Не е задължително да си крайно запален по ЦСКА, за да влезеш в музея на спортната слава на клубния стадион. Но излизайки оттам ти задължително милееш повече за отбора. Значително повече отпреди.
---------
Със сигурност никъде в Европа, а вероятно и по света няма аналогична сбирка на спортни трофеи. Това, което отличава сравнително малкото помещение в Борисовата градина от помпозните музеи на "Реал" (Мадрид), "Барселона" и "Манчестър Юнайтед" например, е броят на различните спортове, представени по витрините. Освен задължителните и преобладаващи футболни експонати, тук има отличия от още 28 вида спорт. До миналата седмица купите бяха 1057, но от тази сряда се увеличиха с още една, заради спечелената от ЦСКА "Тьоле куп 2003" в мач с "Вердер". Уредникът на експозицията Александър Манов, дългогодишен пресаташе на "армейците" и неотлъчна част от клуба, вече с удоволствие си представя на кое видно място ще намести новия трофей.
Именно Манов е един от моторите, задвижили идеята за възраждането на музея. Той е съществувал и преди, в по-малък мащаб, но от началото на 90-те години на миналия век е бил запуснат. В договора на Министерството на отбраната с ЦСКА обаче залегнала клауза, според която клубът трябва да поддържа музей. "Заварих помещението потънало в прах, купите бяха нахвърляни, някои от тях увредени - счупени или огънати. Трябваха доста средства за реставрация", припомня си Александър Манов. Оттук нататък нещата са се развили с помощта на собственика на ЦСКА Васил Божков, изпълнителният шеф Лазар Василев и управителя на стадиона Стефан Стоянов. За да се стигне, случайно или не, до 9 септември 2002 г., когато музеят отново отваря врати.
Оттогава до настоящия момент
над 5000 души са
посетили сбирката
в тази зала на стадиона, носеща особен заряд. Първите посетители са били ветераните-участници в първия шампионски отбор, спечелил титлата през 1948 г. - Нако Чакмаков, Стефан Божков, Стойне Минев и др. Гости най-вече са хора от различни фенклубове, отделни запалянковци и гости на столицата. Често тук се отбива председателят на Управителния съвет на ЦСКА Георги Ананиев, бивш военен министър. Футболисти от сегашния отбор също минават преди някои мач. Наскоро са дошли националите Владимир Манчев и Мартин Петров, понеже по времето, когато са играли за "червените" музеят още не е бил отворен. Концепцията на клуба е входът да е свободен, за да не се възпрепятства желанието на запалянковците да се докоснат до историята на тима. Безспорно най-големият наплив на посетители е преди домакински двубой. Тогава вратите към музея се отварят още преди обед и хлопват едва 15 минути преди началния съдийски сигнал. Във "футболни" дни броят на посетителите набъбва до 350-400 души. Ритуалът, който изпълняват всички доближили се до множеството купи, пък е да пишат пожелания на тръгване в специална книга. Всеки писал в нея неизбежно се вглежда в портрета на Христо Стоичков. Той е рисуван по снимки от корифея по психология проф. Манчев.
Най-значителната футболна личност, оставяла автографа си в книгата, пък е дългогодишният президент на ФИФА Жоао Хавеланж. Емблематичният за най-популярната игра бразилец е сторил това при идването си в България през 1983 г. Колорит носят също
подписите на
Тодор Живков
и Фидел Кастро,
които въпреки политическите промени, все още се съхраняват. В духа отпреди 10 ноември 1989 г. са и отличията, връчени на ЦСКА. Сред тях са медалите "Народна Република България" (I и II степен) и "9 септември" (I и II ст.), получени съответно за 30, 35, 40 и 45 годишнината на отбора. За 50-ия юбилей на "армейците" през 1998 г. пък е издадена марка с лика на Христо Стоичков. Витрината с наградите е близо до стената обкичена с флагчета, дарени на отбора. В музея има 70 такива сувенири, а още толкова, поради липса на място, са на клубната база в Панчарево.
Всички тези експонати обаче минават леко в миманса и дори могат да бъдат забелязани "на второ четене", заради масираното присъствие на футболни трофеи. Първият, който се набива най-вече на очи е 30-килограмовата купа от Мароко "Мохамед V". Тя е спечелена след успех в Казабланка през 1967 г. над местния национален отбор с 2:0 с голове на Димитър Якимов. Именно заради тези попадения легендата на ЦСКА е кръстен от местната публика "Магьосника", какъвто впоследствие му е и прякора.
По обем на мароканската купа могат да й съперничат и двете отличия от Палма де Майорка. Първото е спечелено през 1971 г. след 2:0 над "Атлетико" (Мадрид), а второто - година по-късно с 1:0 срещу "Барселона". Любопитното е, че и 3-те гола на тези финали са на Петър Жеков.
Другото централно място заслужено се заема от първата шампионска титла. До нея са екипът от този паметен за ЦСКА сезон, както и снимка от награждаването с тогавашният спортен министър ген. Владимир Стойчев.
Сред гордостите е и изящна кристална купа на първенец на България. Тя е
печелена 9
последователни
пъти от ЦСКА
между 1954 и 1962 г., след което оригиналът е подарен на клуба и се изработва нов трофей. До нея стои и отличие със златни орнаменти извоювано с 2:1 в Бразилия срещу "Сао Паоло" през 1971 г. То дава повод на Александър Манов да оповести, че ЦСКА е единственият български отбор спечелил 18 международни турнира и то като гост.
Всеки момент се очаква и ново попълнение в колекцията. Помощник-треньорът на мъжкия състав и отговорник за вратарите Стоян Йорданов е обещал да дари сребърния си медал, спечелен на олимпийските игри в Мексико през 1968 г. Оригиналната купа не може да намери място в сбирката, понеже е на съхранение в БФС.
Независимо от предимно футболната насоченост на музея, в него намират място и редица атрактивни спомени от други спортове. Сред тях е ракетата на Мануела Малеева, с която тя печели европейска титла през 1983 г. и двете еврокупи по волейбол на женския тим на ЦСКА от 1982 и 1984 г. Място има и за жълтата фланелка на колоездачната легенда Ненчо Христов от престижния Пробег на мира (Прага - Берлин - Варшава) през 1957 г. Подарък от великия хокеен отбор на ЦСКА (Москва) от 1964 г. пък е дървен стик с автографи.
Специален кът е отделен на всички състезатели на "червените", които са ставали олимпийски шампиони. Един от тях - Христо Марков, е оставил за спомен шпайковете си, с които печели златото на троен скок на Олимпиадата в Сеул през 1988 г.
Съвсем скоро футболните трофеи ще бъдат отделени от тези от останалите спортове. Предвижда се разширение на музея, като за целта ще бъде отделено цяло крило от сградата на стадион "Българска армия". Тогава ще бъдат извадени и всички купи. Част от сбирката в момента се пази в хранилище, поради липса на място. Щом се ширне ново пространство се
предвиждат и
нововъведения във
футболния сектор,
включващи създаване на поне 3 отделни къта. Първият от тях ще бъде посветен на първата титла, друг на Димитър Пенев, а трети - на Христо Стоичков. Паралелно с това се предвижда и още едно пиршество за очите на "червените" фенове - изграждане на Стена на славата. Тя трябва да бъде готова до края на годината. Все още се мисли по концепцията и съдържанието й, но една от идеите е да има отпечатъци на ръцете или краката на футболните легенди на клуба. При завършването на Стената ЦСКА вече може наистина да се гордее, че има уникален музей. Неслучайно реферът на евроквалификацията за младежи България - Белгия (2:1) на 6 юни Гуидо Вилдхабер от Швейцария сподели, че не е виждал подобна колекция никъде по света. А на подобен човек може да се вярва.
ЧЕРВЕНА ГОРДОСТ
btw.на ГейАрена има ли музей на КАЛЪФКИТЕ?