:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,291
Активни 769
Страници 21,856
За един ден 1,302,066

2200 души запазиха статута на Корсика

2200 не стигнаха в неделя на първия референдум в Корсика, за да се приеме нов административен статут на острова. С 50,98% срещу 49,02% бе отхвърлено обединяването на двата департамента Горна Корсика, с център Бастия, и Южна Корсика, с център Аячо, при което столица на новата териториална единица трябваше да стане Аячо.

В Бастия имаше 70,77% отрицателен вот, което се очакваше, но Аячо изненада със своите 52,28% "не". Друга изненада бе високата активност - над 60%. Правителството на Жан-Пиер Рафарен се боеше от пасивност на електората и за активизирането му ангажира лично вътрешния министър Никола Саркози, който посети 8 пъти острова след встъпването си в длъжност преди 14 месеца. Смяташе се, че мобилизираща роля ще има и арестуването в навечерието на вота на най-издирвания беглец във Франция Иван Колона, заподозрян за убийството през 1998 г. на префекта на Корсика Клод Ериняк. Оказа се, че сигналите от Париж са активизирали главно лагера на отрицанието.

Президентът Жак Ширак изрази още в неделя вечерта "съжаление" от резултата. Премиерът Рафарен каза, че ще уважи волята за запазване на статуквото, а министър Саркози пое всички пасиви върху себе си, за да спаси авторитета на кабинета.

Отхвърлената реформа се подкрепяше и от управляващата десница, и от социалистите. Корсиканските националисти също бяха склонни да я приемат. Те се подразниха обаче от арестуването на Иван Колона, когото смятат за невинен. Освен това много корсиканци, както и другите французи са недоволни от пенсионната реформа и от социалната политика на Париж и използваха отрицателния вот, за да санкционират правителството.
376
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД