Следващата цел на администрацията на Джордж Буш след Ирак не е Иран, Сирия или Северна Корея, а хуманитарните неправителствени организации, които допринасят за настройването на общественото мнение срещу администрацията на САЩ. Това твърди в. "Гардиан", според който войната срещу гражданския сектор се води на два фронта. Първият е подкупването чрез предоставяне на договори в рамките на проектите по възстановяването на Ирак. Вторият е оклеветяването и маргинализирането на по-независимите неправителствени организации, като тяхната дейност бива обявявана за заплаха на демокрацията.
Американската агенция за международно развитие (USaid) отговаря за подхода на "моркова", докато този на "тоягата" се провежда от "Америкън ентърпрайз инститют", най-мощния мозъчен център, близък до властта във Вашингтон.
Неотдавна Ендрю Нациос, шеф на USaid, нападна неправителствените организации за това, че са се провалили в една област, която те едва ли са си поставили за цел: да провеждат пи-ар в полза на правителството във Вашингтон. Нациос изразил недоумение, че гладните и болни иракски и афгански деца не научават, че храните и ваксините достигат до тях благодарение на любезността на Джордж Буш. Оттук нататък неправителственият сектор трябва да свързва своята дейност с външната политика на САЩ, каза Нациос, като не се поколеба да заяви, че те трябва да се превърнат в "ръката на правителството на САЩ". В противен случай той заплаши, че те ще загубят договорите си, а правителството ще си намери други подизпълнители.
Според инициативата "NGO Watch" на Америкън ентърпрайз инститют, задачата на неправителствените организации е да не правят нищо друго, освен да предават пакети с надпис "Подарено от САЩ" в партньорство с компании като "Халибъртън" и "Бехтел", пише още "Гардиан".
|
|