Ако изборите в САЩ се провеждаха само в университетските центрове, Джон Кери щеше вече да ги е спечелил. В либералните университети професори и студенти събират пари и съмишленици за Голямата цел - всепризнатият антиинтелектуалец Буш да бъде най-сетне изгонен от Белия дом...
Кой казва, че от преподавател не става попзвезда? Ричард Кларк е "звездата на аудиторията" в Харвард. Носи лилав пуловер с навити ръкави - вярно, има много ръчна работа за вършене: да се здрависа с цяла редица студенти, да подпише и раздаде автографи... Чак след това започва лекцията му - "Сигурност, тероризъм и провалените държави" - всяка сряда от 16.10 до 18.00. Нима е възможно познаването на талибанските структури и договорите за неразпространение на ядрено оръжие да те превърнат в студентски идол?
Възможно е! Особено ако позициите на лектора фундаментално се различават от тези на сегашната правителствена администрация. Още след първата му "дисидентска" лекция възторжените слушатели възнаградили Кларк с книгата на Кенеди за смелостта в политиката. В университетския му кабинет стените са окичени с писма от обожателки, които са го гледали по телевизията... А бестселърът на Кларк "Срещу всички врагове" скоро ще бъде филмиран в Холивуд.
Няколко дни след въздигането на Ричард Кларк "в култ" в Харвард пристига мениджерът на предизборната кампания на Буш - Кен Мелман. Облечен, естествено, в традиционен тъмен костюм, с бяла риза. Тъкмо преди да започне пропагандната си реч, от залата върху подиума скачат 5-6 студенти с плакати, на които пише "Милиардери за Буш". и започват да наддават за президентския пост на висок глас: "10 милиона, 20 милиона долара...". Някои от студентите носят фланелки с лика на Кери. Други задават остри въпроси, с които нападат републиканските изборни практики.
Трябва да се има пред вид, че протест срещу гост-лектор - това в Харвард се допуска за приемливо само по адрес на китайски политици!
Така че студентските реакции към "дисидента" Кларк и бушиста Мелман са добър показател за тенденциите в настроенията в Харвард, който очевидно олевява.
Харвардските студенти и служители са дотам демократично ангажирани, че събират пари за кампанията на Кери. При това броят им е тъй внушителен, че представляват седмата по големина такава група.
Впрочем да не забравяме, че някои от по-амбициозните преподаватели не крият, че се надяват на работа "в едно бъдещо правителство на демократите".
Между другото, както любимецът Джон Кери, така и противният Буш са питомци на Йейл. А Харвард е дал на Америка 7 президенти, но след Кенеди - все още нито един.
Значи и той път няма да даде.
("Шпигел" онлайн)
|
|