:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,102
Активни 572
Страници 21,667
За един ден 1,302,066
Идеята на Съвета за капитало формиране присъства в стратегията за управление на борча, заяви Красимир Катев

Кабинетът мисли предплащане на външен дълг при дадени условия

Ако подпишем предпазно споразумение, гасим борч и към МВФ
Част от външния дълг на България, оформен в Брейди облигации, може да бъде предплатена, но при определени условия. Така коментира зам.- финансовият министър Красимир Катев идеята, лансирана преди дни от Съвета за капиталово формиране.

Формацията излезе с предложение за бързо и радикално намаляване на външния дълг чрез предплащане на частта в Брейди облигации с пари от резерва. Според финансистите от съвета като се изчистят тези задължения, ще се спестят разходи за лихви по обслужването на външния дълг, ще се намалят плащанията по него като цяло, ще се ограничи кредитният риск и ще се поевтинят кредитите, които се отпускат на родния бизнес.

Според Катев предплащане по брейди облигациите може да има, ако цената им стигне определени нива, но в момента това не е така. Той прогнозира, че до тази стъпка може да се стигне догодина. "Идеята не е нова, записана е в стратегията ни за управление на държавния дълг", допълни зам.- министърът. Според него е възможно да бъдат предплатени и част от задълженията на страната към МВФ, ако споразумението с фонда се трансформира в предпазно. Катев припомни, че целта на фискалния резерв е да обезпечава плащанията по външния дълг. Той допълни, че е по-добре да се предплатят задължения, вместо да се поддържат високи резерви при ниски лихви и същевременно да се плащат високи лихви.

"Намирам направеното предложение и аргументите на Емил Хърсев в статията му "Да помислим за дълга" за разумни, рационални и навременни", заяви за в. "Сега" бившият представител на България в Световната банка и съветник на изпълнителния й шеф Любомир Христов. Според него българските политици са изоставили инициативата за регламентиране на "инвестирането" на фискалния резерв. Според Христов е наложително да се уточни за какви цели може и за какви не може да се използва резервът.
1
401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
02 Септември 2003 10:41
Няма нужда от излишно престараване.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД