Пререгистрира се смесеното българо-монголско дружество за добив на злато "Монголболгаргео", става ясно от публикация в "Държавен вестник". Причината е, че има промени в законодателството на Монголия и страната е решила да продаде участието си - 50%, в смесената фирма. От 1997 г. "Монголболгаргео" е приемник на "Монголболгарметал", регистрирано през 1974 г. Източник на вестника от "Булгаргеомин" уточни, че монголската страна има намерение да приватизира своя дял, но не посочи конкретен интерес.
От българска страна в смесеното дружество участва фирмата "Булгаргеомин", а от монголска - Комитетът за държавна собственост на активите. Той е подобен на нашата Агенция за приватизация и може да извършва сделки с активи, уточниха от "Булгаргеомин". В споразумението, публикувано в края на миналата година, е записано, че всяка страна има право да продаде участието си в дружеството, което от съвместно предприятие се преобразува в ООД.
За разработка на златното находище в Монголия досега от българска страна са вложени 1 между 800 хиляди и 1.2 млн. долара. Находището в Баян Хонгор е разположено на 8000 квадратни километра.
Прогнозният добив е 150 килограма злато за работен сезон. Един сезон обикновено е от май до октомври, защото златото се промива с вода и през зимата тя замръзва.
През 1997-1998 г., когато се преобразува "Монголболгарметал" в "Монголболгаргео", дружеството отчете загуба от около 800 хиляди долара от дейността по данни на тогавашното министерство на промишлеността.
|
|