:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,118
Активни 769
Страници 24,683
За един ден 1,302,066
Правна кантора

И уволнен може да остане член на ВСК

Участието се прекратява с писмена молба
--

Миналата сряда обяснихме принципите за организация и действие на взаимоспомагателните каси. Днес продължаваме темата в отговор на запитването на безработния Йордан Колев от Благоевград. Той попита може ли още да ползва пари от касата, чийто член е бил, и какви са перспективите пред ВСК занапред.

---

Членуването във ВСК се прекратява с писмена молба по собствено желание или при прекратяване на членуването в синдикалната организация, към която е учредена ВСК. На прекратилите членството си



се връщат личните средства в едномесечен срок



От тях се удържат всички дължими към ВСК суми. При смърт на член на ВСК личните средства се връщат на законните му наследници след удържането на сумите, които починалият е дължал. Когато дължимите към ВСК суми са по-големи от личните средства на починалия, наследниците погасяват задълженията. Ако те не ги погасят, сумите се събират от поръчителите.

Подлежащите на връщане лични средства, непоискани в петгодишен срок от датата на прекратяването на членството, преминават в собственост на ВСК, съгласно чл. 110 от Закона за задълженията и договорите.

При пенсиониране членуването може да не се прекрати, ако лицето продължава членството в синдиката или лично пожелае да продължи участието си във ВСК.



Как се отпускат заеми и помощи?



Взаимоспомагателните каси набират:

1. Собствени средства, образувани от встъпителен членски внос, лихви и неустойки върху заемите, лихви по текущата сметка в ДСК, непотърсени в петгодишен срок лични средства на напуснали членове, субсидии, дарения и други приходи за текущата година, както и от остатъка по бюджета от минали години;

2. Оборотни средства, образувани от личните средства на членовете и от заеми за разширяване на кредитната дейност.

Собствените средства на ВСК са неделима колективна

собственост и са различни от дяловите вноски на отделния член на ВСК. От тях се финансират издръжката на ВСК и отпускането на безвъзмездни помощи по бюджета, утвърден от общото (делегатското) събрание. Остатъкът от собствени средства, неизползвани по бюджета на ВСК,

може по решение на управителния съвет да се използува за отпускане на заеми на членовете.

Личните средства се набират чрез месечни лични вноски до 3 на сто от месечното брутно трудово възнаграждение или пенсия на членовете. Членовете по свое желание могат да внасят и по-големи месечни вноски или еднократни суми за придобиване на право за заеми в максимален размер. Размерът на общата сума на личните средства, които отделните членове трябва да имат във ВСК, се определя от общото (делегатското) събрание в съотношение до едно и половина от брутното им месечно трудово възнаграждение или пенсията им.

Наличните средства се влагат срещу лихва в ДСК или друга банка на името на ВСК.

Безвъзмездни помощи при остра материална нужда може да се отпускат само на редовни членове на ВСК, членували в нея най-малко 1 година. Безвъзмездни помощи се отпускат по молба на членове на ВСК с протоколно решение на управителния съвет след предварителна оценка на семейното и материалното състояние на нуждаещите се членове.



Взаимоспомагателните каси отпускат:



1. Краткосрочни заеми със срок на погасяване до 3 месеца в размер до половината от брутното месечно трудово възнаграждение или пенсия на члена на

ВСК;

2. Дългосрочни заеми със срок на погасяване до 36 месеца в максимален размер до 6 месечни брутни трудови възнаграждения или пенсии при наличие на съответния дял лични средства на члена на ВСК.

Всеки член на ВСК може едновременно да ползва краткосрочен и дългосрочен заем. Нов краткосрочен или дългосрочен заем може да се отпусне само след издължаването на съответния вид заем, получен преди това.

Дългосрочните заеми и безвъзмездните помощи се отпускат по молба на членовете с решение на управителния съвет на ВСК по реда на регистрирането на молбите. Краткосрочните заеми се отпускат без поръчители от председателя на управителния съвет или от упълномощен с решение на управителния съвет друг негов член. Дългосрочен заем, който превишава размера на личните средства на заемоискателя, се отпуска срещу поръчителство на най-малко двама членове на ВСК. Управителният съвет може да приеме един от поръчителите да бъде роднина по права линия (син, дъщеря, внук, внучка, баща, майка, дядо, баба) или съпруг(а) на заемоискателя, който работи и има редовни трудови доходи, без да се изисква да е член на същата или друга ВСК.

Върху отпуснатите заеми



се начисляват и лихви



1. Еднократна лихва от 0,5 до 1 на сто върху общата сума на краткосрочните заеми;

2. Лихва не по-малко от 1 на сто върху общата сума на дългосрочния заем съобразно месечните погашения.

Не се събира лихва по дългосрочните заеми за размера на личните средства, които заемоискателите имат във ВСК. За ненавременно внасяне на погашенията по заемите се събира неустойка върху всяка просрочена вноска в размер 0,5 на сто месечно за всеки пропуснат месец. Когато ненавременното внасяне на погашенията по заемите доведе до удължаване на предварително определения срок, длъжникът заплаща и лихва върху остатъка на заема по съответния процент за времето, с което е удължено изплащането му.

Писмото на читателя ме подтикна да потърся допълнителни сведения за сегашното положение на ВСК и стигнах следните интересни резултати:

1. От последното преброяване, направено от КНСБ през 2001-2002г., са останали почти същия брой ВСК - над 270 каси.

2. Жизнеността на ВСК се определя от традициите и се влияе особено от броя на съкращенията от работа на членове на ВСК. Практиката показва, че дори и уволнените от предприятието лица продължават да членуват във ВСК, като поддържат и редовно внасят дяловата вноска, чийто размер не е по-голям от 5 до 20 лева месечно. Последното явно е по възможностите дори и на вече безработните членове на ВСК.

3. Средният размер на отделен заем е от 100 до 3000 лв., което налага привличане на повече членове, както и увеличаване на встъпителната вноска и минимално увеличаване на ежемесечната дялова вноска.
3612
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД