:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 272
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Пари

Момчил Андреев: Животът на кредит е вече правило

Мобилните ни банкери Райфайзенбанк допълнително улесняват клиентите, обяснява изпълнителният директор на финансовата институция
Снимка: Александър Михайлов
----

Райфайзенбанк е сред най-динамичните институции в България и Централна и Източна Европа за 2004 година. Миналата година активите й нараснаха със 137% до 2 млрд. лв. и това й отрежда 8% пазарен дял. Чистата печалба на банката за 2004 г. е 24,5 млн. лв., което представлява 77% годишен ръст. Клиентите на Райфайзенбанк се увеличиха с 57%.

Кредитният портфейл на банката е за 1 млрд. лв., или с 50.9% повече, отколкото в края на 2003 г. Институцията има 9% пазарен дял в кредитирането на фирми. Заемите за граждани са за 102 млн. лв., като това е 3.2 пъти повече, отколкото в края на 2003 г. През декември 2004 г. Райфайзенбанк започна да предлага услугата "Мобилни банкери".

Привлечените депозити са нараснали със 157% през 2004 г. и в края на годината общата им сума е 1.32 млрд. лв. През миналата година Райфайзенбанк увеличи капитала си от 39,1 млн.лв. на 65,6 млн.лв.



- Г-н Андреев, през 2004 г. потребителското и ипотечното кредитиране бележат най-голям ръст сред останалите видове заеми. Кои са причините за това?

- От една страна, икономиката се развива възходящо, макрорамката е стабилна, пред страната има ясна перспектива - Европейският съюз, лихвените равнища са относително ниски и стабилни. От друга страна, банковата система е изцяло частна, държавните банки се приватизираха, преструктурираха и от депа за пари се превръщат във все по-голяма степен в ефективни и активни финансови посредници.

Променя се и нагласата на българина - животът на кредит вече е по-скоро правило, отколкото изключение. Това не е някаква изолирана тенденция - практически всички страни от Централна и Източна Европа минават по този път.

- Защо погледът на банките се насочва най-вече към ипотечните и потребителските кредити? Какви са мотивите Райфайзенбанк да акцентира също върху тези две групи кредити?

- Всъщност Райфайзенбанк е универсална банка и работи както с фирми, така и с граждани. Може би офертите ни за потребителски и ипотечни кредити са по-видими, защото това са масови продукти и се рекламират активно, докато корпоративното банкиране предполага работа лице в лице с клиента.

Банките се насочват към банкирането на дребно, защото това е много печеливш бизнес, особено за големите институции и за тези, които знаят как да го правят.

Рекламират се основно кредитни продукти - потребителски и ипотечни кредити, защото активните операции генерират основна част от приходите и печалбите.

- При какви условия банката предлага тези заеми? Какви са те в сравнение с тези на останалите институции в сектора?

- В момента предлагаме едни от най-добрите продукти на пазара. Например, ипотечен кредит за срок до 25 години при това с най-ниската за момента лихва от 6,5% за първата година. Новодомците получават и безплатен подарък - телевизор, DVD или кафе машина по техен избор, а това не е всичко. В пакета включваме безплатна дебитна карта и безплатна застраховка "Живот".

Потребителските ни кредити са в ценово отношение също много атрактивни, а до 7 000 лв. са и без поръчители. Предварително одобрение за тези кредити може да се получи за 15 минути и на телефона на колцентъра на банката.

Освен конкурентни цени Райфайзенбанк предлага и изключително улеснен достъп до тях. В София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора и Пазарджик нашите мобилни банкери са готови да посетят на място клиентите и безплатно да ги консултират, да им помогнат да попълнят формулярите и да улеснят получаването на кредит. Клиентът избира в кой от 50-те ни офиса да отиде, за да получи парите.

- Какъв е делът на тези видове заеми в кредитния портфейл на банката?

- Вече надхвърля 10%, а обемите растат в геометрична прогресия и това е само началото.

- Какви са тенденциите в ипотечното и потребителско кредитиране?

- От позицията на клиента тенденцията е към намаляването на маржовете, удължаването на сроковете и по-бързата обработка, допълнителни екстри. За банките се очертава тенденция към стандартизиране на продуктите, централизация на обработката с цел намаляване на разходите, увеличаване на рекламните бюджети в резултат на засилената конкуренция. По-активно се използват алтернативните канали за дистрибуция и не на последно място подобряват се системите за управление на риска и за събиране на просрочените кредити.

- С какви рискове е свързана специализацията на институциите в тази област?

- Банкирането на дребно е масов бизнес. Ако няма добри информационни системи, ефективна обработка на големите обеми, добра система за управление на риска и наличие на дългосрочен евтин ресурс за кредитиране, този вид бизнес може да бъде източник на големи загуби и негативна репутация за банката, вместо златна кокошка. Особено по-малките банки трябва внимателно да преценят доколко и под каква форма трябва да участват на този пазар.

- При ипотечните заеми няма ли риск от спадане цената на имотите? Има ли Райфайзенбанк изисквания за местоположението на имотите, служещи за обезпечение?

- За момента трендът при имотите като цяло е възходящ. При кредити, обезпечени с ипотека, изискваме независима оценка. Тя се прави по няколко метода и отчита и местоположението на имота. В банката имаме отдел за технически експертизи, който от своя страна проверява качеството на работа на независимите оценители. Тези, които слагат подписа си под нереалистични оценки, отпадат от списъка. Допълнително сме защитени от спад в цените на имотите чрез по-високия процент на обезпеченост, който търсим по кредитите. А и като цяло хората теглят кредити, за да ги обслужват - некоректните платци са изключение.

- Как се отразява бумът в строителството на търсенето на ипотечни кредити?

- Има засилено търсене, особено в големите градове.
44
2190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
20 Март 2005 23:45
....за съжаление
21 Март 2005 01:23
За 15 г. политиците докараха хората да живеят на кредит - така си треперят за работното място и са тихи и управляемии - това и за банкерите е добре-освен сигурните печалби, те също участват във властта...
21 Март 2005 01:42
Напротив - за радост, но не за всички е достъпно. Така човек получава живот сега срещу бъдещите си доходи, не робува цял живот на вещи, с които да се сдобие малко преди да умре.
21 Март 2005 02:42
Чудя се защо това платено съобщение е в сектора за Икономика?
Какъв кредит - обирджийство. Казва се, че е 6, 5% за първата година, но услужливо се премълчава колко е за всяка следващите, а лихвите в България, заедно с купчината "такси" по обслужване (интересно а самите лихвите за какво са) са средно около и над 10%, което е много повече от тези в ЕС и САЩ...
21 Март 2005 03:30
Да бе, голяма привилегия - да плащаш за всичко от 10 до 25% по-скъпо заради удоволствието да го притежаваш незабавно след като си го видял в рекламата по телевизията..
21 Март 2005 09:08
"...човек получава живот сега срещу бъдещите си доходи".
Фичо, утре ще ни принудят да взимаме кредит срещу бъдещите доходи на децата си!
Банките в България реализилат най-голяма печалба в Европа, и имат най-висока лихва. Това е мафия!
21 Март 2005 10:59
Голям праз, че те тука всички писачи гастарбайтери така живеят от зората на демокрацията, кредит карт и връщат по малко и наново я продължават, чак до камбаната...Това е и европейското ни бъдеще, ще вземаме кредити, ще плащаме само лихвите и блатото става бездънно, но ще караме лъскави коли на кредит, лъскави стоки на кредит, лъскави жени пак на кредит, ако можеш да обслужваш обаче и кредита и лъскавината...
21 Март 2005 11:10
верно, за радост на лузери като фичката, макар че и за него още не е достъпно и нема де е барем още 10 годин а после - също поради босилека.
фичка ти не робуваш на нищо щото немаш нищо освен откраднатото. бъдещи доходи също немаш. пребоядисали се за една нощ комунистически философи не се котират никъде.
21 Март 2005 11:30
лихвените равнища са относително ниски
Лелеее, аз пък да не забележа колко са ниски, тц тц тц ...
Абе тоя на малоумни ли ни прави
21 Март 2005 11:57
Много банкери днес, бе. Да не е Никулден
21 Март 2005 12:11
Новодомците получават и безплатен подарък - телевизор, DVD или кафе машина по техен избор, а това не е всичко. В пакета включваме безплатна дебитна карта и безплатна застраховка "Живот".

Взимаш едно, получаваш три! Това май някъде съм го чувал ...
21 Март 2005 13:51
Кредит се тегли, ако има перспектива да се върне, ако работното място ми е сигурно поне 50%, останалите са риск. Сега в днешно време никой няма сигурност. Днес предприятието държавно или частно, го има утре не. С тези убийствени лихви и при нарастващата безработица, целта е да ни вземат жилищата на тази които имаме, а и на онези които са си ги купили с кредит, Затова и се чудят как да ни принудят задължително да теглим кредити. (ЗАДЪЛЖИТЕЛНО САНИРАНЕ) например или енергоспестяващи електроуреди.
Когато се нормализира държавата и лихвите по кредитите, тогава ще теглят крадити и здравомислещите, сега разчитайте на онези които нямат пипе.
21 Март 2005 14:52
А, на магистралата се е обърнал един TIR с канарчета!!!!
21 Март 2005 15:31
Братя Стругацки, масовото въвеждане на достъпни кредитни карти ще увеличи стокооборота на дребно 3-4 пъти. Удобството е насравнимо - плащаш до месец след покупката (даже да си плащаш всичко от раз), не носиш много пари брой, които да губиш или да ти откраднат, отговорността ти при загубена карта или измама с нея е малка, получаваш гаранция за стоката, може да я върнеш без проблеми, получаваш автоматично отчет за разходите си, което намалява напрежението в семейството, може да се пазарува нощем от машини, по телефона и по интернет (това спестява време и , кредитната карта служи като гаранция при наемане на кола и др., кредитната ти история улеснява неимоверно получаването на всеки друг заем (премахва бюрокрацията), повишава общественото доверие, забравяш също какво значи да искаш заем от колеги до заплата. Конкуренцията сваля лихвите, всеки човек с добра кредитна история получава постоянно по пощата промоции за нови карти с по 6-12 месеца гратисен период (нулева лихва) и възможност да си прехвърли стария баланс по новата сметка, така че дори платежоспособността ти да изостава от харченето за по-дълго - една-две години - може да ти излезе безплатно. Същото се отнася за дребния бизнес.
21 Март 2005 15:57
Феникс, а може да поръчваш също и лекарства на близките си в България от производителя с доставка до тях, книги от Барнс енд Нобъл дот ком, милиони заглавия, евтини книги втора ръка, с рецензии от читателите. И руски също. Може да платиш таксата за кандидатстване в американски университет на дете в България или билета на майка си да ти дойде на гости. Кредита е кислород за потребителя.
21 Март 2005 16:00
Важното е да имаш възможност да избираш - да ползваш кредити или не. А интервюто трябва да е отбелязано с "реклама" или "платена публикация".
21 Март 2005 16:41
Мислех да не обсъждам очевидността на удобствата които кредитирането предоставя на потребителя, но последния постинг на другаря фенкис ( писан с плам и компетентност близки до тези на другаря Феликс Едмундович) някак си ме провокира, а четенето на Достоевски ( на български), като мерило за възвишеност и СЪВЪРШЕНСТВО НЯК'ВО СИ ТАМ, ми върна мили спомени за един друг читател на Достоевски, който се подвизаваше в този форум преди година-две...е по-отколешните читатели се сещат за кого става дума, нали?
1. Кредитът е, както му викат тук, само една възможност! Никой не те принуждава да взимаш кредит! Това трябва на всеки да му е ясно. Ти-потребителя, решаваш дали искаш или не даден предмет да го притежаваш.
2. Освен описаните от Фичо удобства които предоставят кредитите за редовия потребител, трябва да не забравяме, че по-голяма част от бизнесите тук се стартират именно със заеми, тъй като колцина са тия които имат "нужното количество стартинг капитал в кеш"?(ясно ви е, предполагам, и кои индивиди притежават такъв род "мула" и по какъв начин е придобита?) Кредитът е този който върти болшинството от бизнесите по света. Майсторите успяват да произведат печалба с по-висок % от лихвата. Който може - може, който не може - ами фалира там...и изобщо...сега няма да се учим на икономика, я...
3. Аз, лично, поради фактът че нямам четвърт милион долари в cash, взех заем от банката за да си закупя жилище. Минал ли съм се, а, другарю Феникс? Сигурно според теб - минал съм се и още как. Да де, но аз си правя други сметки:
а) този дом е мой и аз живея в него сега и съм си сайбия на адетите, дето има една дума...ако ми писне или по една или друга причина реша да го продам - продавам го и си закупувам друг и толкоз! По всяка вероятност, когато остареем повече с жена ми и загубим енергията, стамината и елана необходими за поддръжката му нищо не ни пречи да го "осребрим" и с "печалбата" да си купим или по-малък дом или апартамент или вила край океан или море...кой знае какъв вятър ще ни завее до тогава, да сме живи и здрави, дето има една дума. За дадения момент, обаче това е домът който задоволява нашите желания, необходимости и в него се чувствуваме щастливи. Е, запомни тая последната дума в предишното изречение...тя е разковничето!
б) ако аз плащам на банката всеки месец по 1300 долара за погасяването му, то тази сума ще си остане 1300 долара до изтичането на договора ми с банката - след десетина години, но ако аз взема под наем жилище със същата квадратура, то наемът ми днес ще бъде 1200-1300$, но след 10 години със сигурност ще е в границите на 2000-2400$ ( статистично изучавайки историческите тенденции, инфлационните тенденции и куп такива странични фактори, да не говорим, че само за четири години стойността на моето жилище ( и за това си има тук коефициенти, сравнителни таблици и информационни банки) се е вдигнала с 1/3 (или цифром от $258 000 за колкото съм я закупил, сега мога да я продам за минимум $380 000...цената за която се продават в момента къщи със същата квадратура, в същия този район)...е според двуизмерните наблюдения на противниците на кредитирането съм се минал, нали? Ами, хубуу, бе...минал съм се...
Та то и кредитирането не лъжица за всяка уста...имам примери на десетки леваци потънали в блатото на кредитната зависимост около мен...така че, за едни кредитът е необходимия морков, докато за други си е тояга, не, ами гьостерица направо...ама то така си е и с другите неща в живота, като погледнеш...кой си може си може, кой не може...или псува можещия, или си ближе раните люти или пък се готви за революция и чака при преразпределението да го "огрее и него".
21 Март 2005 17:05
щех и аз да кажа... ама той грацко вече го рекъл... само да додам... кат го вржеш с кредит, болгарский труженик, под страх от каквото там използват банките за страхуване (било то и бой), се впрега на работа... инак сърба кайве на вересия по цел ден...
21 Март 2005 17:27
В допълнение към Грацко - Феникс, в американските търговски училища се учи, че източниците на капитал за всеки бизнес са само два - дълг и equity, т.е. заем от банка или др. такава институция и продаване на идеална част от фирмата на други лица срещу част от бъдеща печалба. Не се предвижда даже да имаш собствен капитал от спестени закуски! Ти внасяш предприемачески труд и знания, поемаш риска, това е. Значи без развит и достъпен кредит (да не говорим за развит капиталов пазар, търговията с акции) няма и нови фирми. Няма изобщо никакви фирми, понеже и утрвърдените постоянно се нуждаят от кредит за бизнес цикъла си. Кредита също е стока, цената му зависи от търсенето и предлагането. Колкото повече банки, толкова по-голяма конкуренция за клиенти и по-евтина стока.
21 Март 2005 17:38
Пак ще кажа, не е лош кредитът, лоши са условията по него в България.

Я Граци и Фичо да ми кажат има ли такъв абсурд някъде по техните географски ширини и дължини, ти да си вземаш кредит, а да ти подаряват DVD или телевизор ?
Що трябва да ми подаряват някакъв боклук. Не мога ли аз да си купя каквото ми се иска, а те просто да ми намалят лихвата?
И нека сравним обективно лихвите по ипотеките или по лизинга за нови автомобили тук и там, пък тогава да обсъждаме лош ли е кредитът или е добър...
21 Март 2005 18:02
Ще я намалят щом конкуренцията ги затисне. На мене Райфазен в България ми вдъхва доверие. Е, като открият клонове на Чейз и Сити може да предпочитаме тях по навик. Лихвите по ипотеки са по-ниски в САЩ от България, за потребителски кредит реално излизат още по-ниски заради възможността да местиш дълга си при нужда на нулева начална лихва (иначе номинално след гратисния период са високи - до 18-20%). Става дума за хора с добра кредитна история. Да се безотговорен и "виновно" беден, е скъпо. Те плащат повече за банкови услуги и имат по-малък достъп до тях от финансово изправните. Подаръци не сме получавали от нашата банка, тя е стара и не сме взимали още заем, но новите банки май дават по нещо.
21 Март 2005 18:04
туй с дивидитата са съвременни евтини маркетингови номерца... и тук ги има... но че българските банки си развяват байрака (цената на кредитите) както им изнася, е така... ми локален пазар, нема конкуренция - кво искаш... нали има некой и друг клиент... връзват бизнеспланчетата... не съм много запознат... ама ако след време додат големите от западния край на новата родина... ше им мине... ако оцелеят... а дотогаз нека и мънинките се порадват на демокрацията...
21 Март 2005 18:14
Хиршфилд, като всяко натурално капиталистическо начинание кредитирането зависи от двете божества на КАПИТАЛА - ТЪРСЕНЕ и ПРЕДЛАГАНЕ. Ако има голямо търсене лихвения процент расте, при по-слабо търсене - пада.
Тук има дилършипи където можеш да си закупиш кола с 0% финансиране ( определени модели), но при по-силно търсените лихвения процент може да достигне и до 5-6%...от значение е също и дългосрочността на заема.
За жилища ( къщи, апартаменти) - при положение че имаш 25% от стойността на къщата (независимо дали в еквивалента на печалба от продажбата на предишната ти къща, кеш или някакъв друг "актив" ти си спестяваш задължителната "застраховка на заема" ( допълнителни хиляди долари )...в зависимост от дължината на това което тук му викат term ( не знам на български как му е името, но става дума за краткосрочни договорености на лихвения процент ) почва от някъде около 4.5% и може да стигне и до 7-8% в момента ( само преди 12тина години плащах за предишната си къща...в продължение на две-три години и по 13.5%, но такива бяха тогава условията и времената, след това лихвените проценти слезнаха до към 8-9%, след това до към 7-8%...а в последната петилетка са рекордно ниски)...плащаш си като поп и това е...ако искаш...ако не щеш - продаваш си къщата и излизаш на наем ( който съвсем логично расте пропорционално с инфлационните тенденции).
Пак искам да повторя НАДЕБЕЛЕНО:НИКОЙ НЕ ТЕ КАРА НА СИЛА ДА ВЗИМАШ КРЕДИТИ! Даже, може да се каже, че съществува и следната зависимост: КОЛКОТО ПО-МАЛКО ТИ ТРЯБВАТ ПАРИ, ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ КРЕДИТОРИ СЕ НАТИСКАТ ДА ТИ ПРЕДЛАГАТ КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПО-ПРИВЛЕКАТЕЛНИ УСЛОВИЯ. КОЛКОТО ПОВЕЧЕ СЕ НУЖДАЕШ, ТО ТОЛКОВА ПО-ТРУДНО ГО НАМИРАШ И ТОЛКОВА УСЛОВИЯТА СА ПО-НЕБЛАГОПРИЯТНИ, което пак се дължи на прословутите близнаци - ТЪРСЕНЕ и ПРЕДЛАГАНЕ.

21 Март 2005 18:24
грацко... прощавай за любопитството... ама... стои ли некаква символика зад вапцването на тез два кита - търсенето и предлагането в червено и синьо...?
21 Март 2005 18:27
Само ще напомня, че кредитът е "доверие", заемът е ОБЕЩАНИЕ за връщане на определна сума, получена сега. И така цената на заема (лихвата) не зависи от предлагането и потреблението, а от доверието към лицето. което ще получи заема.
21 Март 2005 18:32
донекъде... за таз работа ти требе кредитен рейтинг (дето едвам сега тръгва в бг)... кел файда да шитнеш висока лихва на некой дето нема да си плаща... с тоз туул (рейтинга) ги тургаш потенциалните клиенти у бечове и определяш минималната лихва за секи беч, с която излизаш на пазара... после чекаш китовете да додат и да лапнат въдицата...

Редактирано от - Harvey Pekar на 21/3/2005 г/ 18:47:50

21 Март 2005 19:24
Харви, ами или има или няма...сега няма да взема след всяко мое писане да добавям и "какво точно е искал да каже автора" бележки под линия.
Айде, да го еба, стига всичко сдъвкано ли трябва да се предлага?...тъй де...а кажи с'а ти има ли или няма...дай да видим твоето тълкуване на
левскаро-чорбарската мартеничка: искащи и даващи(във вид на данъци или лишавани посредством преразпределение)
Ама ха...а'ре па с'а...парчета.
21 Март 2005 20:39
ми окей... ето..:
искал е да ги изпъкне словата, затуй ги е бойдисал... верно, не е ли...? после е искал да ги разграничи... да ги противопостави, тъй да се рече... затуй е решил да ги оцвети в различни цветове... тъй ли е...? тъй...
дотук ок... ама после иде трудното... що е избрал точно тез цветове...?
не е просто грабнал два контрастни цвета, щото в дропдаун листа червеното е лесно и по-нагоре, ама за синьото требва да се скролне надолу... зеленото е най-контрастно на червеното и не иска скролване... но не го е избрал... значи голият само контраст не е бил едничката цел... (тука требва да вметнем, че може и да е бил, ако подсъзнателно е бегал от български калър кодинг (зелено-червено) и е избрал американско-руско-френски такъв (синьо-червено)... ама не ми се верва)...
но ако зарежем подсъзнателното какво ни остава..? остава ни само съзнателен избор на синьо и червено... демек симболи... ок да ги разнищим тез симболи...
първо да земем физичната страна... червено-синьо - топло-студено... търсенето топло, а предлагането студено... нонсенс... от отсамната страна на океана предлагането винаги е било е ред хот...
можем да погледнем избора и от политическа страна... лево-десно... лево-червено - десно-синьо... ок... левите искат, десните дават... нема шанс... всички искат, никой не дава...
файненшъл пойнт ъв вю... червено-загуба - синьо-печалба... търсенето демек е кофти, а предлагането окей... само си предствям муцуната на бизнеса, ако му кажеш, че търсенето е кофти нещо... ше те разкъса... не вервам да е бил чак толкоз безразсъден... не..!
чувственна символика... червено-страст - синьо-студенина... има некаква логика в първата част - шопинга става страст у некой индивиди, но предлагането никога не е било ледено студено към техните чувства...
други символи по червено-синята тема не можех да измисля, но ми бе даден хинт... пряма с автора...
да се впуснем по оста левски-цска... какво имаме... цесека търси, а левски предлага... какво...? незнаем... рушвет ли, футболисти ли, кредити ли.... можем само да гадаем... или да чекаме да ни кажат...
аде стига ти толкоз анализ, че требе да бачкам...
21 Март 2005 21:14
На Грациан ще обясня, че това за търсенето и предлагането е като да цитираш книга от 1000 страници, на която си прочел първите 10. Може да са най-важните, но не обясняват нещата. Истината е, че в България лихвите (логично) са привързани към съответните в Еврозоната плюс съответната надбавка за риск.
Все пак тази надбавка не е толкова голяма, колкото в крайна сметка я докарват банките в БГ. Когато говоря, че процента е висок - той е висок в сравнение с аналогичния в аналогични държави по едно и също време. Плащал си 12-13 % когато лихвата на ФЕД беше 6+%, коато е 2+ плащаш малко. А в БГ и когато лихвата на ЦЕБ е 2% плащаме по 10-12% (без да броим "Великите" промоции за 1-та година). Апропо Райфайзен дали не дават дази промоция само за кредити, които са поне 10-годишни ? та тогава да имаме 1 година 6.5% всяка следваща 10%, което средно прави 9.65% ? Но всъщност говорехме за това, че това е поръчкова статия от вида "платено съобщение"
21 Март 2005 21:17
чиче, как че работиш с райфайзен като сите шефове искаш да ги лустрираш? па там сичко е от главните управления бе, пич
21 Март 2005 21:33
А дали нема некоя банка дето към кредита дава безплатен телевизор, кафемашина или DVD по избор плюс свирка и да имаш право по закона за защита на потребителя до 1 месец да се откажеш от кредита?
21 Март 2005 21:42
Хиршфилд, върти го, печи го, както искаш го обръщай и пак ще кацнеш на дедовия: Търсене и предлагане. Ами не взимай кредити след като лихвите са ти толкова високи, че нямаш "делевера", бе човек. Толкова е просто. И ще видиш, че ако ти не вземеш, тоя до теб не вземе, оня третия не вземе и банките ще се видят у чудо (щото тяхната гешефта е именно въртенето на паричките...няма ли мющерии и те че лапнат дръвцето, фигуративно казано ). Хубаво, ама както гледаш - хората взимат и то на дори и при такива лихви. Кой е виновен значи? Банките, за това че гледат да максимализират печалбите си? Тези които взимат заеми, понеже и с такива лихви им е изгодно? Или пък "недоволните" от височината на лихвите, които само сумтят и оплакват собственната си орисия?
Аз не съм запознат, в интерес на истината, с тънкостите точно на българските монетарни институции, ама няма начин да са бамбашка от всички останали по света. След като няма монопол ( или шушу-мушу вътрешно договаряне между банките, което е толкова подсъдно че си нямаш представа...), то единственния регулатор трябва да е именно опашката пред гишето за даване на заеми. След като има достатъчно "баламурници" да взимат на такъв процент, то или те не са чак такива "баламурници" каквито ти изглеждат или пък България е "черна дупка" в която потъват ЕСТЕСТВЕННИТЕ ПАЗАРНИ ЗАКОНИ. Друго логично обяснение просто няма.
21 Март 2005 21:45
Кракатау, най-често свирката е част от задълженията на клиента ( сигурно е написано с много, много дребен шрифт...ейййй там най-отдолу, ама кой ти ги чете тия работи )
21 Март 2005 21:47

Бе аз съм кацнал, само че за щастие съвсеееем в единия му край и мисля скоро да отлитам
Това не ми пречи да твърдя, че в момента ситуацията тул не е нормална.
То по принцип да ти кажа и в БГ има светофари, но от това не следва, че не се минава масово на червено...
21 Март 2005 21:51
Може да ти се види смешно, ама ми дойде на ум следната аналогия. Като дойде Демокрацията - помните ли какъв порой от порно вестници имаше
Същото е в момента с кредитите. Практически от последните 16 години едва в последните 2-3 има нормален процес на кредитиране. Като сложим т'ва, че след крахът по Виденово време на практика 6 години нямаше кредит - дойде сега момента - юруш. След 2-3 години ще се изтрезнее и нещата ще се нормализират, но в момента т'ва не е нормално. Впрочем и МВФ казва същото...
21 Март 2005 21:59
Като чета писанията на некои известни граци, фичо и прочие кредитни специалисти, се види, че не само живота, ами и мислите им са на кредит... Дерзайте, рекламирайте, нали няма да връщате...
21 Март 2005 22:04
Ами аз отде да знам от кой от кое е управление е? Да отварят архивите, това се иска. Няма незаменими кадри.
21 Март 2005 22:05
Е, ти гледай индивидуалното спасяване. В това е разковничето! Когато всеки тръгне да си оправя делаверите сам ( изключая, разбира се онези които и да искат не могат - тежки инвалиди, невръстни деца, безсилни старци) всичко ще си дойде на мястото.
Вместо да се реве за мир на Земята, благоденствие за всички хора на планетата, равенство и разни такива абстрактни понятия, ако хората тръгнат и се загрижат само за собственното си ( и това на най-близките зависими от тях) дередже всичко ще се оправи...математически погледнато: Общество съставено от ефективни, самосиндикални и щастливи индивиди би трябвало да носи белезите на своите съставни части, нали?
Така че, вместо да ходят и мръзнат по митинги за глобални неща (за функционирането на които мнозина от участниците и хабер си нямат ), вместо да хабят слюнки и сълзи за далечни и неизвестни тям абстрактни злини, просто да се стегнат и оправят собственното си дередже. Толкоз. Друго не се иска. Ти се оправи себе си и ще видиш, че ако всеки постъпи като теб и вместо да се прави на Раймонда Диен, Палмиро Толиати или Че Гевара запретне ръкави и забачка както се бачка в "нормалните страни", държавата ( а защо не и светът?) постепенно ще стане далече по-приятно място за пребиваване...ама нали пусто този ми ти курназлък: Аз...света ще оправям...аз таковата, аз онаковата...а бе, той цървули няма, па гайда иска, дето вика народа.
21 Март 2005 22:06
Считам че г-н Грациан е прав. Ама и тука излишно дуднене. За разяснение на незапознатите с нашенските условия: банките (почти всички чужди) теглят пари от "майката" на 3% лихва (евро) , обръщат ги в левове по фиксиран курс и голямата борба е да ги пласират сред балъците на 10% лихва (300% печалба) . Така има огромен марж за вероятни загуби. Засега лошите кредити били 7% и нема страшно, но като доближи точката на кипене ще стане като вулкана Кракатау. След което има основно 2 пътя - на теглилите потребителски кредити банките ще им фанат опинците, а теглилите ипотечни такива ще гризнат дървото.
Като цяло всичко това е полезно за България , първо защото се получава "3 в 1" - рекордни инвестиции + рекордно увеличение на БВП + рекордни печалби от митниците и второ че в обозримо бъдеще се задава големо шоо, че нещо скука налегна.
21 Март 2005 22:08
ма това ти ли че го обясниш на централата на райфайзен у виена? или и там че одиш да лустрираш?
21 Март 2005 22:18
Ипотечните няма да гризнат нищо, банките ще се разберат - да плащат поне лихвите, ще ги влачат доживот....
пак не е добре де
21 Март 2005 22:20
Милчо, брато, ти изглежда си безнадежден случай...давай там - пърпори си ги твойте лозунгчета, гъгни там проклятията и се радвай че не си на нашия хал...ще видиш колко ще ти стане топличко...ами тъй де...ама ха...и ти имаш правото на радости. По-добре си от нас, брато...ти живееш истинския живот, ние...какво да ти кажа - мрем, бе...направо мрем...
Стана ли ти гот, а? Ейй...колко мъничко му требе на човек да му се стопли душичката...а?
* * *

Хиршфилд, аз понеже съм тук от "комунистическо" и съм изпуснал всички ония "срещи с най-грозното от Запада". Освен количеството порнография, при посещението си в България ми направи впечетление и отпадъчната американска телевизионна продукция която се сипе там ( сигурно закупена за 2 фор 1 методи)...много от тия сериали аз дори не бях чувал тук в Канада, много "артисти" не бях и виждал ( не че съм някакъв заклет тв гледач, ама все пак от "ан-пасан" гледане все ще ти остане някоя мутричка там в съзнанието...при тия...ъ-ъ...не светкат никакви ламбички ).
Да не говорим пък за онези "криворазбрани модни неща", като да речем "Кентъки фрайд чикен" - място за сбор на юпита...някак си смешничко ми дойде...ама карай сега...всеки си има специфичен начин на развитие и най-важното е НА ХОРАТА ДА ИМ Е ГОТ И ДА СЕ ЧУВСТВУВАТ ЩАСТЛИВИ ( ей като Милчо, да речем)
21 Март 2005 22:29
Бе те не всички "срещи" бяха грозни, обаче беше ненормално...
Също тъй ненормално е банката да ти предлага кредит и DVD "Elite" (т'ва е най-долнопробната марка), примерно. Със същия успех могат да почерпят и в сладкарницата отсреща на "Иван-Асен" Направо сълзи ми капят като чета И "мобилни банкери" ха ха ))))))))
21 Март 2005 23:53
В Европа не се използват кредитни карти за всекидневни покупки. Всеки има такава, но се ползва само за пазаруването от интернет, по време на ваканциите и в някои по-тежкарски ресторанти. А и самото пазаруването по интернет е далеч по-разпостранено в САЩ и Канада, предполагам заради начина има живот, големите разстояния, ограничените социални контакти. В Турция почти всеки има кредитна карта и се приемат навсякъде, но населението задлъжня толкова много, че в последно време тръгна кампания да се заменят кредитните с дебитни карти. В България между другото всеки може да си изкара кредитна карта, съвсем евтино е (30-40 лева за издаване), ако докаже доход получава и кредит, ако не - ползва си я като дебитна, но може да пазарува навсякъде където приемат кредитни карти, включително интернет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД