До климатичната катастрофа ни делят 10 години и повишение на температурата с още 1,2 градуса, пише в доклад, поръчан от британското правителство, който ще бъде публикуван днес. Вестник "Индипендънт" даде вчера някои извадки от него, които показват, че Земята е сериозно заплашена от парниковия ефект.
Ако се запази сегашната тенденция на повишаване на средната температура на планетата, след 10 години ще се премине граница, отвъд която вредните последици няма да бъдат обратими, пише в доклада, озаглавен "Пред лицето на климатичните изменения". Очакваните последици са недостиг на вода, разтапяне на ледове в Гренландия, повишаване на равнището на моретата, изчезване на течението Гълфстрийм, което топли Западна Европа, обезлесяване, западане на селското стопанство и поява на епидемии.
Критичната точка ще бъде достигната, когато се регистрира повишаване на температурата с 2 градуса в сравнение с 1750 година - периода, предшествал промишлената революция.
Оттогава поради човешка дейност започва да се повишава концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата, който задържа слънчевата топлина и предизвиква парниковия ефект.












