:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,222
Активни 439
Страници 19,152
За един ден 1,302,066
Разтуха

Белите нощи на Санкт Петербург

Над 3 милиона туристи посещават града в периода 25 май-17 юли, за да се насладят на великолепието им
Снимки: авторката



Разположен на паралела на Аляска и южния край на Гренландия, на брега на Финския залив, Санкт Петербург е най-северният от големите градове на планетата. Природата тук е необичайна - сурова през зимата, но и приказна, романтична през пролетта и лятото, особено по време на прочутите бели нощи, които настъпват към 25-26 май. Тогава залязващото слънце се спуска зад хоризонта не повече от 9 градуса и вечерният сумрак се слива с утрото. Най-въздействащи са от 10 до 22 юни - денят с най-голяма продължителност (18 часа и 35 мин.). Белите нощи завършват на 16-17 юли. Над 3 милиона туристи от цял свят идват тук през тези 50 дни, за да усетят магията им, разхождайки се по крайбрежните булеварди в очакване да се вдигнат мостовете на Нева.

-------------

Наричат го още Северната Венеция, защото близо 90 реки и канали с обща дължина 300 км и повече от 100 езера и 42 острова вписват невероятната си живописност и хармония в архитектурния облик на 300-годишния град на Нева.

Петър I решава да построи новата столица на Русия върху блато на устието на реката през май 1703 г., за да стои като прозорец към Европа и



да съперничи по великолепие и разкош



на всички европейски столици. Тази идея той въплъщава в Петропавловската крепост с шестте бастиона и 122-метровата катедрала "Свети Петър и Павел" с позлатения ангел на върха. Първата дървена къщичка от бъдещия мегаполис на Финския залив е включена във всички туристически маршрути.

Петър Велики нарича новия град Санкт-Питебурх (Крепост на свети Петър). После името му се променя няколко пъти - Санкт Петербург, Петроград, Ленинград, и от 1991 г. отново е Санкт Петербург.

Животът на близо петмилионния град и интересът на туристите е съсредоточен главно около Нева и Невския проспект. От извора й на Ладожкото езеро, известно в миналото като Нево, реката пресича града по протежение на 32 км при средна ширина 600 метра и дълбочина 24 метра. Повече от 300 пъти тя е заливала града, като най-голямото наводнение е било на 7 ноември 1824 г.

308 моста на Нева с обща дължина 16 км свързват десетките острови, реки и канали. Само по канала "Грибоедов" има шест. 22 от мостовете са подвижни. Най-дългият е "Александър Невски" (909 м), а най-широкият - Синият мост на река Мойка (99,5 м). И ако продължим с превъзходната степен, сред най-красивите са "Аничковият", предпочитан за разходка от местните жители и от туристите, които се любуват на гранитните му арки и чугунени решетки с изображения на русалки, морски кончета и скулптури на коне, Дворцовият и Египетският.

Може да звучи шаблонно, но с думи трудно се описва цялата магия, която изпитва човек, когато се движи в светлата нощ по Невския проспект, украсен с уникални фенери. Сигурно е вярно, че



през белите нощи хората се влюбват най-много



и най-трайно. Казват, че руснаците предпочитат да се женят точно в това време, като обичайното място, където полагат цветя на път за ритуалната зала, е Медният конник - паметникът на Петър Велики. По Невския проспект, осеян с безброй кафенета и гостилници, художници продават своите картини, а майсторите на художествени занаяти - своите матрьошки.

Най-атрактивният момент, който туристите очакват с нетърпение през нощта, е вдигането на мостовете. Те се отварят по един или два пъти в точно определено време. Тогава корабите преминават като фантастични видения, движещи се по светлинните отблясъци на реката. Всеки може да преживее този момент с някое от десетките туристически корабчета, които чакат любопитните туристи.

Историческият център на града е на Дворцовия площад с 47,5-метровата Александрийска колона от розов гранит, издигната в чест на победата на император Александър I над Наполеон, и Зимният дворец - резиденцията на руските царе до 1917 г., в чиято архитектура е въплътен геният на прочутия архитект Растрели. Ермитажът сега е събрал в своята великолепна съкровищница



над три милиона творби на световното изкуство



Началото поставят Петър I и Екатерина Велика, която завещава 3996 картини.

В далечината неустоимо примамват златните игли на Петропавловската катедрала и Адмиралтейството, златният купол на Исакиевския събор, от който се открива невероятна панорама към града на Нева, и цветните градини на Петродворец - лятната резиденция на руските царе, основана също от Петър I. Водната феерия на фонтаните, които се пускат от 10 май, "съживява" златните и мраморните статуи по стъпаловидната му градина. Пускането им сутрин е цял ритуал, за който туристите идват специално. Първо водата бликва тихо, постепенно се усилва, около скулптурите извират нови и нови струи, стават все по-големи, докато всичко се облее във

феерия, пречупваща слънчевите лъчи



Не по-малко поразителен е и самият дворец с блясъка на полилеите и огледалата, с филигранната дърворезба и позлата, със сиянието на мрамора и зелената светлина на малахита.

Толкова много са забележителностите на Санкт Петербург, че ще трябват най-малко десетина дни, за да се видят поне част от тях. Защото не можеш да си тръгнеш, преди да си посетил Руския музей с цялото богатство на руското изобразително изкуство, събрано в над 400 000 творби; Михайловския замък; Военноморския музей с колоните-маяци; Казанския събор, в който е погребан руският пълководец Кутузов. Или прочутото Царское село с великолепния дворец и красивите паркове.
16440
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД