"БСП използват концесията като икономически инструмент. Нека да не спекулираме за една нормална икономическа практика и да не я правим черна", заяви Ивайло Московски. |
Офертата за продан на част от централата на БДЖ се появи преди двайсетина дни на сайта на частните съдебни изпълнители. В резултат държавната компания отново опря до отпускане на пари от бюджета. На фона на уверенията на ръководството за това, че БДЖ е насред оздравителна програма, кредитори блокираха банковите сметки на железницата, 1200 вагона и 25 мотриси.
Според министър Московски обаче ситуацията не е толкова мрачна. С кредиторите вече се водели разговори с цел намаляване на наказателните лихви. Предстоели и разговори с министъра на финансите нужната сума, на първо време 20 милиона лева, да бъде предоставена като безлихвен заем от бюджета. Темата предизвика остри дебати в парламента вчера и доведе до обвинения от страна на левицата, че е изтекъл срокът, в който дружеството е трябвало да се разплати с облигационерите, а това може да доведе до отнемане на сгради и запориране на подвижни състави. От БСП критикуваха и идеята част от парите от концесията на летище София да бъдат пренасочени към спасяването на железниците.
"БСП иска спиране на концесията за летище София, обяви Георги Свиленски от БСП. Според него правителството се опитва да отдаде най-печелившото държавно дружество на концесия. "На тъмно заседание, на закрито заседание, като извънредна точка, Министерският съвет е одобрил предложението на министъра на транспорта за стартиране на процедурата за концесия. Никой от българския парламент, нито един български гражданин не знае какви са параметрите и условията", коментира Свиленски и поиска процедурата да се обсъди от депутатите. "Няма как това да бъде извършено, без българският парламент да е наясно при какви цени, при какви условия, за колко години и срещу какви такси това нещо ще бъде извършено", изтъкна Свиленски.
В отговор министър Московски обеща да предостави на левицата "цялата папка". "Няма никакви проблеми с процедурата, спазваме стриктно Закона за концесиите", обясни Московски. Той добави, че с решението за подновяването на концесията кабинетът изпълнява решение на служебното правителство на Огнян Герджиков, което беше назначено от президента Румен Радев. Концесията в никакъв случай не означава смяна на собствеността, която си остава публично-държавна, заяви той. "Такъв е примерът на летищата във Варна и Бургас, които са концесионирани по времето на управлението на БСП", каза още транспортният министър.
ВТОРИ ОПИТ
Това е втори опит за намирането на концесионер на столичния аеропорт. Първата процедура от миналата година бе прекратена по времето на служебния кабинет. Тогава бе възложено на следващото редовно правителство да се обърне към международен консултант и да започне процедурата отново, по коригиран начин. "Това е направено, тъй като от октомври имаме сключен договор със Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Цялата документация представлява около 2000 страници и ще бъде публикувана официално във вестника на ЕС, за да има равен достъп на всички потенциални участници", увери Ивайло Московски.