:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,162
Активни 482
Страници 727
За един ден 1,302,066

Любов по италиански

„Лучия ди Ламермур” на Старозагорската опера изправи на крака столичната публика
Снимки: Операта
Повече от 180 години операта на Доницети печели почитатели в цял свят.
Режисьор: Огнян Драганов

Участват: Емилия Иванова, Юлиан Константинов и други



С бурни аплаузи беше увенчана преди дни софийската премиера на операта "Лучия ди Ламермур" от Гаетано Доницети - трагедия в три действия. След успешното представяне на "Бохеми" от Джакомо Пучини миналата година Старозагорската опера гостува за втори път на сцената на Народния театър "Иван Вазов".

Творческият екип на спектакъла е носител на приза "Стара Загора" за принос в областта на изкуствата и културата, а също и на наградата "Кристална лира", присъдена от Съюза на българските музикални и танцови дейци.

Показана за пръв път пред публика в Неапол през 1835 г., заради драматичния сюжет и красивата мелодика операта се нарежда сред шедьоврите, издържани в стила белканто. Базира се на романа на Уолтър Скот "Ламермурската годеница", а либретото е на Салваторе Камарано.

Режисьор на българската версия е Огнян Драганов, а диригент на хора - Младен Станев.

Костюмите, чиято изработка Салваторе Русо е обогатил с шотландски мотиви, ситуират действието в Шотландия в края на XVI век, когато борбата между католици и протестанти е в разгара си.

Затова пък предложеното от Димо Костадинов сценографско оформление има по-скоро условен характер в подкрепа на универсалните внушения на творбата. Представлява масивна метална конструкция, която обема различни топоси (залите на замъка "Равенсвуд", градината, където влюбените се срещат тайно и прочее), без да препраща към конкретна епоха. Съвсем ненатрапчива е мултимедията, чиято роля е главно да създаде психологизиран пейзаж, загатващ за предстоящите трагични събития или съзвучен с вътрешната драма на персонажите.

Висока класа показва Емилия Иванова, която се превъплъщава в многопластовия образ на Лучия. Ненадминато е например изпълнението й в кулминационния момент, когато героинята й е разкъсвана между молбата на брат си (Свилен Николов) да го спаси, сключвайки уреден брак, и клетвата за вярност, която е дала на любимия си Едгардо. Сцената се откроява като една от най-покъртителните в спектакъла. Завеса от черен креп се спуска отгоре, за да раздели фатално - поне на този свят, окаяната Лучия и завърналия се на бял кон от Франция измамен Едгардо. В ролята е другата звезда на вечерта - украинският артист Назар Тацишин. Завладяваща е изявата и на големия български бас Юлиан Константинов, показал таланта си на най-престижните световни оперни сцени (познат е на тв зрителите и от предаването "Аз обичам България"). Международната му кариера е свързана предимно с Вердиевия репертоар, но сега го аплодираме в образа на Раймондо, настойника на Лучия.



 ------
1230
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД