"Тъй като подир 60 години все още няма нещо, което да установи 100-процентово причината за смъртта на баща ми, то аз като син и като верующ мисля, че трябва да се примирим, че е било сърдечна криза." Това заяви вчера в Рилския манастир премиерът Симеон Сакскобургготски по време на панихидата в памет на цар Борис III, отслужена от Драговитийския епископ Йоан за 60-годишнината от смъртта на монарха.
В рилската обител е погребано само сърцето на Борис III, понеже тленните останки са извадени оттук, а после изчезват без следа от двореца "Врана". "Жалко е, че никой не можа да каже какво е станало с останките му, въпреки че имаше немалко години свобода и демокрация", пророни Симеон. Той отдавна направил проверка в руските архиви, вече разсекретени, но и там не открил истината за бащината си смърт.
На панихидата, която започна с около 15 минути по-късно заради закъснение на царското семейство, дойдоха още сестрата на премиера Мария-Луиза и дъщерята Калина със съпруга си Китин. Съпругата на премиера не успя да пристигне в България, синовете и снахите му също са заети, обясни пресдиректорката Цветелина Узунова.
Калина бе в черна пола на плисета над коляното и черна жилетка, а съпругът й - с тъмносин костюм и черна вратовръзка. 24-ма ентусиасти от подофицерско дружество "Гургулят-потомци" с калпаци на главите и знамена в ръцете запяха песента "Шумете, Тунджа и Марица, изгря, изгря звезда зорница... че в утрин светла, благодатна, люлее тихо люлка златна, и в нея царствено дете, за слава днес, за слава българска расте" при идването на царя-премиер и близките му.
"Видяхте ли как Симеон се ухили до ушите", каза един от посрещачите и обясни, че тая песен била пазена в тайна до раждането на Симеончо и за първи път била запята след 22-ия топовен салют през 1937 г., защото тогава станало ясно, че се е родил престолонаследник.
Ако салютите бяха само 21, значи е момиче,
обясни шефът на "Гургулят" Димитър Димитров, облечен в пуловер в цветовете на трикольора, плетен от брат му, който се научил да плете в Белене.
За песента Сакскобургготски научил през 2001 г., когато активисти на дружеството успели да му пъхнат в джоба листче с текста. Димитров получи вчера благодарствено писмо от премиера за организирания от него туристически поход-поклонение "По пътя на цар Фердинанд до гроба на цар Борис III".
24-мата монархисти, от които 11 жени, тръгнали на 26 август от местността Говедарци, вчера ентусиазирано се снимаха с премиера и вземаха автографи от него.
За тържеството в Рилския манастир бе пристигнала американката Джан Бийзи, която пише историческа новела за живота на Борис III. Писателката отдавна работела върху новелата и се надява тя да излезе на пазара идния септември. Твърди, че България й е като втори дом.
Близкият приятел на Симеон Серджо Боскеро, генерален секретар на съюза на монархистите в Италия, влезе в манастирската църква, прикрепяйки сандъче с цветя, аранжирани във формата на италианското знаме, и го постави пред гроба на монарха. Сред чуждите гости бе Марко Монтеки, шеф на италианската търговска палата у нас, и Камильо Дзуколи, италиански журналист и парламентарист, също член на съюза на монархистите. От жълтите депутати дойдоха само Коста Цонев, Снежана Гроздилова и Николай Бучков.
"Понеже съм човек, преживял царството на Борис, видял какво представлява този човек и разбрал какво ни завещава, за мен това е много важно", рече бащата на премиерския говорител. Цонев-младши не дойде на панихидата. Сред гостите бяха още Иван Зографски и областният управител на Благоевград.
Не се яви нито един министър въпреки предварителните анонси
за това. "Държа да уточня, че всичко за панихидата е поръчано и платено от царското семейство", обяви Цветелина Узунова. Двете бутилки асеновградско мерло, кутията бонбони и питката бяха донесени от протокола на МС. Преди панихидата царското семейство един по един целунаха светите мощи на Иван Рилски.
След службата Симеон бързаше за среща с външния министър на Афганистан, а Калина и Китин се запътиха към Рибните езера в Рила.
|
|