:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 285
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Близо 26 дни струва на бизнеса плащането на данъците

България е на 62-а позиция в света по условия за предприемачите
616 часа годишно губи бизнесът у нас, за да си плати всички данъци, става ясно от доклад на Световната банка (СБ) "Бизнесът през 2006 г. - създаване на работни места". Общо 27 плащания на данъци трябва да направят фирмите през годината. Това им струва 3,2 пъти повече време, отколкото в държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), където плащането на данъци отнема 192 часа на година. Там броят на данъчните плащания е само 16. ОИСР обединява 30-те най-развити държави в света, включително членките на ЕС.

По това доколко е лесно да се прави бизнес СБ нарежда България на 62-а позиция сред 155 страни. Като най-благоприятна се оценява средата в Нова Зеландия, а като най-неблагоприятна - в Конго.

От оценките, които банката дава на държавите, се вижда, че у нас проблем продължават да бъдат лицензионните режими и пазарът на труда. По тези два показателя на България са отредени съответно 118-о и 90-о място от 155. В същото време страната е на 45-о място по улесняване на външната търговия и на 46-о - по достъп до кредит.

Средно 32 дни са необходими, за да бъдат извършени 11-те стъпки, нужни за започването на нов бизнес у нас. В страните от ОИСР стъпките са 6 и отнемат 19 дни. Това отрежда на страната 80-о място по този показател. Разходите за регистрация на нова фирма у нас се оценяват на 9,6% от брутния национален доход (БНД) на глава от населението. В ОИСР те са 6.5%.

За получаването на регистрация в България бизнесът трябва да депозира в банка сума, която се равнява на 104.2% от БНД на човек от населението. В ОИСР тази сума е 28.9% от БНД.

За да се регистрира собственост, у нас е необходимо да бъдат направени 9 стъпки, които отнемат 19 дни. Разходите за тази регистрация се оценяват на 2,3% от стойността на собствеността. В ОИСР процедурата преминава през 4 стъпки и изисква 33 дни. Разходите са 4,7%.

Според авторите на доклада бариерите пред създаването на нови работни места са най-често високите разходи за започване на бизнес и административните пречки.

ПОДОБРЯВАНЕ

Сърбия и Черна гора е страната, която според оценките на СБ е направила най-много за подобряване на условията за бизнес. В тази група са включени и Грузия, Виетнам, Словакия, Германия, Египет, Финландия, Румъния, Латвия, Пакистан, Руанда и Холандия.
3
662
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
14 Септември 2005 08:07
Да им имам проблемите.
14 Септември 2005 11:36
За обслужването съм съгласен - има как да се подобри и има защо!
Но за началния капитал за бизнес - проблема е в ниското ниво на БНД - капиталът не е висок - по тази логика може и разходите на бизнеса за ток, бензин и т.н. да сравняваме...
14 Септември 2005 13:36
Явно че лицензионните са най-големият проблем на нашата икономика, остава да каже някой от правителството, как смята да преборят този проблем, да им видим изобщо имат ли стратегия за развитието на икономика у нас.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД