Двамата българи са отвлечени още на 29 юни, а българските власти бяха уведомени за изчезването им на 6 юли. Това съобщи председателят на Асоциацията на иракчаните в България Мохамед Хасан. Но той категорично отказа да каже на кого точно от българските власти са съобщили.
Асоциацията научила за отвличането от иракчанин, роден у нас, който се бил уговорил да пътува от Мосул за България с един от шофьорите. Той насочил българите да пренощуват на паркинг извън града, но когато отишъл на сутринта на 29 юни, не ги намерил там. Само автовозите били непокътнати. Момчето все пак се е добрало до България, но е в шок и отказва да говори.
Информацията за изчезването на двамата шофьори стигнала до асоциацията този понеделник, а тя съобщила на властите във вторник. "Казали сме на наши приятели, близки до правителството", загадъчно се изрази Мохамед Хасан.
И външният министър Соломон Паси, и шефът на разузнаването ген.Кирчо Киров, и от канцеларията на президента заявиха, че за отвличането са узнали, след като "Ал Джазира" излъчи кадрите със заложниците. Катарската телевизия показа записа в четвъртък около 23 часа. Българка, която гледала "Ал Джазира", познавала единият от отвлечените, й се обадила във Външно министерство. Държавната машина у нас се завърта около 1 ч. през нощта в петък.
Информацията, че българите са отвлечени около 29 юни, се засича и с твърденията на Людмила Алексиева, съпруга на Лазов, че е получила последен SMS от мъжа си на 27 юни.
Иракчаните у нас не уведомили медиите за българските заложници, защото очаквали официално съобщение за инцидента. А и нямали и представа дали отвличането е дело на бандити или на терористична група.
Мохамед Хасан твърди, че собственикът на благоевградската фирма "Димитрова-Стоименов-Грация-Ева" първи е научил за отвлечените шофьори. Питайте него, посъветва Хасан. Вчера от фирмата отказаха изявление. Те само уверили зам.-министър Грънчарова, че спират пътуванията към Ирак.
От асоциацията на иракчаните предполагат, че в 10-те дни, преди терористите да дадат ултиматума, са транспортирали отвлечените от град на град. Тъй като в Мосул бе предприета голяма акция по разчистване на бандитски и терористични формирования, иракчаните у нас смятат, че българите са във Фалуджа, на около 300 км от Мосул. Смята се, че там е щабът на организацията на Заркауи.
Членовете на асоциацията Те се свързали с мюфтията на Мосул да търсят съдействие. Саади ал Джебури, който е баща на бившия зам.-финансов министър Гати ал Джебури и на един от съветниците в Министерство на икономиката Марио ал Джебури, каза, че според двамата му сина има надежда да се отложи 24-часовия ултиматум.
По молба на иракчаните в България от Мосул тръгнали трима души към Фалуджа, които да оказват съдействие. Мюфтията на Мосул ги посъветвал българският мюфтия да изпрати послание, че това са цивилни, а не военни.
Трябвало и да се разбере, че нашите мюсюлмани настояват за освобождаването на пленниците. По този начин, според асоциацията, са били освободени египтянин, турски шофьори и пакистанец.
Борбата срещу тероризма има само 2 варианта - икономическа блокада - пълна на районите населени с тези типове , вкл. Ирак, Афганистан и пр.
И втори за съжаление краен вариант - тотална война, със съответните бомбандировки на терористичните лагери.
Но на първо място Еврпоа и САЩ трябва да се съюзят за икономическа блокада - нека спрат да им купуват нефта пък да видим тогава.