БСП е внесла в деловодството на НС промяна в Закона за административно-териториалното устройство на България, според която селата с население между 250 и 500 души автоматично да стават кметства и да могат да избират собствен кмет. Това съобщи соцлидерът Сергей Станишев, след като внесе в Централната избирателна комисия за местните избори (ЦКМИ) документите на БСП за участие във вота.
Промяната цели да се премахне дългата и сложна процедура, според която тези села трябва да станат кметства. В сегашния закон процедурата е следната - жителите на селата трябва да проведат местен референдум или да направят подписки, после общинският съвет да ги признае за кметство, да прати документите на областния управител и накрая "Държавен вестник" да обяви новите кметства.
Сега повечето села с между 250 и 500 жители не могат да избират собствен кмет, въпреки че с последните поправки на изборния закон те получиха това право. След като синьото мнозинство в бившия парламент отне правото на селата под 500 жители да избират кмет, те бяха заличени като кметства.
Според министерството на регионалното развитие проблемните села са около 300. Дори поправката да бъде приета, ЦИКМИ трябва да вземе спецрешение за гласуването в тези села, понеже комисията определи, че само в общините и кметствата, съществували към 7 август (датата, на която влезе в сила изборният закон), ще се проведат избори. Зотова се налага корекция на решението на ЦИКМИ, ако НС гласува поправката.
|
|