43-ма души от контингента, който се подготвя за втората мисия в Ирак, вече са заявили отказ да заминат. Това съобщи вчера пред "Сега" източник от Втора Шипченска бригада в Казанлък. Рапортите на отказалите се трябва да бъдат депозирани днес пред командването на бригадата. Около Нова година официално 30 кадрови военни декларираха, че не желаят да участват в мисията. Числото на отказалите се вероятно ще нарасне още, мисията е пред провал, допълни източникът.
В съобщение на МО от вчера обаче се казва, че задачите по ротацията на батальона се изпълняват "по предварително изготвен план без изменение в графика".
Според военни от Казанлък повече войници, отколкото офицери, желаят да заминат за Кербала. Някои от тях са участвали в мисиите в Бутмир и Сараево в Босна и допреди атентата се надявали, че в Ирак ще е същото, коментират познати на рейнджърите.
До последно вторият контингент за Ирак не бе напълно комплектован с кадри. Не достигаха бойци с по-редки специалности, медици и хора, които знаят арабски.
Междувременно стана ясно, че един от участниците в първия контингент желае да замине на следваща мисия там. Това е ефрейтор Георги Евгениев Воронов, който бе ранен при кървавия атентат на 27 декември. Воронов е заявил това пред майка си Виолета. Ефрейторът сега се лекува в травматологията на Военна болница в столицата.
Обстановката в провинция Кербала продължава да е напрегната, съобщи и вчера МО. На 3 януари сапьорно отделение от полската бригада, в чийто състав е българският батальон, е взривило напуснатата от българите разрушена база "Индия". Според МО са предприети "допълнителни засилени мерки за охрана и отбрана на базата на пехотния батальон и личния състав", които се намират в база "Кило".
Здравословното състояние на пострадалите български военнослужещи се подобрява, твърдят още от военното министерство. Днес се очаква някои да бъдат изписани.
|
|