Президентът и премиерът на Македония Георге Иванов и Зоран Заев влязоха в остър публичен сблъсък относно последствията от евентуално отхвърляне на договореното с Гърция име - Република Северна Македония, съобщиха местните медии. Вчера стана ясно, че Скопие и Атина са постигнали компромис и са договорили новото име, а до края на седмицата е планирано да подпишат договор, с който официално ще бъде решен продължилият три десетилетия спор. В документа, който се очаква да бъде парафиран в Преспа, на гръцка територия, Заев и Ципрас се съгласяват името Република Северна Македония да бъде използувано за обща употреба. Според гръцкия в. "Еифемерида" ще следва и промяна на македонската конституция. Езикът ще бъде македонски с бележка под линия, че е част от славянската група езици, а прилагателното "македонски" ще се използва и в графата за гражданство, където ще пише: "македонско / гражданин на Република Северна Македония", съобщи БГНЕС. Това според гръцките медии изрично посочва, че гражданите на тази държава не са свързани с древногръцката цивилизация. Предвижда се също да бъде заличен членът, който предвижда грижа за "македонското малцинство" извън границите на държавата.
Управляващите и в двете страни обаче са изправени пред вътрешни пречки, за да решат спора. Македонският държавен глава Георге Иванов даде индикации, че може да не подпише договора. "Президентът смята, че е несериозно и безотговорно въпросът за името, който е изключително важен за всички граждани на Република Македония, и наложените относно това технически изисквания да се решават по телефона и чрез лично споразумение между премиерите на двете държави", заявиха от неговия кабинет. Иванов направи изявлението си след призива на премиера Заев всички партии, институции и граждани да подкрепят евентуалното споразумение. Президентът Иванов настоява, че е необходим широк национален консенсус за намиране на решение, което няма да накърни достойнството на македонския народ и гражданите на страната. Министър-председателят обяви, че през есента ще бъде проведен и референдум за името. При одобрение правителството ще инициира промени в основния закон на страната. Опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ обяви, че подготвя протест.
Несъгласие с действията на премиера Алексис Ципрас има и в Гърция. Той трябва да информира за постигнатата със Заев договорка президента Прокопис Павлопулос и лидерите на основните партии. Председателят на опозиционна "Нова демокрация" Йоргос Кумуцакос вече каза, че ще поиска изслушване в парламента, преди да бъде подписан документът. Според него за подобно споразумение трябва да бъдат информирани и парламентът, и гражданите. "Ципрас не е политически легитимен да задължи страната. Искаме спешно дебат в парламента, за да може гръцкият народ да разбере, преди да се обвърже, какво съдържа договорът", каза Кумуцакос. Освен това СИРИЗА не управлява с мнозинство, а коалиционният й партньор - националистическата партия "Независими гърци" (АНЕЛ) на министъра на отбраната Панос Каменос е срещу име, включващо думата "Македония". И в Гърция предстоят протести.
Езикът ще бъде македонски с бележка под линия, че е част от славянската група езици, а прилагателното "македонски" ще се използва и в графата за гражданство, където ще пише: "македонско / гражданин на Република Северна Македония", съобщи БГНЕС.
Няма кой да събуди геостратега от Симитли?