Финансовото министерство предлага бюджетният дефицит през 2004 г. да е 0,7% от БВП вместо 0,5%, както е заложено в тригодишната прогноза, за да може да прави по-големи разходи. От мисията на МВФ в София обаче, смятат, че е важно кабинетът да изпълни тригодишната макрорамка, за да убеди инвеститорите, че стабилността у нас ще се запази. Иначе имало опасност те да се отдръпнат, виждайки, че управляващите не спазват ангажиментите си. Според фонда няма пречки заложените параметри да се постигнат, тъй като икономиката ни се развива добре.
Програмата с фонда се изпълнява добре засега, всички макроикономически параметри се развиват добре, е мнението на финансовата институция. За положителна тенденция се смята увеличеното кредитиране от търговските банки. МВФ препоръчва в тази връзка да се засили банковият надзор така, че парите да се дават за добри и ефективни проекти.
Структурните реформи трябвало да се засилят, защото забавянето им можело да повлияе задържащо на растежа. От фонда настояват да се приеме новият закон за енергетиката, чрез който да се осигури независимост на регулаторния орган, а също и да се побърза с приватизацията на БТК. Субсидиите за БДЖ и енергетиката да се насочват не към секторите, а към хората, които се нуждаят от подпомагане, препоръчват от фонда.
МИСИЯ
Поредната мисия на Международния валутен фонд у нас ще е през септември. В рамките на една седмица тя ще обсъди с правителството бюджета за следващата година. Очаква се преговорите да са трудни. България ще подпише предпазно споразумение с фонда след изтичането на тригодишното споразумение и това ще е положителна стъпка. Обикновено този тип споразумения били за срок от 12 месеца до 2 г.
|
|