:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,464,262
Активни 242
Страници 14,162
За един ден 1,302,066

Вадят списък с 26 незаконни аптеки

Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще обяви публично списък с 26 незаконни аптеки и дрогерии, засечени миналата година. Агенцията ще настоява глобите за подобни нарушения да се увеличат, а работещите в тези обекти фармацевти да губят временно или завинаги правоспособността си. Това обяви шефът на ИАЛ Борислав Борисов.

Южното Черноморие държи рекорда по незаконна търговия на дребно с илачи. 16 от 26-те незаконни фармации са в Бургаско и са спрени. Експертите обаче се опасяват, че пак ще отворят врати. "Това се повтаря всяко лято. Има куп регионални институции, които могат да го прекратят, но явно тези предприемачи се ползват със сериозно покровителство", обясни Борисов. Бизнесмените отдавна познавали инспекторите на ИАЛ и те били принудени да се крият под чужди имена в хотелите, за да не бъдат разкрити. 2-3 от аптеките пък дори си били намерили вратичка да работят по договор със здравната каса.

"Не за пръв път споменаваме, че това нарушение, както и незаконното производство на лекарства, трябва да се инкриминира", отбеляза Борисов. Според него съществуващите в момента глоби - от 1000 до 3000 лв., не респектират.

Агенцията ще публикува и списък с незаконно рекламираните по различни медии лекарства. И двата документа ще бъдат качени в сайта на агенцията http://www.bda.bg. Пазарът на лекарства през 2003 г. е без сериозна промяна спрямо 2002 - 600 млн. лв., като на българските производители се падат 240 млн. лв.



КОНТРОЛ



ИАЛ започва да събира информация за нежелателни реакции, появяващи се при правилна употреба на лекарства. "В момента получаваме 5 пъти по-малко такива сигнали от средното за Европа", обясни Борислав Борисов. При доказване на нежелателна реакция може да се промени профила на лекарството, в краен случай да се отмени регистрацията му. Според експертите трябва да се събират данни и за грешки при изпълнението на рецептите от аптекарите.
625
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД