снимки: авторката
България е 33-ата страна в Европа, включена в Европейската Го-асоциация, чийто център е в Холандия. Националната Го-асоциация е учредена едва през април тази година, но запалените по популярната древна източна игра у нас вече имат зад гърба си два турнира за деца и възрастни. Последната демонстрация преди два месеца в Художествената академия в столицата бе с участието на двама професионални играчи на го от Япония и главния секретар на японското посолство у нас г-н Ендо - също пристрастен към дъската и пуловете.
----------------
Родената в Китай преди около 4 хилядолетия, а според други сведения дори преди 5000 г. игра го е три пъти по-стара от шахмата. Чрез будистки монаси през 5-6-и век тя прониква от Китай в Япония, където става развлечение основно на императорския двор, забранено за простолюдието и задължително в обучението на самураите. През последните 300 години тя става популярна за цялото японско общество. В тези две страни и до днес тя е своеобразен национален спорт. Играе се през обедната почивка, в парка и кафенето, в ресторанта и клуба, на гости у приятели и близки. С нея разнообразяват времето си възрастни пенсионери, разтоварват се затънали в административни и делови проблеми бизнесмени. Тя не е чужда и на жени домакини, на деца и младежи.
Официално се играе на дъска с разчертани на нея
19 хоризонтални и 19 вертикални линии,
на чиито пресечни точки се поставят бели и черни пулове, по 181 от всеки цвят, но в различните държави се играе и на по-малки дъски с по-малък брой пулове. Целта обаче е една - да бъдат обградени пуловете на съперника или свободните пресечни точки. На това се научават с лекота и малките деца, и необразованите играчи. От значение е и времето. За разлика от шаха, го все още не е намерила място на компютъра. Компютърната програма за шахмата може да бъде направена, тъй като това е свързано с пресмятане и могат да се търсят варианти - какво ще стане, ако изиграя този ход и какво, ако предприема друг.
При играта го обаче е съвсем различно и затова специалистите са единодушни, че за да се "научи" компютърът да играе с успех китайската игра, би трябвало да се създаде изкуствен интелект. Той засега е само една мечта на учените.
"Занимавам се с шах повече от 35 години и това ме свърза с играта го", казва психологът Емил Иванов, член на Управителния съвет на Националната Го-асоциация.
Той е единственият специалист у нас,
който се занимава организирано с децата и ги обучава на играта. Това става, както и в другите държави, чрез кръжоци. "Големите могат да ползват различна литература или Интернет, докато децата трябва да бъдат въведени от друг в тайните на го, обяснява Емил. В тази насока особено ми помага столичният център за работа с децата, където работя."
Първият го-клуб за деца у нас е създаден във 2-ро училище "Емилиян Станев"в столицата. Започва работа с 8 деца между 3-ти и 6-ти клас (възраст, в която най-добре се усвояват логическите умения според психолога), а сега броят им вече е достигнал 15. Вторият кръжок в 10-то СОУ "Теодор Траянов" в София се радва на по-голям интерес и тук запалените по дъската са повече от 20. Най-малките участници в кръжоците са шестгодишните Яне и Мартин от кв."Надежда", които показват вече завидни умения.
"Не бива да се започва изучаването на играта много рано, защото тогава вместо да разтоварва, каквато е целта й, тя ще натоварва неукрепналите запалянковци", категоричен е Емил Иванов. Го развива логическото мислене и привлича вниманието на децата с непредвидимите ходове.
Това не е само игра, а и философия,
начин за възприемане на света. В нея е заложена разликата в мисленето и в отношението към околната действителност между хората от Запада и Изтока. "Докато първите са повече потребители, вторите са по-духовни, балансирани, близки до природата и стремящи се да се слеят с нея. Именно тук се крие и разликата между шаха и го. Шахматните бели и черни фигури взаимно се унищожават, докато останат малко на дъската. А при го се започва на празна дъска, която непрекъснато се попълва. Ако първите играчи се стремят към унищожаване, другите са по-скоро съзидателни. Получава се своеобразна профилактика с децата - намалява агресивността им, сваля напрежението, засилва релаксацията."
Специалистът обяснява коренната разлика във възприятието за света между Изтока и Запада и отражението й върху игрите. Според него славяните са естественият мост между Изтока и Запада и в този преход той вижда ролята им за популяризирането на го. Неслучайно древната източна игра е намерила добър прием в Русия, която е най-бързо развиващата се страна в тази насока. Тук за играта зарочва да се говори още през 70-те и 80-те години на миналия век, а през 90-те започва и по-масовото й практикуване. Руснаците имат и много помощна литература за начинаещи и напреднали.
Всъщност най-много информация в Интернет има, естествено, на английски, въпрекиче в азиатските страни традициите са отколешни. Там го-уменията са част от заниманията на децата в училище, а обучението има държавна подкрепа и е въпрос на престиж. Затова не е парадокс, че
цената на една дъска за го от монолитно дърво
стига до 10 000 щатски долара. У нас се използват доста по-евтини картонени дъски и пулове, но това не пречи на запалените играчи да се усъвършенстват и развиват. Турнирите също обогатяват познанията им. Демонстрациите, които ги съпровождат, са също една отлична школа. Гостувалата у нас през април професионалистка по го Юки Шигено, която отговаря за европейските Го-асоцииации, показа нови методи за обучение, както и специални начини за развитие на способностите на играчите. Тя високо оцени постиженията на Българската Го-асоциация и поздрави победителите в турнира. Колегата й г-н Йошитеру Абе също представи някои от своите разработки, намерили място в неговите над 50 книги и студии, посветени на източната философия.
Студентката Калина Атанасова беше единствената жена, която се осмели да мери сили с мъжете. Победител в шампионата стана Йони Лазаров от Свищов - математик и философ, който близо 10 години изучава тайните на древната игра. Той е председател на националната Го-асоциация и е един от най-посветените у нас в тънкостите на това занимание, което е добра алтернатива на компютърните игри.
Провеждаща се в спокойна и дружелюбна атмосфера, напомняща чаената церемония, играта го може да помогне особено на младите хора да развият своя характер, мислене и светоглед в правилна посока и да ги откъсне на напрежението на нашето динамично съвремие.
|
|