Върховната административна прокуратура (ВАП) също атакува сделката за БТК. Вчера тя е внесла във ВАС протест срещу решението на Агенцията за приватизация, с което "Вива венчърс" бе обявена за победител в конкурса. Административната прокуратура настоява съдът да обяви решението за нищожно - т.е. за несъществуващо. Обвинителите ще се явят като страна на насроченото за четвъртък дело във ВАС. То бе образувано по жалба на шефа на "Интернет общество"-България Вени Марковски. Марковски също иска отмяна на решението.
Атаката дойде броени дни след като Върховната касационна прокуратура вече спря изпълнението на решението за продажба на 65% от БТК на австрийския холдинг "Вива венчърс" като мярка за предотвратяване на престъпление. ВКП излезе с постановление на 6 декември. То е в отговор на сигнал на сини депутати. Изпълнителният съвет на АП обяви вчера, че ще поиска от Филчев да отмени спирането.
Касационната и административната прокуратура съществуват от 1998 г. и са с различни функции. Първата се занимава с наказателни дела. Само тя може да обвинява и да праща на съд министри, депутати и магистрати за извършени от тях престъпления.
Върховната административна прокуратура е към ВАС и взема становище по административните процедури и нарушения. По Закона за ВАС тя може и отделно да атакува пред съда актове на кабинета, на министри, на Агенцията за приватизация и др. и да иска отмяната им.
ВАП е използвала тази възможност вчера и е настояла да се включи като страна към делото на Вени Марковски. Процедурата по приватизацията на БТК е опорочена и е нищожна, се казва в прокурорското съобщение до медиите. Обвинителите от ВАП го установили, след като се запознали с пратеното им от Агенцията за приватизация решение за обявяването на "Вива венчърс" за купувач. АП пратила решението на 9 декември.
Според ВАП с решението са погазени изисквания на стратегията за приватизация на БТК, както и законите за приватизацията и за чуждестранните инвестиции. Налице било и погазване на принципа за прозрачно и икономически ефективно раздържавяване при равнопоставеност на инвеститорите.
|
|