адислав Биттман, бывший заместитель начальника службы дезинформации чехословацкой разведки (Восьмого отдела), перешедший на Запад в 1968 году, отмечает, что этой же цели подчинена вся работа разведорганов коммунистических стран. "В первое время мы получали директивы и указания через советников КГБ, работавших на всех руководящих уровнях. Обычно от нас требовалась выработка программ действий по дискредитации Соединенныx Штатов и стран Западной Европы, по разжиганию противоречий между членами НАТО и созданию трудностей во взаимоотношениях США с развивающимися странами. Наша группа собиралась вместе и подготавливала определенное количество оперативных планов в соответствии с полученными инструкциями: Но, прежде чем перейти к их практическому осуществлению, мы должны были получить одобрение прикрепленного к нашему отделу офицера КГБ. Все контакты, которые я с ним поддерживал, носили строго профессиональный характер. Я был обязан узнать его мнение, и он мог внести какие-то изменения или дать свои рекомендации. С другой стороны, мы знали, что он мог и запретить любой из наших проектов. Как правило, я должен был с ним встречаться каждый день".
http://www.x-libri.ru/elib/woltn000/00000042.htm
Шесто управление
"Със заповед N I-3728 от 17 ноември 1967 г. на председателя на Комитета на ДС се създава Шесто управление-КДС като ново структурно поделение. Заповедта е издадена на основание на утвърдено предложение от военния отдел на ЦК на БКП и Разпореждане номер 67 от 1966 г. на Министерски съвет.
В мотивите към предложението за създаване на новата структура в рамките на КДС се изтъкват обединението и координацията на усилията и средствата на многобройните разузнавателни, идеологически и пропагандни институти, разгърнали широка дейност срещу социалистическите страни, и констатираната "тенденция на активизиране на контрареволюционните елементи в страната и увеличаване на националистическите и сепаратистки прояви". Отчитат се и трудностите в междупартийните и междудържавните отношения с "Китайската и Албанската народна република". Необходимостта от създаването на управлението се обосновава и с организационни и структурни положения в КДС, създаващи затруднения за изпълнение на задачите, произтичащи от Решение на ПБ на ЦК на БКП от 18 октомври 1966 г. за "Борба срещу идеологическата диверсия на противника и враждебните прояви на контрареволюционните и националистически елементи". Има се предвид, че борбата "срещу различните нелегални и полулегални организации и групи, националистическата и сепаратистката дейност, терора, измяната на родината, идеологическото разложение сред интелигенцията и младежите, дейността на задграничните религиозни центрове и организации се води от контраразузнавателното поделение, чиято основна задача обаче е да се води борба срещу шпионажа".
Така се обосновава централизирането на работата срещу идеологическата диверсия, контрареволюционните и националистическите прояви, подобряването на превантивната дейност, а силите на контраразузнавателното управление се съсредоточват и насочват за противодействие срещу разузнавателните служби на противника. За Шесто управление-КДС са отпуснати 175 щатни бройки."
http://www.segabg.com/28022001/p0050006.a sp
"Основна насока на дейност на Шесто управление-ДС през този период е разкриването на нелегални групи и организации на протурска националистическа основа."
ръководство - Антон Мусаков - началник на Шесто управление-ДС, 1985
--------------------------------------------------------------------------------
Първи отдел
Според автора на книгата "От Шесто за Шесто" о.з. подполк. Бончо Асенов ДС се интересува от писателския съюз още от 9 септември, но вниманието се засилва със създаването на Шесто управление през 1967 г. Неговата основна задача е да се противопоставя на идеологическата диверсия. 6-о преценява, че писателите трябва да бъдат наблюдавани поради изключителното им влияние върху обществото.
Наблюдението се извършва от I отделение на 1-и отдел на 6-о управление. По проверени данни агентите-писатели в отделението са били 5 човека при оперативния работник, двама при началника на отделението, още 2-3 при началника на отдела и началника на управлението. Т.е. става дума за десетина агенти, използвани в даден период от отделението.
--------------------------------------------------------------------------------
Трети отдел
Особено силна подкрепа в своята, по същество антицърковна дейност, комитетът получава от прословутото VI управление на ДС. В него е създаден специален отдел „Трети", който има за цел да работи по направление на духовенството. Според капитана от ДС Бончо Асенов - експерт по времето на премиера Виденов в Дирекция по вероизповеданията - основни задачи на ДС са: "Изграждане на агентурен апарат от средите на църковните служители, преподавателите и студентите от Духовната академия. Предотвратяване ангажирането на църковните организации и духовенството с опозиционна дейност. Подпомагане на БКП в дейността й за намаляване влиянието на религията в страната". http://www.pravoslavieto.com/docs/shte_iz lezeli_tsarkvata_malvina.htm
Шести отдел на Шесто управление на ДС
"Отдел 06 е възникнал през 1967 г. като отдел 04 в структурата на Шесто управление-КДС на базата на оперативна група от Второ управление-КДС, която е изпълнявала задачи по участниците в т.нар. "Заговор" от 1965 г. За част от тях е имало данни, че контактуват с разузнавачи на дипломатическо прикритие в посолствата на Китай, Албания, Гърция и СФРЮ. В отдела са били изградени отделения за наблюдение на тези връзки на посолските резидентури. През 1978 г. от отдела са били иззети функциите по наблюдение на лицата, свързани с резидентурите в горепосочените посолства, и върнати обратно във ВГУ-ДС. Отделът получава нова номерация - 06 и се оформя направлението му на дейност: разкриване и наблюдение на лица, извършили, извършващи или замислящи престъпления по чл. 95 - опит за преврат, бунт или въоръжено въстание, чл. 96 - централен терор, чл.108 - противодържавна пропаганда и агитация и чл. 109 - противодържавни групи и организации, съгласно действащия НК. Преобладаваща част от тези лица са били членове на БКП, със социално положение, даващо им възможност, водени от различни кариеристични, авантюристични или идеологически (просталински, промоаистки, проалбански и др.) мотиви да замислят, подготвят и провеждат престъпна дейност по указаните членове от НК. По-късно започват да се получават данни, че редица лица от управляващия партиен и държавен апарат използват служебното си положение за лично облагодетелстване. Сред тях има представители на висшия ешалон на БКП, държавното управление, действащи служители на МВР, съда и прокуратурата. Това налага създаването на ново направление в дейността на отдела: "борба с корупцията и разложението в държавния апарат".
Началници на отдел 06 последователно са били: Петър Стоянов, Боян Велинов, Ангел Ценов, Велико Върбанов, Цоло Георгиев и Димитър Иванов. Първоначалната структура на отдела е включвала началник отдел, титулярен зам. началник отдел и четири оперативни отделения както следва:
- първо отделение - работа по сигнали и дела за лица, засечени в т.нар. "Заговор от 1965 г."
- второ отделение - работа по сигнали и дела за лица, засечени в т.нар "Заговор от 1968 г."
- трето отделение - работа по сигнали и дела за корупция и разложение в държавния апарат
- четвърто отделение - информация и анализ, деловодство, архив и наблюдение върху обкръжението на сградите на МВР.
В последните години съществуващата специализация в работата на отделенията се е нарушила и те са започнали да изпълняват приоритетно задачи, свързани с разкриването на престъпна дейност по чл. 242, 250, 301-307, 108 и 109 от НК (последователно контрабанда, валутни престъпления, подкуп и противодържавни групи).
Общата численост на състава на отдела не е надвишавала 25 бройки. Той е бил подчинен на началника на бившето Шесто управление и пряко на ресорния му заместник. В тази връзка за оперативния състав са се отнасяли всички правила за вземане на решение, включително утвърждаване на съответните документи от разпоредените нива на управление - началник отдел, началник управление, първи зам. министър, министър на вътрешните работи. По същия команден ред са били свеждани за изпълнение всички заповеди и задачи. Върху дейността на отдела се е осъществявал пряк контрол от страна на ръководствата на Шесто управление-ДС и на МВР. За отдела са били валидни действащите вътрешноведомствени актове на МВР - заповеди, наредби, инструкции и разпореждания като: министерски заповеди I-20, I-58, I-3900 и др. Оперативната работа е била по конкретни лица и за конкретна тяхна дейност, като се е осъществявала основно под формата на сигнали и дела на оперативен отчет. За решаването на конкретни задачи, възникнали по тях, са придобивани секретни сътрудници, но на оперативните работници е било изрично разпоредено да не вербоват такива без доказана необходимост. Съобразно това, оперативният състав е работил с минимален брой секретни сътрудници с тактическо предназначение.
Във връзка с поставените задачи, ръководството на отдела е информирало по команден ред висшестоящите нива на управление - ръководството на Шесто управление-ДС, ръководството на МВР, а в някои случаи и ЦК на БКП (секретариата и отдел "Военен"
.
(Тук липсва страница от доклада.)"