В ход е нова подписка с призив за отстраняване на главния прокурор Никола Филчев - този път не на политици, а на общественици, учени от БАН, инженери, архитекти, учители и хора на изкуството. Искането за смяна на обвинител N1 е изпратено до президента, министър-председателя и Висшия съдебен съвет (ВСС). Според гражданите Филчев трябва да напусне поста, защото е уронил престижа на съдебната власт и злепоставя България пред света.
Обръщението са подписали над 50 души вече - основно учени от БАН, сред които професорите Бинка Вазова, Димитър Ненов, Христо Баларев, Михаил Кметов, Михаил Огнянов, Боряна Пирьова и др. Призива за отстраняване на главния прокурор подкрепят химици, физици, пастор Христо Куличев. Според недоволните от главния прокурор силно негативните оценки по адрес на българската прокуратура на дипломати от Европа и САЩ в края на м. г. представляват точна оценка за състоянието на държавното обвинение и следствие. Прокуратурата не се бори с корупцията и организираната престъпност, а в същото време оказва натиск над журналисти, които разкриват подкупните, бяха основните изводи на посланика на САЩ Джеймс Пардю.
Подписалите обръщението са обезпокоени най-вече от реакцията на управляващите и на ръководителите на прокуратура, както и от отражението на процеса върху международния авторитет на страната ни. След критиките на посланик Пардю и колегите му от Германия, Холандия и Франция проф. Огнян Герджиков и депутати от НДСВ не харесаха тона им и защитиха Никола Филчев. Президентът Георги Първанов реагира негативно на дипломатическата атака срещу прокуратурата. Зам.-шефката на ДПС Емел Етем пък напомни, че България е суверенна държава. 39 депутати от ОДС обаче настояха правосъдният министър Антон Станков да внесе във ВСС искане за оставка на главния прокурор. Министърът обаче каза, че то би могло да послужи само за сведение на висшите съдии.
Управляващите от НДСВ и ДПС в парламента и правителството са призовани "незабавно да обявят и ясно да формулират позицията си по отношение на досъдебното наказателно производство, както и конкретните срокове, в които ще бъдат извършени основните етапи на реформата с цел да се гарантира сигурността на процеса по окончателно присъединяване на България към Европейския съюз". Представители на управляващите обаче многократно дадоха да се разбере, че структурни промени в съдебната власт, за каквито настояват десните, няма да има засега.
|
|