Очаква се на срещата да бъде договорено по-нататъшно затягане на външните граници на съюза, оказване на повече подкрепа на Либия и проучване на възможността за създаване извън територията на страните членки на центрове за настаняване на мигранти, пристигащи по море. За тази цел те имат намерение да подсилят европейската гранична служба (Фронтекс) с повече ресурси и с по-силен мандат. Те също така ще заделят повече финансови средства за Либия, включително и за обучение на нейните сили за брегова охрана, и за други страни в Северна Африка. Страните - членки на ЕС, Италия, Гърция и Испания, където пристигат повечето мигранти, също ще получат повече подкрепа, се казва в проектодокумента.
Стотици австрийски полицаи и войници взеха вчера участие в учение, което има за цел отблъскване на големи групи мигранти на границата със Словения, предаде ДПА. "Една държава започва да губи своя смисъл, ако не може ефективно да защитава границите си, когато е необходимо", каза крайнодесният вътрешен министър Херберт Кикъл пред репортери в южния австрийски град Шпилфелд, където се провежда учението. Австрийският вицеканцлер и лидер на крайнодясната Партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе каза пред германския вестник "Билд", че учението, в което участват 500 полицаи и 250 войници, се провежда заради "сегашните събития по Балканския маршрут". Според комисариата на ООН за бежанците има нарастване (на годишна база) на броя на мигрантите, преминаващи през Балканите т.г., но общият им брой остава далеч под огромния брой, регистриран по време на бежанската криза от 2015 и началото на 2016 г., когато в Европа пристигнаха над 1 милион бежанци.
ДРАМИ
Датският товарен кораб "Александер Мерск", превозващ 108 спасени край брега на Либия мигранти, получи разрешение от италианския вътрешен министър Матео Салвини да акостира в пристанището Подзало в Сицилия. В същото време хуманитарният кораб "Лайфлайн", който от дни е в Средиземно море, ще акостира в Малта със съгласието на Италия да приеме част от стотиците мигранти на борда му.