Как се постъпва, когато работник или служител има право да получи пари от Фонда за гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя?
Ивайло Апостолов, Стара Загора
Читателите ни вече са информирани за приетия в средата на миналата година Закон за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя (ЗГВРС). С него бе създаден Фонд за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя. В края на декември миналата година Министерският съвет прие и Наредба за реда и начина за информиране на работниците и служителите и за отпускане и изплащане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя (ДВ, бр. 3 от 11.01.2005 г.) Тя влезе в сила от 1 януари 2005 г. Ето накратко най-важното от наредбата:
Стартовият момент, с оглед развитие на процедурата, е уреден в чл.6 от закона. Според този текст правото на гарантирани вземания възниква от датата на обнародване в "Държавен вестник" на съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност на работодателя. След този момент работодателят е задължен да извърши редица действия, подробно уредени в наредбата. От този момент за него, включително и за работниците/служителите, текат няколко важни срока:
1. В 3-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник" на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност работодателят е длъжен да информира работниците/служителите за датата на обнародването и за реда за получаване на гарантираните вземания по Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.
За онези от тях, чието трудово правоотношение не е прекратено към момента на обнародване на решението, това става чрез писмено уведомяване на представителите на работниците/служителите и чрез обява на подходящо място в предприятието.
За тези, чието трудово правоотношение е прекратено през последните три месеца към момента на обнародване на решението - чрез изпращане на съобщение с обратна разписка на всеки от тях.
2. В 7-дневен срок от обнародването на решението работодателят изготвя справка (по утвърден с наредбата образец) за всяко правоимащо лице в 3 екземпляра - за лицето, за териториалното поделение на Националния осигурителен институт (ТП на НОИ) и за работодателя. Екземплярът на правоимащия работник/служител
се връчва лично или се изпраща по пощата
с обратна разписка.
3. В 14-дневен срок от обнародване на решението контролните органи на НОИ извършват проверка при работодателя по изготвените справки и съставят констативен протокол в 3 екземпляра - един за работодателя и два за ТП на НОИ. Към констативния протокол се прилагат изготвените от работодателя справки за ТП на НОИ, копие от съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност и други документи подробно описани в наредбата.
4. Важен за работниците/служителите е 14-дневният срок от обнародване на решението, в който те могат да оспорят данните в справката, изпратена им от работодателя, като подадат възражение пред него. Работодателят информира контролните органи на НОИ за получените възражения и дава становище по тях в хода на проверката, която те извършват. Контролните органи на НОИ са длъжни да оказват съдействие на работниците/служителите за правилното изготвяне и оформяне на справките. Работодателят преценява основателността на възраженията и издава или отказва да издаде нова справка до приключване на проверката.
5. В 30-дневен срок от обнародване на решението работниците/ служителите следва
да подадат молба-декларация
(по образец, утвърден с наредбата) до ТП на НОИ по седалището на работодателя, за да получат гарантираните вземания. Към молбата-декларация се прилагат справката и възражението, ако има такова. Тя се подава лично, чрез упълномощено лице или по пощата с обратна разписка. В тази връзка в наредбата е уредена и процедура при нередовни или непълни документи.
Териториалното поделение на НОИ разглежда подадената молба-декларация и приложените документи, като ги съпоставя с данните от констативния протокол и от други информационни източници. Въз основа на направената преценка ТП на НОИ изготвя проект на разпореждане за изпращане или за отказ за изплащане на гарантирани вземания.
Как се изплащат гарантираните вземания?
Гарантираните вземания се изплащат или се отказват с разпореждане на директора на фонда. То има строго определено съдържание, издава се в двумесечен срок от датата на обнародването на решението за откриване производството по несъстоятелност и се изпраща на съответното ТП на НОИ, и на правоимащия работник или служител в 3-дневен срок от издаването му.
Разпореждането, с което директорът на фонда отказва изплащането на гарантирано вземане, се мотивира.
Отказът може да се обжалва
от заинтересования по реда на Закона за административното производство в 14-дневен срок от получаването му пред окръжния съд по седалището, съответно ТП на НОИ. Жалбата се подава от работника/служителя чрез директора на фонда, който в 7-дневен срок от получаването й е длъжен да я изпрати заедно с преписката в съда. Решенията на окръжния съд подлежат на касационно обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
Изплащането на гарантираните вземания става от ТП на НОИ по банков път, с пощенски запис или по друг ред, определен от управителя на НОИ и директора на фонда.
В 3-дневен срок от издаване на разпореждането за изплащане на гарантираните вземания директорът на фонда трябва да преведе дължимите суми за изплащане на гарантираните вземания и осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване и допълнителното задължително обществено осигуряване на съответното ТП на НОИ.
В 7-дневен срок от получаване на разпореждането за изплащане на гарантираните вземания и превеждане на сумите от фонда съответното ТП на НОИ ги изплаща на правоимащото лице.
Едновременно с изплащането на гарантираните вземания съответното ТП на НОИ превежда и дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, данъка върху доходите и запорите, ако такива има.
|
|