:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,236
Активни 760
Страници 23,801
За един ден 1,302,066

Бернар Пиво: Четенето вече не е празник

Прочутият телевизионен журналист разголи прочутото си предаване
Първият въпрос, който изниква след последната страница на "Професия читател", е: Това ли е Бернар Пиво? (изд. "Прозорец"). Книгата е на водещия на "Апострофи" - предаване със 724 излъчвания по френската телевизия Антен 2, в петък вечер, в най-гледаното време. Предаване за книги, което си спечели славата на законодателен орган, имитирано, копирано, което измисли жанр. Въпросът е за въпроса на читателя на тази вестникарска страница, а не за въпроса на медийния човек. Защото изповедта на Пиво е угощение за журналиста - с щедрото професионално разголване, с безбройните тайни на занаята, с 4-те страници, посветени на дистанционното като социален феномен. Най-малкото книгата е забавна и най-малкото - за да научим, че в дълбоката чаена чаша пред интервюирания Набоков е имало не друго, а уиски.

"Празникът свърши, защото четенето вече не е празник", пише Пиво и тук е въпросният въпрос. Въздишката е интимна, той го казва за собствената си ситуация - след прекратяване на "Апострофи". Читателят Пиво е съвършеното въплъщение на онова в заглавието на книгата. "Понеделник: от пет до осем часа; вторник: от осем до десет часа; сряда: от дванайсет до петнайсет часа" и т.н. (ударението е на първото "а" в "часа") - 15 години. Това е графикът му за четене на книги - колко са като него и къде е тук празникът?

Пиво е това: "колективният читател" - терминът е от книгата му: той е длъжен да задава въпросите, които най-широката публика би задала - на Солженицин, Кисинджър, Сименон, Митеран, Модиано, Льо Клезио, Буковски... как няма да е гледан?! Ето я драмата. Пиво не е принципно нещо различно от масовото явление в българския културен живот от преди 1/2 век - колективното четене - колективът се събира и някой чете на глас. Разликата е формална. А въпросът е какво става с Книгата, наистина ли празникът е на привършване?

Мъдреците биха казали: Книгата минава от една сакралност в друга, нещо като измисления от социолозите "преход". Дали е така, щом и мъдрият историк Божидар Димитров се прехласва пред бутафорията "преписване на История славянобългарска през 2003"?
1693
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД