Доналд Тръмп предизвика объркване и на практика провали срещата на върха на лидерите на Г-7 в Канада, след като внезапно оттегли САЩ от заключителния документ на срещата. Тръмп стори това с изявление в "Туитър", след като си бе тръгнал от срещата в Шарлевоа, Канада, предсрочно, за да се подготви за историческия си разговор с Ким Чен Ун в Сингапур във вторник. Основна тема на срещата бе опасността от търговска война между 7-те най-развити индустриални страни след въвеждането от страна на САЩ на вносни мита върху алуминия и стоманата.
Тръмп, който закъсня за началото на срещата в петък, изуми колегите си с изявленията си на пресконференция в събота, на която нападна търговската политика на партньорите си и ги обвини, че години наред са облагали американския износ с несправедливи мита. "Това ще се промени. Митата ще паднат. Ние сме като прасенце-касичка, в което всеки бърка, и на това ще сложим край... Ако те ни отвърнат с мита, правят грешка. Имаме огромен търговски дисбаланс." Въпреки това обаче след преговорите между лидерите на САЩ, Германия, Франция, Италия, Япония, Канада и Великобритания, се стигнало до консенсус по някои въпроси и бил договорен текст на заключителен документ. В него било записано, че лидерите на страните са съгласни за необходимостта от "свободна, справедлива и взаимноизгодна търговия" и за нуждата да се борят срещу протекционизма. Както и м.г., в документа се подчертавало, че САЩ имат различна от останалите страни позиция по въпроса за климатичните промени.
След отпътуването на Тръмп обаче канадският премиер заяви на пресконференция, че въведените от САЩ мита върху канадския внос с аргумента, че става дума за националната сигурност, са обидни и че няма да позволи Канада да бъде притискана, а ще отвърне с нови мита от 1 юли. В ответ Тръмп написа в "Туитър" по адрес на канадския премиер Джъстин Трюдо, че е "много нечестен и слаб" и че е инструктирал американските представители на форума на Г-7 да не подкрепят заключителното комюнике. Не е ясно кога точно президентът е сменил рязко мнението си, защото журналистите, пътували с него на борда на президентския самолет, били информирани, че САЩ ще подкрепят документа и научили за обрата едва когато кацнали в Крит, за да презареди самолета, съобщи "Гардиън".
"Международното сътрудничество не може да бъде диктувано от пристъпи на гняв и забележки", обяви в неделя с изявление кабинетът на президента Еманюел Макрон. "Ние прекарахме два дни в изготвянето на (съвместно) изявление и ангажименти. Ние се придържаме към тях и всеки, който се отрича от тях, показва непоследователност и противоречивост. Нека бъдем сериозни и достойни за нашия народ. Ние поемаме ангажименти и ги спазваме", заявиха от президентството и добавиха, че "Франция и Европа поддържат подкрепата си за това изявление (на Г7)".