Според един от цитираните от агенцията американски служители Русия би могла да помогне на САЩ в разработката на софтуерни и други системи, макар това да е въпрос на далечно бъдеще. Правителството на Буш не изключва възможността в крайна сметка да включи Русия в противоракетния щит, посочил служителят.
В декларацията от срещата Буш и Путин заявиха, че възнамеряват "да осъществят конкретни проекти в областта на противоракетната отбрана, които ще допринесат за задълбочаване на отношенията между САЩ и Русия".
Миналогодишното решение на Буш за едностранно излизане на САЩ от Договора за противоракетна отбрана първоначално бе критикувано от Русия, която е другият участник в него, а също от Китай и от европейски държави, припомня Ройтерс.
Руско-американското стратегическо партньорство няма алтернатива, заяви Путин след разговорите. Буш съобщи, че е поканил Путин през септември в Кемп Дейвид.
Преди съвместната пресконференция двамата лидери размениха документите за ратификация на Договора за съкращаване на настъпателните потенциали. Договорът, подписан от двамата на срещата им през май м.г., предвижда стратегическите ядрени арсенали на двете страни да бъдат сведени до 1700 - 2200 бойни глави до края на 2012 година.
Позициите на Русия и САЩ по въпроса за развитието на иранската ядрена програма са по-близки, отколкото изглежда, заяви Путин. Буш отбеляза, че Москва и Вашингтон разбират какви последствия може да има попадането на такова оръжие в ръцете на Иран, затова искат да работят заедно, а също с Международната агенция по атомна енергия (МААЕ).
Руският външен министър Игор Иванов прикани вчера Техеран да подпише допълнителния протокол на МААЕ, което ще позволи на организацията на прави внезапни проверки на иранската ядрена програма.
Дарове
След завършване на тържествата за честването на 300-годишнината на Санкт Петербург, в които България не бе поканена, предстои да бъде решена съдбата на безбройните подаръци, посочва ИТАР-ТАСС. Постъпило е предложение да бъде открит временен склад, а съдбата на даровете да бъде решена по-късно. Най-лесно било с дърветата и цветята - те били засадени в паркове и градинки. В зоопарка очаквали двата слона от Индонезия, тъй като такива животни нямало вече от 20 години. Другият подарък от тази държава - 500-килограмовата дървена птица Гаруда - ще кацне в Ермитажа. Киргизкият подарък - 3-метрова юрта от овча кожа, вече е експонат на Етнографския музей.