:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,943,552
Активни 245
Страници 2,395
За един ден 1,302,066

Президентът и премиерът на Македония се скараха заради преговорите с Гърция

Ципрас и Заев се договориха за името Република Северна Македония, но срещат сериозен отпор от опозиционните сили
ПОЗИЦИЯ
Президентът и премиерът на Македония Георге Иванов и Зоран Заев влязоха в остър публичен сблъсък относно последствията от евентуално отхвърляне на договореното с Гърция име - Република Северна Македония, съобщиха местните медии. Вчера стана ясно, че Скопие и Атина са постигнали компромис и са договорили новото име, а до края на седмицата е планирано да подпишат договор, с който официално ще бъде решен продължилият три десетилетия спор. В документа, който се очаква да бъде парафиран в Преспа, на гръцка територия, Заев и Ципрас се съгласяват името Република Северна Македония да бъде използувано за обща употреба. Според гръцкия в. "Еифемерида" ще следва и промяна на македонската конституция. Езикът ще бъде македонски с бележка под линия, че е част от славянската група езици, а прилагателното "македонски" ще се използва и в графата за гражданство, където ще пише: "македонско / гражданин на Република Северна Македония", съобщи БГНЕС. Това според гръцките медии изрично посочва, че гражданите на тази държава не са свързани с древногръцката цивилизация. Предвижда се също да бъде заличен членът, който предвижда грижа за "македонското малцинство" извън границите на държавата.

Управляващите и в двете страни обаче са изправени пред вътрешни пречки, за да решат спора. Македонският държавен глава Георге Иванов даде индикации, че може да не подпише договора. "Президентът смята, че е несериозно и безотговорно въпросът за името, който е изключително важен за всички граждани на Република Македония, и наложените относно това технически изисквания да се решават по телефона и чрез лично споразумение между премиерите на двете държави", заявиха от неговия кабинет. Иванов направи изявлението си след призива на премиера Заев всички партии, институции и граждани да подкрепят евентуалното споразумение. Президентът Иванов настоява, че е необходим широк национален консенсус за намиране на решение, което няма да накърни достойнството на македонския народ и гражданите на страната. Министър-председателят обяви, че през есента ще бъде проведен и референдум за името. При одобрение правителството ще инициира промени в основния закон на страната. Опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ обяви, че подготвя протест.

Несъгласие с действията на премиера Алексис Ципрас има и в Гърция. Той трябва да информира за постигнатата със Заев договорка президента Прокопис Павлопулос и лидерите на основните партии. Председателят на опозиционна "Нова демокрация" Йоргос Кумуцакос вече каза, че ще поиска изслушване в парламента, преди да бъде подписан документът. Според него за подобно споразумение трябва да бъдат информирани и парламентът, и гражданите. "Ципрас не е политически легитимен да задължи страната. Искаме спешно дебат в парламента, за да може гръцкият народ да разбере, преди да се обвърже, какво съдържа договорът", каза Кумуцакос. Освен това СИРИЗА не управлява с мнозинство, а коалиционният й партньор - националистическата партия "Независими гърци" (АНЕЛ) на министъра на отбраната Панос Каменос е срещу име, включващо думата "Македония". И в Гърция предстоят протести.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Алексис Ципрас (вляво) и македонският му колега Зоран Заев обсъждаха името и по време на срещата на върха ЕС-Западни Балкани, състояла се на 17 май в София.
1
1156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
13 Юни 2018 14:08
Езикът ще бъде македонски с бележка под линия, че е част от славянската група езици, а прилагателното "македонски" ще се използва и в графата за гражданство, където ще пише: "македонско / гражданин на Република Северна Македония", съобщи БГНЕС.

Няма кой да събуди геостратега от Симитли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД