Един мъж загина, а четирима души бяха ранени при тежка катастрофа между две влакови композиции, станала в 4.45 часа вчера сутринта.
В железопътната отсечка Карлово-Сопот, на 500 метра след прелеза за село Дъбене, пътническият влак от Карлово за София е блъснал отзад бързия влак от Варна за София. Специален вагон-платформа за превозване на леки коли, закачен в края на влака, в който се е блъснал пътническият, е смекчил удара и е предотвратил по-тежки поражения.
Машинистът на пътническия влак, 38-годишният Иван Димитров от с. Розино, е починал на място.
Животът и на четиримата пътници, настанени в болница, е вън от опасност
79-годишната Моника Фархи е със счупена ключица, Светлин Лалев е със сърдечни проблеми - през 2000 година е имал лек инфаркт и е настанен в болницата, без да има външни наранявания. 59-годишният Чавдар Селвелиев е с фрактура на таза, а 69-годишната Ангелина Ковачева е с контузия на крака и комоцио.
Първоначално пострадалите са били настанени в болниците в Карлово и Сопот. По-късно са преместени в дежурната хирургия на университетската болница "Свети Георги" в Пловдив. Селвелиев и Ковачева са минали през шокова зала.
Бързият влак от Варна за София е тръгнал миналата нощ в 22.25 часа. Той е бил с 13 вагона. Между гарите Карлово и Сопот, на 500 метра от прелеза, локомотивът на влака се е повредил и е спрял. Междувременно от гара Карлово тръгва и пътническият влак, в който са пътували 7 души. Заместник-министърът на транспорта Любомил Иванов, който пристигна на мястото на катастрофата, каза, че загиналият машинист не е реагирал на двата последователно подадени жълти сигнала и не е намалил скоростта, за да спре на червения семафор.
Загиналият машинист Иван Димитров е баща на две деца, живеел в с. Розино. Той е изпълнявал първия си рейс за деня. Димитров работел от 7 години в карловското депо и е имал близо 20-годишен стаж в БДЖ. "След медицински преглед е установено, че машинистът и помощник локомотивният машинист са били в добро здравословно състояние и не са употребили алкохол.
Пропускането на червен сигнал е грубо неспазване на технологията
Ударът е станал с около 28 км в час - толкова показва скоростомерната лента, което означава, че машинистът е направил всичко възможно да спре влака преди удара. Той е можел да се спаси. Помощник локомотивният машинист няколко пъти го е приканвал да се дръпнат назад, но вероятно чувството за отговорност е останало до последно и това е причинило смъртта му", коментира Иванов. Помощник-машинистът е успял да изскочи от кабината. Но и да е останал вътре, не би могъл да направи повече от това, което е направил, коментираха железничари.
Двата влака не са дерайлирали. Локомотивът на пътническия е бил разрязан от пожарникари, за да извадят тялото на загиналия машинист. В спалния вагон на бързия влак са пътували трима незрящи и двама трудно подвижни граждани, на които веднага е била оказана помощ. Те са били качени в микробус на БДЖ и са били транспортирани до София. В останалите вагони са пътували около 400 души, които също бяха превозени с автобуси.
Движението по линията не е спряно. Към 10,30 часа вчера пътят бе почти разчистен, а всички пътници бяха извозени.
ОБЯСНЕНИЕ
Изгорял бушон на локомотива на бързия влак е бил причината за неговото спиране. Елементарната повреда е била отстранена сравнително бързо и композицията всеки момент е щяла да потегли и да освободи пътя, преди в нея да се блъсне пътническият влак. Загиналият машинист не е имал как да го види навреме, тъй като на това място има остър завой.
Автоматизираната диспечерска система на БДЖ е работила нормално, но тя не може да предотврати такова произшествие, обясниха експерти. Нейната цел е при извънредно спиране на композиция между гарите да включи сигнализацията и това е станало, но Иван Димитров е пренебрегнал сигналите - вероятно мислейки, че става въпрос за някаква повреда.
|
|