:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 256
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Инспекторите на Цачева са поискали наказание за шефа на Агенцията по вписванията

Заради становище на Главния инспекторат на МС дисциплинарното производство е прекратено
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Агенцията по вписванията е една от най-възловите точки в държавата и място с концентрация на огромна информация.
Инспекторатът на Министерството на правосъдието (МП) е предложил на министър Цецка Цачева да потърси дисциплинарна отговорност на изпълнителния директор на Агенцията по вписванията (АВ) Зорница Даскалова. Това става ясно от доклад от проверка, извършена от главен инспектор Веселин Войнов и от съпътстваща докладна записка на ръководителя на инспектората на министерството Мая Донова, с които "Сега" разполага. До наказание не се е стигнало въпреки установените от инспекторите пропуски.

Проверката е по сигнал от бивш служител на агенцията за проблеми при определянето на бонуси, болнични листове и др. Инспектор Войнов установил, че "твърденията в сигнала за основателни в по-голямата им част" и предложил на Цачева да се потърси дисциплинарна отговорност на Даскалова.

В доклада му се твърди, че служебни досиета на служители от ръководния състав са в кабинета на изпълнителния директор вместо в отдел "Човешки ресурси". Тя възразила, че има право на достъп до досиетата, но според инспектора след ползване те трябвало своевременно да бъдат връщани в отдела за съхранение, а не да стоят в кабинета й. Отделно от това Войнов твърди, че Даскалова не му оказала дължимото пълно съдействие по закон, а вместо това отказала да му даде досиетата, защото преди това искала да се запознае със сигнала.

Проверката установила и че към 14 февруари т.г. е имало 105 щата за служители по регистрацията, от които 16 бройки са били свободни. Няколко пъти било искано да се обяви конкурс, но това не се случило. Даскалова дала обяснение, че се очаквала промяна на Устройствения правилник и отпускането на още бройки и тъй като конкурсът продължавал поне 3 месеца, било добре да се пуснат едновременно.

Инспекторът не приема това обяснение и пише, че от всички документи било видно, че има постоянно увеличение на необработените заявления. В доклада това се констатира като бездействие. През последните месеци имаше забавяне на обработването на десетки хиляди преписки и се наложи служителите да работят извънредно.

Инспекторът констатира още, че в нарушение на закона директорката е действала в две качества - председател на конкурсната комисия и орган, който осъществява контрол. С доклада са дадени и задължителни указания за преустановяване на всички тези практики със срокове.

Цачева е поискала писмени обяснения от Даскалова, с което по същество е започнало дисциплинарно производство, съобщиха от Министерството на правосъдието. Проверяваната изпратила жалба до Главния инспекторат към Министерския съвет. На 26 април той се произнесъл, че не може да бъда наказана по Кодекса на труда. Становището му гласи, че "ангажирането на дисциплинарна отговорност на орган на изпълнителната власт и основанията за прекратяване на правоотношенията по смисъла на КТ не е приложимо към него" и че става дума за "държавна служба, чието възникване и прекратяване се определя от други норми, включително конституционни". Заради това МП прекратило дисциплинарното производство срещу Даскалова, но тя трябва да изпълни задължителните указания на инспектората.



СВЕДЕНИЯ

От доклада става ясно, че изпълнителният директор на АВ пратила писмени указания на регионалните шефове да преценяват дали представящите болнични листове са действително болни. Това следвало да става "с предоставяне на сведения и впечатления за здравословното състояние на колегите си, споделяне на наблюдение на колеги, чиито работни места се намират в близост до техните", пише в доклада на инспектора. Изводът е, че има нарушение на Закона за защита на личните данни и че тази практика трябва да се прекрати.
1
2008
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
21 Май 2018 08:09
Проверяваната изпратила жалба до Главния инспекторат към Министерския съвет. На 26 април той се произнесъл, че не може да бъда наказана по Кодекса на труда.

Е, то какво излиза тогава? Държавните служители могат да не работят въобще и няма как дори да им бъде наложено дисциплинарно наказание Забележка?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД