Авиокомпания, която не може да качи пътник, платил за билет, е длъжна да му плати обезщетение извън стойността на билета. Това предвиждат поправките в Закона за гражданската авиация, които кабинетът прие, съобщи вчера вицепремиерът Николай Василев.
Ако полетът е под 3500 км, обезщетението трябва да е минимум 150 евро, а за по-дългите - поне 300 евро.
Според новите правила обезщетението може да се намали с 50%, ако пътникът приеме да лети с друг полет, който е по-дълъг с 2 часа от платения.
В промените остава предложението приходите от летищни такси да остават в полза на бъдещите концесионери. "Това е най-разумният начин за концесиониране на аеропортовете във Варна и Бургас, тъй като концесионерите им трябва да влагат големи суми за модернизирането им", каза Василев.
Стойността на трите вида летищни такси - за кацане, за паркиране на самолет и за всеки пътник, започнал полет от българско летище, ще се определя от концесионерите. "Сега таксите в размер на 20-25 млн. лв. годишно влизат изцяло в хазната, а летищата не получават нито лев за модернизациите си", коментира вицето.
ВТОРИ ШАНС
Предложението приходите от летищни такси да остават у концесионера на летището се прави за втори път през управлението на НДСВ и ДПС. Първият път депутатът Мирослав Севлиевски внесе в парламента идеята на бившия транспортен министър Пламен Петров. За зла участ, обаче, това се оказа добър повод колежката му от царската група Милена Милотинова да си върне на "Новото време". Нововремците бламираха приемането на промени в медийния закон, лансирани от Милотинова. Затова хората й гласуваха срещу проекта на закона за гражданската авиация.
Алоооооо , в-к СЕГА !!!!
Аз знам, че сте прости, ама всеки път наново успявате да ме изненадате !!
Кво' е тв'а Е-Оборотно за Евро-знака бе, простаци !!!
Мое ли такива малоумници да има?