:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,222
Активни 748
Страници 23,787
За един ден 1,302,066
Разтуха

Кувейт - подредената страна

Малката азиатска държава е истински рай - красива, чиста, абсолютно сигурна. Няма алкохол и барове, но пък кухнята е страхотна
Снимки: Авторът



Първото изречение, което идва наум, когато трябва да се разказва за Кувейт, е: прекрасна страна. Изключително красива, безумно богата, невероятно грижовна към гражданите си, чиста, напълно сигурна. Да, има такова място на планетата. И макар емирството да се простира само на една педя земя - територията му е едва 17 820 кв.км - то е едно от най-богатите в света заради огромните залежи от петрол и природен газ. Паричната единица е стабилна - 1 кувейтски динар струва 3,40 щатски долара.

------------------------

За темповете, с които се развива Кувейт, свидетелства едноименната столица. Тя е лъскава, нова. И е трудно човек да повярва, че всичките красиви сгради са вдигнати след 1992 г., когато държавата се освобождава от 7-месечната окупация на Ирак. Местните разказват, че войските на Саддам разрушили всичко и трябвало след прогонването им отново да съзиждат своя свят. Но са се справили успешно. Днес раната от инвазията е още жива в сърцата на кувейтчани и те с болка разказват как по заповед на Саддам във всеки павилион се продавали наркотици, за да се разложи обществото, но то издържало.

Кувейт е една от малкото, ако не и единствената държава в света, в която бедни няма.



А по нашия стандарт всички са направо богаташи



Правителството полага големи грижи за добрия живот на 800-те хиляди кувейтчани. Веднага след сватбата младоженците получават безвъзмездно 70 000 динара от правителството, за да се устроят и да си построят дом. И тъй като там всички вдигат луксозни палати, казват, че тези пари не са достатъчни за построяването им. Затова след започването на строителството властите отпускат още 70 000 динара, но като кредит. Ако първородната рожба на младото семейство е момче, цялата сума се опрощава. Ако е момиче, опрощава се половината. Всички тези придобивки обаче се дават, ако бракът е между двама кувейтци и не се полагат, ако местен сключи брак с чужденец. Интересното е, че държавните банки в Кувейт отпускат безлихвени кредити, там лихва няма. Както обясняват местните, целта на държавата е да помага на гражданите си, а не да печели от тях. Образованието и здравеопазването са безплатни.

Заобиколената от Ирак и Саудитска Арабия страна е изключително сигурна.



Там кражби и нападения няма,



защото законите са изключително сурови. Според кувейтчани за кражба се реже ръка. Представителите на властта казват, че това наказание вече не съществува, защото държавата не може да си позволи да осакати свой гражданин. Но очевидно изпълнението на тази присъда преди време е имало изключителен възпитателен ефект, защото спокойно може да се ходи и с разкопчана чанта по улиците и никой не би се изкушил дори да погледне в нея. Последният случай с отсичане на ръка е бил преди 7 г., но всички го помнят. Тогава градинар от Бангладеш обрал работодателите си и бил наказан. Всъщност, както обясняват местните, престъпността идва от чужденците, които работят там. Те са около 1,7 млн. или два пъти повече от кувейтчаните.

Впечатляващи са чейнджбюрата в столицата. Те не са нито с метални врати, нито с охрана. Представляват обикновени стъклени витрини, под които са наредени пачки с всевъзможни валути, но...никой не се изкушава да посегне към тях.



Без никакви решетки



са и многобройните бижутерски магазини, които буквално са отрупани със злато, а най-нискокачествените бижута са от 18 карата.

В Кувейт има всичко, включително дрехи на световноизвестни дизайнери, безброй магазини. И също толкова платежоспособни клиенти.

Огромната част от местните ходят облечени в национални носии. Мъжете са в бели роби, с бели кърпи или кърпи на бели и червени квадратчета на главите. Жените са забулени в черно. Но казват, че под фереджетата са облечени със скъпи маркови тоалети. Всъщност дамите шофират с фереджетата. Впечатляващ е контрастът на гледката - последен модел лека кола или джип, шофиран от жена, на която й се виждат единствено очите. Лек културен шок за европееца, но хората държат на традициите си.

В тази държава



непрестижните професии са за чужденците



Кувейтчанин не може да работи в сферата на услугите. Шофьори, камериери, сервитьори, домашни прислужници, строители са филипинци, бангладешци, пакистанци, шриланкийци...Естествено заплащането за тях е с пъти по-ниско, отколкото за местните. Политиката на правителството е да се грижи за своите граждани.

В тази страна на реда и разкоша единственото неудобство е климатът. Зимата е кратка и топла, но от юни до август температурите стигат до...60-80 градуса и въпреки че навсякъде има климатици, не е много лесно. Затова в Кувейт се работи от 7 до 14 часа.

На европееца може да му се види неудобство и фактът, че там алкохолът е забранен, няма барове и дискотеки. Но пък има за ядене, каквото ти душа иска. Кухнята не е много различна от нашата и всеки турист е застрашен незабележимо да натрупа по някое кило.

В Кувейт имат специално отношение към българите. Там и до днес са благодарни, че страната ни е била от първите, която е осъдила окупацията на Саддам Хюсеин и им е дала рамо. И го показват.
 
Чейнджбюрата са без охрана и метални врати. Пачките с банкноти са направо изнесени на улицата, но никой не се изкушава да посегне.
 
Златарските магазини са направо без брой и са отрупани с бижута. Според жители само селянките си купуват злато от 18 карата, а истинските дами залагат на по-високо качество.
 
Кувейтчаните не пропускат молитвата си, дори да са на почивка в пустинята.
 
През почивните дни местните отиват в пустинята и опъват шатрите. Задължително се коли агне, а манджите се ядат с ръце. Климатичните условия не са много добри, но това било завръщане към корените.
8
2629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
26 Март 2004 23:05
Анелия, доста добре сте превела Kuwait Pocket Guide.
Всъщност истината е малко по-друга. Ако на някой му е интересно, мога да му разкажа. Слава Богу, двугодишното ми заточение в това парче пустиня свършва.
Да, кувейтците са си добре, ама само първите три класи. Останалите четири - те си знаят. Айде да не почвам - има и бели, и черни неща, и всички отенъци между тях.
Всъщност такава статия може да се напише, ако си бил една седмица в хотел Marriott или Sheraton.
Няма значение, нали се измъквам...
27 Март 2004 00:33
"Според кувейтчани за кражба се реже ръка" - ма това журналистическо писане ли е, моля? Как може така клюкарски да се хаби хартия и слово? Важно е как е по закон, или как е на практика, а не как е "според кувейтчани". Много повърхностна статия. Съжалявам, че четох донякъде, исках нещо да науча.
27 Март 2004 12:31
Пълни дивотии са написани в статията... През 2002 прекарах 1 месец в тази т.нар държава и никога повече не искам да стъпвам там.

А съдържанието на статията наистина е взето от някой второразряден пътеводител...
27 Март 2004 17:39


Ми тя г-ца Башева като е ходила в кувейт е тарсила най напред с каква рязана бургия да си запални аналн0т0 0тверстие и сигорно толкова и е харесало 4е 4ак като се е ка4ила в самолета за обратно се е сетила 4е трябва и статия да пише и сигорно е превела някоя бро6ура от тези дето ги раздават в самолетите, а за достоверност е пуснала и някоя клюка чута вав времето между две нанизвания на някои рязан K.У.P hahahahaaa
Takwa kato neia sam opravil pone 30-40 ima gi navsiakde i 6e gi ima i za v bde6te ma ta moge i da pi6e ili pone da prepisva !!!!!!!!!!
27 Март 2004 17:42


Ми тя г-ца Башева като е ходила в кувейт е тарсила най напред с каква рязана бургия да си запални аналн0т0 0тверстие и сигорно толкова и е харесало 4е 4ак като се е ка4ила в самолета за обратно се е сетила 4е трябва и статия да пише и е превела някоя брошура от тези дето ги раздават в самолетите, а за достоверност е пуснала и някоя клюка чута вав времето между две нанизвания на някои рязан K.У.P !!!!!!
Takwa kato neia sam opravil pone 30-40 ima gi navsiakde i 6e gi ima i za v bde6te ma tazi moge i da pi6e /ili da prepisva/ хахахаха
28 Март 2004 07:33
Пълни глупости!!!

Когато се върнахме в Кuwaiт след войната имаше една единствена сграда разрушена и то от американска ракета, по пътя за Фахахиил, местните дълго време я даржаха така - 5-6 години, и я показваха на всяка официaлна делегация като свидетелство за щетите от войната. Първо на първо ирак не дойде там като окупатор , а да си вземе нещо което според него си му принадлежи. Нищо не са разрушили защото е безсмислено, просто се настаняваха в изоставените домове. Хората изоставяха всичко защото общото мнение беше че американците до 1-2 седмици ще дойдат и ще ни освободят. Разбира се американците ги оставиха 8 месеца яко да се приртеснят и тогава им представиха 10 годишен военен договор за милярди долари. Преди войната Кuwaiт беше една пустиня, интересното е че екип о 3ма булгарски проектанти извърши тая тотална промяна в озеленяването на града който сега по зеленина конкурира Дубаи и Абу Даби – за 3 години след войната в Кuwaiт бяха засадено 1 000 000 палмови дървета и стотици хиляди дръвчета , храсти и цветя ...
За другите глупости просто не ми се говори – “температури 60-80 градуса, кухня близка до булгарската ( кухнята е най вече –арабска и индийско-китайска), и.т.н...
28 Март 2004 07:36
"зимата е кратка и топла" - хах хахаха , през зимата температурите стигат до 1-2 гр. всичлко живо си обръща климатиците на "топло" или си купува радиaтори...
28 Март 2004 17:52
Dech, абсолютно си прав, еле пък за кухнята - повечето е толкоз люта, че не можеш да разбереш какво точно ядеш...
Абе ясно е, че някой е платил за тази статия. Надявам се, че не е редакцията на в."Сега".
Или пък... Да не би авторката да е объркала емиратствата - я с Бахрейн, я с Абу Даби...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД