:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 170
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Еврореализъм

Словаците, почти съвършени европейци

Влизането в Евросъюза премина назабелязано, защото страната вече се беше доближила до европейските стандарти
Снимка: Георги Готев
Когато българин попадне в Братислава, задължително започва да прави сравнения със София. Словакия е близо два пъти по-малка от България, а Братислава - три пъти по-слабо населена от София. Удивително е, че Братислава не се е препълнила с хора, дошли от провинцията или неизвестно откъде. Липсват и задръстванията, станали характерни за нашата столица. Цари спокойствие, ред, чистота. Една от причините е, че подобно на развитите европейски страни, качеството на живота в провинцията и даже на село често е по-високо, отколкото в големия град.

Другото нещо, което се набива на очи, е нашествието на всевъзможните западни търговски вериги. Още от летището се забелязват синьо-жълтите корпуси на мебелния гигант "Икеа", огромните паркинги на "Карфур", шопингцентровете в американския стил "mall". Покупателната способност на словаците не е за подценяване. Средната заплата е 400 евро, масовата пенсия е 150 евро, но има много хора с напълно европейски доходи - така наречената средна класа. Като цяло



няма разлика в цените в сравнение с България,



но изборът на стоки е несравнимо по-голям.

Автомобилният парк видимо се състои предимно от нови коли. Нищо чудно, защото Словакия е на път да стане най-големият производител на леки коли в света на глава от населението. Засега тук се произвеждат автомобили на концерна "Фолксваген", включващи такива суперлуксозни модели като джипа "Кайен" на "Порше" или джипа "Туарег" на "Фолксваген", но се строи и огромен завод на "Киа", и друг на "Пежо". Инвестиции за милиарди, които ще осигурят добри доходи за десетки хиляди квалифицирани работници. Все пак в София се срещат повече поршета, отколкото в Братислава. Тук хората изглежда не превръщат колата в статус-символ...

Членството на Словакия в ЕС, което стана факт на 1 май м.г., не е било възприето като кой-знае какво събитие, защото словаците винаги са смятали себе си за част от Европа. Тук политиците не разтягат евроинтеграционната дъвка, както у нас, просто темата не е "секси". Влизането в ЕС е станало неусетно, сътресения не е имало. Ако е имало промени в цените, то е само за няколко вида стоки, сред които маслото и бананите, и е останало почти незабелязано. Имотите например не са поскъпнали заедно с членството в ЕС, защото те били достигнали своя пик преди това, както може би става у нас понастоящем. Квадратният метър струва малко повече отколкото у нас, но и качеството на сградите и на инфраструктурите е по-добро.



Почти всички блокове от соцпериода са санирани



в резултат на целенасочена и успешна държавна политика. Затова кварталите тип "Младост" изглеждат твърде лицеприятно. Струвало е скъпо, но словашката крона е изключително стабилна, нейният курс даже се покачва спрямо еврото (тук няма борд). В резултат от това кредитите в Словакия са по-евтини дори отколкото в старите членки на ЕС. Лихвеният процент е 3-4%, а за саниране на блокове държавата отпуска още по-изгодни кредити.

За разлика от България, която е под опеката на МВФ, Словакия членува от 2000 г. в клуба на богатите - Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Всички централноевропейски страни си бяха поставили за цел да влязат в ОИСР преди да станат членки на ЕС и го направиха. У нас даже не се говори за членство в ОИСР, нито даже за излизане от опеката на МВФ. При това у нас политиците имат нахалството да говорят за ранно приемане на еврото. Словаците не бързат с еврото, те преразгледаха срока 2007 за приемане на еврото и вече поставят за цел 2009 г. А еврото и кроната не си пречат. В големите магазини на Братислава свободно можеш да заплащаш и в словашки крони, и в евро при курс 37 крони за евро.

Словаците и словачките са спокойни хора, с които много



по-лесно се общува на руски, отколкото на английски



Всъщност характерно за тях е, че не си падат по чуждите езици, те нямат и нашата традиция с езиковите гимназии. Има историческо обяснение за това: през вековете словаците съзнателно са се затваряли в себе си, за да устоят на асимилационния натиск на германци, австрийци, австроунгарци и унгарци. Затова са измисляли свои думи за всякакви предмети, които по правило имат международни названия. Аптеката е "лекарна". Компютърът е "почитач", монитор е "образовка", принтер е "туачиарен", което значи печатар...

Разликата между чешкия и словашкия е като между българския и днешния македонски език. Защо чехи и словаци решиха да се разделят през 1992 г.? Словаците във всеки случай са горди, че за първи път от 1 януари 1993 г. имат своя държава. Иначе отношенията с чехите са отлични. Фирмата "Шкода" например прави отстъпка от 800 до 1200 евро от цената на всяка нова шкода, закупена от словак, в зависимост от модела. Всъщност, марката "Шкода", една от първите марки автомобили в света изобщо, е чехословашка, тоест и словашка. Днес е любопитно, че Западът оценява развитието на Словакия много по-високо, отколкото на Чехия. Тенденцията се преобърна през последните няколко години. Марките бира, които се пият най-много в Словакия, също са чешки. Словаците имат и свои марки бира, но Словакия остава преди всичко страна на вината.



Словаците се гордеят със здравната си реформа,



която прави така, че здравеопазването де факто остава безплатно, включително лекарствата (след като си заплатиш здравните вноски, разбира се). Освен това качеството на здравеопазването никога не е спадало, то се е движело само нагоре. Всъщност, това е голямата разлика в прехода на България и на централноевропейските страни: ние още се опитваме да догоним средното жизнено ниво от 1989 г. Тук обаче регрес не е имало, или той е останал незабелязан, защото положителните завоевания са били много повече. Колкото и да е характерно за словаците, че обичат да се оплакват от корупция, в тази страна със сигурност управляващите са крали по-малко, отколкото у нас.

Членството в ЕС е дало възможност на словаците да започнат работа в някои от по-богатите страни-членки, но фрапиращ отлив на квалифицирани кадри няма. Една от причините, според запознати, е езиковият фактор. В евроинституциите са заминали да работят неколкостотин словаци, но не може да се говори за обезкръвяване на администрацията. Наистина, заминали са изключително добре подготвени хора, защото са били набирани с изпити.



Словаците харесват българското Черноморие



и възможността да почиват в нашата страна. Както по времето на бившата Чехословакия. Привличат ги ниските цени и приемливото качество на почивките в частни квартири и в малки селища, не в курортите. Поне 200 000 словаци посещават по този начин нашата страна и броят им се увеличава. Той би бил по-голям, ако чартърните полети бяха повече или по-евтини, или ако пътуването с автобус не беше свързано с толкова дълго чакане по границите.

Подобно на европейските страни, в Словакия се продават майтапчийски пощенски картички от серията "Съвършеният европеец", в които се иронизират характерните особености на населението. Словаците представят себе си като не особено работливи, не особено свободомислещи, не особено солидарни, но информирани и универсални. Всъщност словаците са почти идеални европейци. Трябва да се каже също, че идеални европейци просто няма.
 
В тази кръчма в Братислава най-консумирана бира е чешката "Пилзнер-Урквел".

Съвършеният европеец трябва да бъде...

УниверсаленНегостоприеменРаботлив
Да не завиждаРаботещ в екипСтеснителен
СвободомислещИнформиранБунтарСъпричастен
22
2285
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
10 Март 2005 03:22
Само няколко дребни въпросчета:
Ако средната заплата е 400 евро, както се твърди в статията, но същевременно има и много хора с европейски доходи, тогава колко е минималната заплата? Ама просто питам, де.[/quote]
10 Март 2005 05:25
Изглежда, че най-ниската заплата е отрицателна. Другата възможност е авторовото разбиране за "напълно европейски доход" да е 7-800 евро. Третата възможност е да се се говори за доход "на ден", а не "за месец". Истината е че авторът не е прочел какво е написал - не му е за пръв път ( както и редактора, разбира се, ако има такъв).
10 Март 2005 06:02
Не се чудете много!Словаците обичат Запада и Той ги обича!Взаимна любов и всичко е наред.
10 Март 2005 06:34
Е нас ни обичат руснаците и затова си имаме всички атрибути на мужишки капитализъм- мутри, стрелби, грабежи неадекватни закони, по точно разбойнически , пенция 50 кинта и заплата 80 кинта, парно 120.
10 Март 2005 10:02
смешно ми става някой като се опитва да обобщи в няколко реда цяла една държава, че и манталитета на хората в нея....
10 Март 2005 10:48
Повечето от вас НЕ СА ЧЕЛИ "История Славяно-Българска" от Паисий
( преди се е казвала само "История Българска" както и "История во кратце" от Иеросхимонах Спиридон Габровски (лето 1792'ро ) или апокрифа на Поп Йовчо от Трявна. А част от вас са чули от "авторитетни учени" че фактите там са неверни а били полезни само за възбуждане на духа на народа ...

То съветвам да ги прочетете - ще видите какво пишат нашите възрожденци за гр. Бремен, Словаци, Чехи, ... После решете коя е истинската история на Българите - "официалната" или тази писана от нашите Възрожденци и от Византийските хроници. И едните и другите на многобройни места влизат в ПРЯКО ПРОТИВОРЕЧИЕ с "официалната" сказка ...

Ключови изречения в статията:

-качеството на живота в провинцията и даже на село често е по-високо, отколкото в големия град.

- Инвестиции за милиарди ( в производствени отрасли )

- Квадратният метър струва малко повече отколкото у нас, но и качеството на сградите и на инфраструктурите е по-добро.

- Почти всички блокове от соцпериода са санирани
в резултат на целенасочена и успешна държавна политика.

- За разлика от България, която е под опеката на МВФ, Словакия членува от 2000 г. в клуба на богатите - Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)

Има и други ...
10 Март 2005 12:14
ожхгяж
10 Март 2005 12:30
Хубава статия, но само ще добавя някои неща по нея.
Хората, които не са посещавали Словакия преди да се отцепи от Чехия едва ли ще повярват на автора. Само че аз съм бил там две години подред - още преди у нас да дойде МУТРО-крацията. Ето какво видях там:
- Дружелюбни хора/много от които освен руски говореха и немски, чистота, безумно евтина храна/е, вярно че доматите бяха дребни и по-скъпи от тук/, халба бира беше 26 ст., а шише кола- около 50 ст.
- В Братиславския ЦУМ на 1 ет. имаше изложени двата последни модела на Шкода и ако имаш пари си я купуваш веднага. Яд ме е, че не си спомням цената на "Фаворит", но беше със сигурност под 5000 лв., а доколкото си спомням тук "Жигулито" беше 5100 и се чакаше 20 г.
- Като видях какво представляват селата им и като сравних с нашите направо ми се плачеше- чисти асфалтирани улици, къщи на по два етажа с градинки отпред, млади хора, които работят в селското стопанство
- С билет от 10ст.-1крона пътуваш 1 час, независимо колко пъти се прекачваш
-Страхотна социална политика-работиш-дават ти гарсониера под наем на смешна цена, жениш се-двустаен, ражда ти се дете-тристаен и т.н. Най-много ме учуди, че ако искаш да не плащаш наем можеш да си купиш апартамента - този в който бях беше 4-стаен и можеше да се купи за 3600лв.
А сега щи Ви кажа какво НЕ направиха те, когато ТАМ дойде демокрацията:
- НЕ разсипаха селското си стопанство - справка - СДС и малоумника Ф.Димитров у нас
- НЕ направиха приватизация като нашата- за жълти стотински и след това-предприятието на скрап
- НЕ ги управляваха безотговорни, крадливи и продажни политици, каквито ни управляват нас
За това можем само да се учим от тези наречени от автора не толкова работни словаци. И да съжаляваме, че не сме се родили там.
10 Март 2005 13:11
Смешно е когато се сравнява София и България с която и да е средноевропейска държава била по някакво нещастно стечение на съдбата под комунистически ботуш за 40–45 г. Комунизмът, въпреки усилията си не можа да заличи културата /бита/ и материалните ценности на тези народи.
Братислава и преди си беше далеч от София във всяко едно отношение, красив и приветлив европейски град, на час от Виена и запазващ своето достойнство и в раираните дрехи на комунистически лагерник.
Най–варварски комунизмът беше в Източна Германия, а тя беше и икономически разсипана от войната. Затова там адаптацията към нормален, посткомунистически живот, независимо от огромните средства е най–трудна.
10 Март 2005 14:16
БАЙ ИВАНЕ, какви ги говориш за Източна Германия? Ако там е бил най-варварския комунизъм, питам се защо това, което пише Бесния за Словакия беше същото и в Източна Германия?
10 Март 2005 15:36
Словакия, след 1989 г., НЕ ликвидира тамошните ТКЗС-та , а ги преобразува в Акционерни дружества на бившите им собственици- това запази ЕДРОСТТА на Селкото стопанство там и то днес е на средно западноевропейско ниво!
Словакия, след 1989 г., НЕ извърши Реституция ПРЕДИ Приватизация и НЕ раздаде "Компенсаторки" на бившите собственици , а ги направи съдружници и акционери !
Словакия, след 1989 г., НЕ извърши "дива и поголовна Приватизация"- въпреки, че беше подложена на натиск отвън!!!
Словакия и до ден-днешен ОТКАЗВА да закрие БЕЗопасни реактори в АЕЦ-а й!
Столицата на Словакия- Братислава, е близо до Виена, а НЕ до Истамбул!!!
Словакия си НЯМА "Цар" и Доган, десни и леви демоКРЯКИ - и до ден-днешен!!!
Словакия и словаците си направиха Демокрация, а НЕ ДемоОКРАДция!!!
10 Март 2005 15:52
Поредната тъжна статия.От подобни сравнения боли душата...
10 Март 2005 16:22
Отдавна не съм ходил там, но малко “преди демокрацията” разликата между Словакия и БГ, както м/у София и Братислава не беше чак толкова голяма. Двете страни бяха близки по степен на всека "ация" – цивилизация, демокрация, индустрuaлизация, циганизация и т.н. В някои отношения София беше по – шик от по-малката, ветровита Братислава (хубава стара част, крепост, мост и пр.)
Приятен народ (по ги обичам от чехите), хубави жени, бело вино, татарски бивтек, унгарски гулаш, театро, джаз фестивал и т.н. Умеят да се веселят – много пеят, особено в ресторантите, после пикаят на улиците. Хубави хора, радвам се, че напредват.
"Es'te vinko nevikislo, chlapci, pime ho
Az' do rana, az' do rana, az' do rana bieleho..."

10 Март 2005 16:50
направо се депресирах....
10 Март 2005 17:09
От словаците по-крадливо племе няма. Достатъчно е да отидеш на http://www.astalavista.box.sk
10 Март 2005 18:32
Добре че са словачките...
10 Март 2005 21:57
Paragrahe
ка не ви омрузна да дъднете за ЕДРОСТА
на селското стопанство, бе? Едро селско стопанство има само
в САЩ, Астралия , Аргентина ... по разбираеми причини - исторически
имало е едри собственици и така. И повярваи ми доматите не стават
за ядене при ЕДРОТО селско стопанство.
Ти летял ли си сус самолет над Германия , виждат се
едни малки парцелчета като парзалива дреха ама подредено , чисто
няма рахвърляни счупени трактори и тем подобни, а ако летиш над
Швеицария какво мислиш ще видиш, Франция...
Ай сиктир! Тез ги приказвай на някой байно от село Маринка!
Истината е че вашата партия извърши престъпна колективизация
( която щеше да се случи иначе по естествени причини) и беше
нужно да се вузстанови справедливоста.
Я си представи че дядо ти е имал 10 000 декара в Добруджа?
Моят дядо не е имал почти нищо, въпроса е за справедливоста.
10 Март 2005 23:31
IGBT,
Това, дето съм го казал- за "едрото селско стопанство" - съм го чул от един байно от с. Маринка!!!
А днес, ако прелетиш над България, даже няма да различиш отделните нивички на отделните собственици- всички си приличат като две капки вода! ИЗОСТАВЕНИ са, НЕразорани са, плевясали са!!! ТЪЖНИ са!
НЕ ми говори за Швейцария, Германия/Западната/, Франция, Финландия и т.н. - дето имало било ДРЕБНО фермерство! Там има ЕДРИ държавни субсидии за дребните фермери!!! Там хората НЕ са напускали селата и земята си! Там има Икономически СМИСЪЛ да чоплиш земята и да произвеждаш за Пазара! Но в тези държави НЕ разчитат само на селското стопанство- това са индустриално РАЗВИТИ държави и могат да си ВНАСЯТ- срещу пари/или бартер/ от индустриален износ- селскостопанска продукция толкова, колкото НЕ им достига и колкото им душа сака!
В България е всичко ОБРАТНО сега!!!
И все пак, Истината е, че в Словакия и Чехия , след 1989 г. НЕ ликвидираха/НЕ унищожиха!/ тамошните ТКЗС-та и АПК-на, а ги преобразуваха в Акционерни дружества на бившите собственици! И това се оказа ПЕЧЕЛИВШ ход за тяхното Селско стопанство!
А наш Ж.Ж.- носител/"кавалер"/отвчера на орден "Стара планина", заедно с дружките му "демократи-демоКРЯКИ", заради политически Дивиденти СЪСИПАХА българското село и българското селско стопанство! Ако НЕ ми вярваш- иди и виж! КАЗАХ!
11 Март 2005 00:39
Да бе да!
11 Март 2005 00:52
Трябваше да се кръстя Анти-Дюринг.
11 Март 2005 00:59
Полски офицери в Ирак арестувани за корупция
Задържаните взимали подкупи по 500 хил. долара на контракт
[ 2005-03-11 ]
Няколко офицери от полския контингент в Ирак бяха арестувани при започнало разследване на корупция в разпределянето на проекти за помощи, съобщи министърът на отбраната Йежи Шмайджински, цитиран от АФП. В интервю пред държавното радио "Йединка" той подчерта, че разследването напредва и цели да бъде разкрита цялата верига, но подробностите ще бъдат огласени едва след като то приключи.
Според в. "Жиче Варшави" военната полиция е задържала двама цивилни и петима офицери, сред които и командира на група за сътрудничество с гражданските власти в Ирак, отговарящи за разпределянето на договорите по проекти за помощи в зоната под полско командване. Те са обвинени, че са получавали подкупи на стойност между 250 000 и 500 000 долара.
Преди две години Шмайджински потвърди, че има случаи на корупция в полската армия при конкурсите за въоръжението и обезпечението на контингента в Ирак. Тогава се оказа, че условията са толкова високи, че могат да бъдат изпълнени само от една фирма, която да източи милиони долари от държавния бюджет. През ноември 2003 г. по този случай бяха задържани 3-ма офицери и 6-има цивилни.
Полша командва зона южно от Багдад. Под нейно командане са 5000 души, сред които над 1700 поляци и близо 480 българи, припомня АФП.
11 Март 2005 08:12
А как са решили проблема с Ромунделите ?
Че гледам Химическа промишленост не са развивали.
Може би са ги използвали дъбокоземно наторяване (демек гробене)?

Ми ша бегаме у словашко товгъз! То се е видело че у Грингостан е посрано, у Швабистанско ша ни гледат на кръв що не сме ариици или поне туркишляци, а тук у дома или трябва да се Романизираме (демек не да четем романи а да се Мангализираме, демек не да пием манган ами да се циганизираме - мисля ясно го обясних) или да погинем (както се пееше в песентТа).

Ха сполай му на аФтора, да посети и други интересТни места че увлекателно пише.



На чайчето - лимончето (a.k.a. инж. химик Сапунджиев).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД