:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,734
Активни 758
Страници 16,299
За един ден 1,302,066
Никой не носи отговорност, че малчуганите не учат

11 000 деца не ходят на училище

Общините масово престъпват изискването да глобяват семействата на отпадащи ученици
Снимка: Пресфото БТА
Държавата е загърбила напълно проблема с отпадащите от училище деца. Отговорността за осигуряване на задължителното по конституция образование до 16-годишна вързаст е размита, а институциите само си прехвърлят топката.

Това установи проверка на "Сега" за усилията, полагани в различните области на страната, за привличане на отпадащите от училище деца. С проблема за отпадащите ученици се занимават пряко 4 институции - просветното министерство, регионалните му инспекторати, общините и училищата. Въпреки това виновни няма.

10 986 е броят на учениците до 16 г., които не ходят на училище, твърди МОН. Тази цифра обаче се разминава драстично с официалните данни на Националния статистически институт. Според справката на НСИ за учебната 2002-2003 броят на незаписаните до VIII клас е 67 013.

В МОН признават, че вероятно и двете цифри са неточни. "Възможно е подадените от инспекторатите даннни за отпадащите ученици да са изкуствено занижени, понеже за общините е изгодно да имат повече записани на хартия ученици", обясни експерт в МОН, пожелал анонимност. НСИ пък не успявал да отчита процеси като емиграцията.

Не е ясно какъв е социалният и етническият профил на отпадащите ученици. "Сега" поиска подробен анализ за причините за отпадане, но се оказа, че министерството не разполага с такъв. "Бяхме инструктирали изрично регионалните инспекторати да подготвят анализи, но още чакаме отговорите им", обясни зам.-просветният министър Юлиян Наков. Той припомни, че стратегията на МОН за средното образование предвижда да се приеме и стратегия за отпадащите ученици.

Това надали ще е достатъчно, необходимо е цялостно преосмисляне и ясно формулиране на отговорностите, смятат експерти. Справка в нормативната база показва, че държавата е била лаконична в определянето на това кой за какво отговаря. Според закона за народната просвета отговорност за осигуряването на задължително образование до 16 г. в общинските училища носят общините. Никъде обаче не пише как точно следва да се реализира тази отговорност. В правилника към закона този въпрос се поставя само за първокласниците. Общините са длъжни до 15 май да пратят на училищата справка от служба ГРАО кои деца подлежат на задължително записване в 1-и клас. Училищата са длъжни да върнат до 30 септември списък със записаните деца.

Какво точно се случва между тези две дати обаче никъде не пише. Не е регламентирано изрично и



какво са длъжни да направят общините



и училищата с отпадналите ученици в по-горните класове.

Още по-неясни са задълженията на регионалните инспекторати, считат общински експерти. Никъде в устройствения правилник на просветните инспекторати не пише, че носят някаква отговорност за отпадащите ученици. В същото време от тях се иска да реализират националната политика в образованието, както и да не позволяват нарушаване на правата на децата.

Масово се престъпва и предвиденото в просветния закон задължение общините да налагат глоби на родителите на отпадащи ученици. Наказателните постановления се подписват от кметовете, като при първо нарушение санкцията е от 20 до 100 лв., а при второ - от 50 до 250. "Сега" не успя да открие нито една община, наложила такава глоба. Така се оказва, че никой не носи отговорност.

"Глоби не се налагат, защото никой не ни подава сигнали", счита зам.кметът на Бургас Маруся Любчева. Според нея проблемът е, че директорите се назначават от регионалните инспекторати, а не от общините. "Ако директорите пращат сигнали, те отиват в инспектората. Оттам пък не поддържат контакти с кметството - затова няма кой да наложи наказание", обясни Любчева. Другата причина за липса на санкции е оспорването им в съда. "Магистратите винаги уважават родителите, които твърдят, че са социално слаби - и глобата се отменя", обяснява зам.кметицата.

И в Русе не налагат глоби, защото считат, че хората са бедни. През пролетта на 2003 г. служители от регионалния инспекторат почнали да съставят актове, но се отказали бързо "при вида на мизерията". Началникът на отдел "Образование" в градската управа Кирил Павлов разказва и случай за богато ромско семейство. Накичената със злато майка категорично заявила, че не пуска двете си деца на училище, за да не учат лоши неща там. Вместо това им викала частен учител у дома. "И да ми напишеш глоба, няма да я платя", казала тя на общинарите.

Глобени няма и в



Пловдив - един от градовете с най-голям процент отпадащи



ученици. По данни на Синдиката на българските учители (СБУ) в Пловдив м.г. не са ходили на училище между 3000 и 4000 ученици на възраст до VIII клас. Според статистиката на МОН бройката е 3 пъти по-ниска - 1076. Над 80% от децата са роччета в тежко социално положение, обяснява местният лидер на СБУ Дима Налбантова. Според нея преди да налага глоби, държавата трябва да е направила всичко възможно да осигури равен шанс за просвета. Другата причина за липсата на санкции била ниският им размер. Глобени няма и в Стара Загора, Варна, София - чиновниците смятат, че предвидените глоби са неприложими. Според юристи обаче проблемът не е нито в размера на глобите, нито в социалното положение на родителите. Налагането на подобна санкция изисква вината да бъде доказана. При наличието на толкова размити отговорности всяка глоба би паднала в съда, считат специалистите. Иначе те са категорични - избягвайки глобите, общините на практика нарушават закона.
11
1524
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Януари 2004 03:24
Обучението не трябва да е задължително. При това положение ще отпаднат всички останали усложнения.
Можете ли да накарате цигани да учат. А запитвате ли се, дали това им трябва. Държавата им дава пари, жилища. От тях се иска само да научат занаята "крадене". За него училище нема............
05 Януари 2004 09:50
СветлоПиво,
а ти замисляш ли се какво ще стане с тези деца, които не ходят на училище? какво ще правят, като пораснат?
това са бъдещи престъпници. щото те и да искат, няма да могат да се реализират на пазара на труда. или иначе казано - излиза, че никой не е отговорен за 11 или 60 хиляди бъдещи рецидивисти.
05 Януари 2004 09:58
Светло пиво, не съм съгласна с теб. Децата, които не ходят на училище са бъдещите аутсайдери на обществото. Те са тежест за всички, включително и за нас, защото никога не биха могли да си намерят работа и ще трябва да им плащаме социални помощи. Те наистина ще научат краденето и пак върху нас ще се изсипе отмъщението им, че са гладни и нямат пари. Образованието до 16 години трябва да е задължително, но заедно с това общините и Министерството на образованието трябва да намерят адекватни начини да привлекат децата в училище. Не само с глоби, а и с осигуряване на транспорт, учебни помагала, дрехи. Знаете ли в колко малки села са закрити училищата, а децата няма с какво да пътуват до съседното село или град? Не са само ромчетата, които не ходят на училище, и много българчета нямат тази възможност. Този проблем засяга бъдещето на държавата, и е добре, че вестникът започва разговор на тази тема. Дано не е само една статия.
05 Януари 2004 10:25
Ето това е страшно. Повечето от нас патриотарстват под статиите за Ирак и наемниците ни там, но иракската криза ще приключи по един или друг начин след 5, 10 или 15 години. Необразованите ни сънародници ще дърпат цяла България назад и надолу следвщите 50-100 години. Това безхаберие ще генерира престъпност, нуждата от социални програми за подпомагане и намаляващи темпове на развитие.
Ето това е страшно!
05 Януари 2004 12:02
Мила, не че не съм съгласен с теб, но не виждам как "общините и Министерството на образованието трябва да намерят адекватни начини да привлекат децата в училище." По-точно, как да намерят "по-адекватни" от съществуващите. Защото ако тръгнем само да им подмагаме - "Не само с глоби, а и с осигуряване на транспорт, учебни помагала, дрехи" - то малката част от българите, които коректно си плащат данъците и така издържат на гърба си цялото население, ше рухне. Държавната администрация непрекъснато повишава данъчното натоварване (има хубава статия по този въпрос, защо ли не я коментират ?) и успешно харчи събраните пари с единствена цел да облагодетелствува себе си и своя бизнес-мафиотски кръг от приятели и поддръжници.

Ако, например, се отделят 10 млн за предлаганите от теб храна, дрехи и транспорт, от тях половината ще отидат за издръжка на чиновниците, за организация на "семинари" и "командировки за изучаване на чуждия опит", а от останалото половината ще отиде за комисиони и раздути цени.

И само това да беше...

Така че, ще трябва да се примирим с необразованите циганчета. Ще трябва да разберем, че не можем да поддържаме лукса да има училище във всяка махала и да плащаме заплати на учители, обучаващи по 5-10 деца в клас. Ако местната община е богата - може да го уреди. Ако родителите са богати - могат да си уредят частно училище (има вече такова в Бистрица, май).

И нека не ти звучи жестоко - точно това стана със здравеопазването - който няма пари - да мре.

Пък и, не виждам с какво търкането на чиновете до 16 год ще откаже циганетата да крадат.


05 Януари 2004 14:35
Mi kvo da uchat...
05 Януари 2004 15:41
mila zorina, държавата направи така, че някои малцинства си извюваха привилегии и то въпреки пълното им безхаберие и абсолютна безотговорност по отношение на задълженията си като граждани. Това иска да вметне Светло пиво.
Принципно съм съгласен с теб, но за сметка на кои други области да се намерят пари за трнспорт и т.н. ?
И в крайна сметка образованието наистина е въпрос на лична отговорност.
05 Януари 2004 16:00
Уважаеми форумци, не забравяйте, че съгласно конституцията, а и съгласно Международната харта за правата на децата, всяко българско дете има право на образование. Със закриването на училищата в малките селища от това право са лишени стотици деца. Кой трябва да им го осигури? Държавата, респективно общината, която би трябвало да получи от бюджета пари за транспорт на тези деца. Представяте ли си шестгодишни деца да пътуват сами по пътищата-а в някои селища те преминават пеш по 4-5 километра през гористи местности. В държавата явно има излишни пари, които остават под чертата в бюджета. За какво ще ги харчат-за луксозни БМВ-та на депутатите ли? Образованието и здравеопазването са най-важните неща за бъдещето на една държава.Ако тя не ги осигурява, за какво съществува тогава? За луксозния живот на шепа набеден елит?
05 Януари 2004 16:14
Това-за транспорта - е едната страна на въпроса. Колкото до образованието като личен въпрос, пак ще кажа - обществото няма интерес да създава необразовани хора, затова трябва да търсим изход. Преди известно време във Всяка неделя разказаха за едно момче, което си преписваше учебниците, защото нямаше пари да си ги купи. Намерен бе начин да му се помогне. Но не е само то. И в най-тежките години българинът е намирал начин да издържа училището си. Сега - чакаме. И като говоря за министерство и общини, имам предвид тяхната организаторска роля за осигуряване на правото на образование. Имам предвид и гражданското общество , и разните ми там фондации и какво ли още не. Не се хващайте само за ромчетата, макар че там наистина положението е най-тежко. Става дума за всички български деца, лишени от възможността да се образоват. Не по тяхна вина.
05 Януари 2004 16:23
Поредна глупост! Когато правиш нещо задължително, трябва да създаваш усливия за спазването му. Как ще си купят учебници, тетрадки, дрехи, обувки, транспорт и т.н. всички тези клетници? И не само ромчета. Има ги и хиляди българчета. В някои училища въвеждат и задължителни униформи. Без да питат с какво ще се платят! Защото това е далавера на заинтересовани начело с директора (справка - униформите в математическата гимназия в Пловдив) А може би това са крокодилски сълзи, защото един образован човек трудно се манипулира с разни обещания за "светлото бъдеще на демокрацията".
05 Януари 2004 16:44
Това е голямата цел:
"Тъпи и ограничени поданици, точно колкото са тъпи и ограничени американците!"
Тъп народ се управлява много по-лесно.
В това отношение бай Тошо е бил тъпак дето ни даде възможност да учим.
Да живее ДиМУкраЦиътъ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД