:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,305,971
Активни 396
Страници 13,539
За един ден 1,302,066
6 милиона евро струва съвременната апаратура за подслушване

Куцкова: И за мен говорят в секретната стенограма

Ген. Борисов е против да се махат автоматично имената на т. нар. случайно попаднали в подслушаните разговори
Подслушваният спецполциай Живко Георгиев и синдикалистът Пламен Симов са споменавали и името на председателката на Софийския окръжен съд Нели Куцкова. Това разказа тя вчера пред Нова ТВ. Куцкова е прочела доклада за разговорите им, който бе даден от Софийската военноокръжна прокуратура на Висшия съдебен съвет.

"Там се казва: Куцкова знае, тя е запозната. Но аз така и не разбрах с какво съм запозната, защото аз не ги познавам тези хора", разказа Куцкова и допълни, че в същата стенограма никъде не пишело: "аз отидох при Антон Станков и той ми обеща еди-какво си". В резултат на тези разговори военна прокуратура образува дело за изнудване на министър Станков от Живко Георгиев.

"Ако някой ти се обади и ти каже утре ще ти донеса парите от наркотиците, значи ли, че си извършил престъпление? Разбира се, че не", заяви съдийката.

Главният секретар на МВР Бойко Борисов се обяви срещу заличаването на имената и разговорите с т. нар. трети лица, закачили се по време на подслушването, както предвижда в момента Законът за спецразузнавателните средства.

Той уточни, че няма предвид случая с министър Станков. Но обясни, че пълната информация за разговорите дава представа на разследващите за връзките на напр. мафиотски бос с прокурори, медии, полицаи, престъпници и т. н.

"Това означава, че всеки, който говори с подслушвано лице, което би могло после да получи присъда, и е съпричастен към престъплението, да трябва да носи съдебна отговорност. Независимо че предварително не е упоменат в искането за СРС", заяви генералът. Той настоявал от 1 година за промяна на Закона за СРС в тази посока.

"Когато ти се обади един човек и ти каже: "Ела утре в 10", а ти му отвърнеш: "Аз не ви познавам, имам си работа", този разговор носи една информация. Но когато ти каже: "Как си бе, брат ми, ела да пием една ракия", а ти: "Добре, идвам след 20 минути", носи друга информация на съдията, който ще удря с чука да дава присъда", даде пример Борисов.

"Когато се съпоставят много такива разговори, се вижда мафията, организацията на този бос. Така ще разберем силата на неговите възможности. Когато в срок от 10 дни унищожаваме тези данни, както е по закон, как след това ще доказваме?!", поясни Борисов.

Главният секретар призна, че е изключително сложно да бъдат подслушвани едрите престъпници: "Те имат от 5 до 9 мобилни телефона и по 14-15 SIM-карти. Говорят 2 минути и сменят апарата или картата." Една модерна полицейска система за подслушване струвала 6 милиона евро.
1215
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД