Президентът Джон Кенеди наричал Вашингтон град на южна експедитивност и северно очарование. Днес това е световният център на политическата сила, символ на могъществото на Америка. Тази представа обаче, макар и вярна, е твърде едностранчива. Попадналият за първи път в столицата на САЩ турист с изумление установява, че Вашингтон е един твърде "европейски" и твърде "човешки" град. Той няма почти нищо общо с космополитния Ню Йорк с небостъргачите и измеренията, превръщащи човешкото същество в нищо незначеща прашинка. Вашингтон съчетава хармонично романтиката на Париж и очарованието на Южна Италия с динамиката на американското ежедневие.
В центъра има няколко световни забележителности,
които за нищо на света не бива да се пропускат. Първо, всеки се опитва да стигне и да се снима пред Белия дом. "Пенсилвания авеню" 1600 е сред най-известните адреси на света. На тел 202-456-7041 дават 24 ч. информация за туровете из Белия дом. Всички президенти с изключение на Джордж Вашингтон са живели в тази елегантна и сравнително скромна сграда.
Вашингтон монюмент е най-високата свободно стояща зидана структура в света. Безплатни билети за определени часове от деня се продават в будките наоколо. Групите са по 25 души, такъв е капацитетът на асансьора. Минава се през детектор за метали и има ограничение за размерите на носения багаж.
Другите забележителности, емблеми на Вашингтон, са "Линкълн мемориъл" и Мемориалът на падналите в Корейската война.
"Дюпон съркъл" е за Вашингтон това, което е "Попа" за София.
Мястото на срещата. Съчетание на бясната динамика на мегаполиса и неповторимото очарование на малкия град. На този малък кръгъл площад, обвит със зеленина, се пресичат 3 ключови авенюта - "Кънектикът", "Масачузетс" и "Ню Хемпшир". Според авторите на туристически справочници "Дюпон съркъл" е американска реминисценция на Париж. Тази наглед странна алюзия се обяснява с народността на Пиер л'Анфан, архитекта на Вашингтон, чието хрумване е този център на града.
В средата на "Дюпон съркъл" има мраморен фонтан, дело на дизайнера на мемориала на Линкълн Даниел Честър Френч.
Един от най-популярните безплатни турове за туристи е обиколката на ФБР. Службата, символ на страховити тайни, се намира в импозантната сграда на Едгар Хувър.
Любителите на криминални филми трябва да посетят и Музея на международния таен агент. Тук има най-различни шпионски атрибути на тайния агент - джаджи за разбиване на кодове,
съветска обувка - предавател,
източногерманска камера-робот, червило и чадър, които са смъртоносни оръжия, и много други уреди, създадени от разузнавачите по света.
Наблизо е Музеят на строителството, построен с над 15 млн. тухли. Тук е и Националният музей на жените в изкуството. На партера на Стария павилион на пощите от 11 до 18 ч. могат да се купят билети на половин цена за представленията в над 50-те театъра във Вашингтон.
Любителите на изкуството и историята няма как да не влязат в "Смитсониън", най-големия организъм от музеи, изложбени зали и галерии в света. За посещението си струва да се отдели поне 1 ден.
"Адамс Моргън"
пък е задължителна атракция за всички онези, които смятат, че Вашингтон е скучен град, олицетворение на световната бюрокрация. Този квартал е едно мини-ООН. В поредицата заведения, съчетание на африкански, латиноамерикански, азиатски и най-различни други култури, купонът не спира нито за миг. Самият въздух тук подтиква към разкрепостеност и фриволност на духа и поведението. Лошото настроение и мрачните мисли, всякакви морални задръжки се разпадат в опияняващите ухания на ароматен тютюн, във вкуса на кубински ром и мента, разбиват се в блесналите очи и разгорещените тела на танцуващи хора от разни националности.
На развиделяване уличните битки между враждуващи банди или между попрекалили с хашиша и алкохола хора са обичайна гледка. Изстрелите и юмручните схватки са любопитно, но не особено безопасно зрелище, особено ако се наблюдават от непосредствена близост.
"Джорджтаун" е исторически квартал,
комбиниращ съвременна елегантност с ретроочарование.
В оригинал "Джорджтаун" е бил тютюнево пристанище. Сега примирява старото и новото. Тук е най-старата сграда във Вашингтон - колоритната "Олд Стоун Хаус", построена през 1765 г. Тук са "Тюдор Плейс хисторик хаус & гардън", строена през 1816 г. от внучката на Марта Вашингтон. "Джорджтаун" е рай за шопингманиаците с огромния си търговски си център. Едно от най-прекрасните места е пристанището. Променадата с фонтани и водоскоци в разноцветни багри оставя незаличим спомен.
Също тъй прекрасна и колоритна част от Вашингтон, нямаща
нищо общо с представите за столица на световна сила, е
старият град Александрия. Той е основан през 1794 г.
Тук има повече автентични сгради от 18-и век, отколкото в "Джорджтаун" и Уилямсбърг заедно. Галерии, исторически забележителности, бутици и фини ресторанти се редуват по улиците от центъра към реката Потомак. В центъра на градчето е най-старата къща - "Рамзи Хаус". Тя е построена през 1724 г. в стила на холандските колониални къщи. Тук туристите могат да получат безплатни карти, туристически справочници, информационни материали и пропуски за безплатно паркиране за 24 часа. Отпреди година тук се организират безплатни обиколки на стария град с красиво изрисуваните автобуси Alexandria DASH ABOUT. Те тръгват от спирката на метрото "Кинг Стрийт" и стигат до яхтеното пристанище.
Тук се събират клоуни, музиканти, художници. Възможността да седнеш на кафе или бира край реката и да гледаш Белия дом и Капитолия отдалеч създават усещането, че си на кино или че си попаднал сред декори. Цялата Александрия е като че ли филмово студио. Тук могат да се срещнат хиперскъпи ретроавтомобили, карани от милионери. Имотите тук също са с космически стойности. Защото живеещите тук имат привилегията да дишат атмосферата на 18-и век, ползвайки всички достижения на 21-и.
Eдностранчиво...
нищо за югоизточен Вашингтон и затова че такситата имат "call 911" лампа на покрива, но е определено по-добро отколкото друга статия публикувана наскоро където автора (забравих му името) беше писал че града е квадрат със страна една миля!!!