България ще плаща ежегодно вноска в бюджета на Европейския съюз (ЕС), когато стане негов член. Като сума тя ще представлява между 0,9 и 1,1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната за съответната година. Това стана ясно от лекцията, която финансовият министър Милен Велчев изнесе вчера пред студенти на Стопанската академия в Свищов. Според прогнозата за БВП за догодина тази сума трябва да е около 400 млн. лв. Но през 2007 г. БВП ще е по-висок.
Велчев уточни, че вноската ще се образува от бюджетните приходи от мита върху захарта и допълнителните налози върху селскостопанска продукция, приходите от ДДС и според брутния национален доход. Точното съотношение, с което ще участват тези приходи, ще бъде определено по време на преговорите през следващите няколко месеца, отбеляза финансовият министър.
В момента нито една от страните членки не плаща повече от 1,27% от БВП като вноска в общността. Министърът допълни, че България е бедна страна и нейната вноска ще бъде много по-малка от това, което ще получи от ЕС. Очаква се страната ни да получи 4% от структурните и кохезионни фондове за строителство на инфраструктура и от други програми за развитие, които има ЕС. Освен това определен процент, който сега се договаря, ще се плаща директно на селскостопанските производители в България.
Днес ДПС ще проведе преговори с финансовия министър по бюджет'2004. Хората на Доган ще настояват да се осигурят повече средства за капиталови разходи на общините догодина и да се промени схемата за финансиране на общинските болници. Движението иска част от парите за здравните заведения да се дават от министерството на здравеопазването, а не изцяло от здравната каса. ДПС ще иска да се изясни и с намаляването на кои субсидии ще се компенсира решението да не бъдат орязани болничните догодина.
|
|