Някои районни здравни инспекции се противят на подмяната на пластмасовите чаши за еднократна употреба с метални в детските градини, показа проверка на "Сега". Към директорите на забавачници се издава неформално разпореждане да ползват пластмасата, като мотив се ползва нормативната уредба. Тя обаче не изисква задължителна употреба на чаши от пластмаса. В две наредби на Министерството на здравеопазването, които касаят въпроса, е записано единствено, че трябва се използват "индивидуални чаши за вода за всяко дете". "Няма разпоредба, задължаваща директорите на детски заведения да използват пластмасови чаши за еднократна употреба", потвърждава и шефката на столичния образователен инспекторат Ваня Кастрева в писмен отговор до родители от края на миналата година.
Макар да не са много, напоследък се увеличават българските детски градини, които желаят да заменят пластмасовите чаши с метални. Идеята е да се пие от канчета за многократна употреба, като всяко дете ползва свое. Преследва се не само екологична цел, но и да бъдат привързвани децата към по-устойчиви ценности (не да изхвърлят ползваните от тях предмети). Инициатор на такава кампания е варненската неправителствена организация "Обществен център за околната среда и устойчиво развитие". Именно тя сигнализира за случаите, в които РЗИ създават трудности. "Има десетина такива сигнала от цялата страна", заяви Сабина Максимова, която движи кампанията.
Община Варна е единствената в момента в България, която централизирано е изхвърлила пластмасата от градините. Това стана с решение в началото на миналата учебна година. "Подмяната на чашите се извърши поетапно със средства от бюджетите на детските градини. В момента всички те разполагат с метални чаши, които се дезинфекцират чрез стерилизиране или в миялни машини. Периодично се извършват проверки от администрацията за спазването на изискването и начина, по който се извършва пиенето на вода от децата", заявиха от общинската управа. Практически нещата обаче не са толкова безпроблемни. Родители споделиха, че идеята всяко дете да си има лична чаша засега не сработва - градините купили много канчета накуп, след изпиването малчуганите били карани да ги слагат в съд за миене; нуждата от често миене водела до най-големия дефект - децата да бъдат отказвани да пият вода. "Идеята е всяко детенце да има своя чаша с отличителен знак и така да е от встъпването в градината до края. Ако съдовете се ползват само за вода, не се допират и се съхраняват правилно, няма нужда от често миене", заяви Максимова.
ОТ БРЮКСЕЛ
Всички тези усилия съвпадат с намерението на Европейската комисия да ограничи ползването на пластмасови изделия за еднократна употреба. Преди около месец тя предложи забрана за продукти като клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и т.н.
|
|