редица награди в престижни световни конкурси Христина Ангелакова е поканена да се завърне в България и да пее в Софийската народна опера. Тя се изявява на най-престижната родна сцена цели 23 години, но паралелно с това не спира да гастролира по света. В периода 2001-2004 г. е директор на Софийската опера - първата жена, заемала този пост. От 1985 г. преподава оперно пеене в Националната музикална академия, а от 2000 г. е доцент. От 2012 г. насам бе артистичен директор на музикалния фестивал "Моцартови празници" в Правец.

"Късметлийка съм, защото цял живот съм правила това, което съм искала, което съм можела и по-голям късмет от това няма", казваше приживе оперната прима. "Дори и човек да има възможности, ако не вярва във възможностите си, той не би ги реализирал, не би стигнал до крайната цел."

Христина Ангелакова ще се запомни с блестящи художествени превъплъщения - Амнерис от "Аида", Азучена от "Трубадур", Кармен от едноименната опера, Сантуца от "Селска чест", Изабела от "Италианката в Алжир", Маделон от "Андре Шение", Графинята и Полина от "Дама пика", Марфа от "Борис Годунов", Ахросимова от "Война и мир", Дуеня от едноименната опера на Прокофиев и др. Певицата допринесе много и за популяризирането на български опери като "Хан Крум" от Александър Йосифов, "Хан Аспарух" от Ал. Райчев, "Саламбо" на Веселин Стоянов.

Поклон пред паметта й.

снимка: епа/бгнес
Оперната прима на младини.
953
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД