"Ако са много шумни протестите пред Министерския съвет, много по-трудно се работи", заяви премиерът Сакскобургготски, помолен да каже защо кабинетът онзи ден гласува да се забрани митингуването около значими обществени обекти.
"Това нещо, мисля, че гражданите биха го разбрали, че понякога може да блокират цял град и едва ли е редно и прието", обясни Симеон. От думите му обаче стана ясно, че той не е разбрал, че решението на МС се отнася не само за митингуването с превозни средства, но и за обикновени демонстрации - около сгради, свързани с националната сигурност, каквато може да е и сградата на "Дондуков" 1. "Говори се за превозни средства, не за друго", каза премиерът.
Симеон сподели тези си мисли на вчерашното официално тържество в Етрополе, където присъства на освещаването на паметника на етрополците, загинали в освободителните борби и войните за национално обединение (1868-1918). Ловчанският владика Гавраил, който трябваше да освети паметника, пристигна в последния момент преди началото на церемонията. Петима царски депутати - Мариус Цаков, Константин Пенчев, Васил Маринчев, Христина Петрова и Валентин Димитров дойдоха доста след началото на церемонията и почти изпуснаха речта на своя лидер. Единствена Весела Драганова се движеше като сянка след царя през цялото време.
Паметникът е открит през 1926 г. и е осветен от Борис III на Петровден следващата година. Мемориалът обаче е преместен през 1964 г. от социалистическата власт на края на града. Инициативен комитет върна миналата година паметника на полагащото му се централно място. Кметът Милчо Цаков обяви по този повод вчерашния ден за Ден на справедливостта. Иначе той прочете старото слово от откриването на паметника преди 77 г.
Протоколен гаф сътвориха организаторите, като накараха премиера и множеството да коленичи за минута мълчание, но вместо това започнаха с поднасянето на венците на траурен марш. Премиерът слушаше имената на организации, ООД-та и АД-та, изпратили венци.
Самият Симеон сподели, че поканата да посети Етрополе била още от 1993 г., когато живееше в Мадрид. По-късно той уточни, че идването му в Етрополе е било един добре подбран случай, а не с политическа цел. "Ще се опитаме да обиколим някои страни (общини - б.а.)", каза пред репортери царят, чието посещение в Етрополе бе обявено за старт на серия визити в страната. Той обеща на местните цветущо бъдеще, "ако се обединят и млади, и стари като мен". Според премиера ситуацията и бъдещето на България заслужават оптимизъм.
В кметството Симеон изслуша за броени минути основните искания на местни бизнесмени, общинари и кмета Цацов. Те поискали около 10 млн. лв. от различни ведомства за дострояване на пътя и тунела до Златица и пречиствателна станция за пресни и отходни води. "Не съм човек, който обещава, а човек на делата", отвърнал им премиерът.
Попитан от местни журналисти дали Етрополе може да търси подкрепа от него, Симеон заяви: "Това е обикновено и нормално като цел и желание".
Малко по-късно той се качи на оглед в открита медна мина "Елаците" над Етрополе. В етрополския манастир "Св. Троица" Симеон продължи изслушването на местните проблеми, като обядва с десетина кметове от околните общини.
ПО СВЕТА
Едва ли високата инфлация през януари ще се отрази на бюджета, заяви Сакскобурготски. Според него едва започва годината и трябва да се очакват и "други елементи". "Ако се поогледате по света, наоколо, щото най-накрая вървим всички към Европа, има страни, които наистина имат силна инфлация", обясни той. Симеон сподели още, че му харесват реалностите и фактите, а не спекулациите и предсказанията. Затова отказа да каже какви ще са приоритетите на НДСВ за тази година и дали очаква да се запази вътрешната стабилност в управляващата партия и парламентарната група.
|
|