:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,803
Активни 787
Страници 21,706
За един ден 1,302,066
Разтуха

Капри е синоним на красота и романтика

Островът е бил любимо място за отдих на Максим Горки, Оскар Уайлд и Алберто Моравия
Снимки: Авторът



За прочутия италиански остров се пеят песни, съчиняват се стихове. Късчето суша сред тюркоазеното море в Неаполския залив прилича на райско място и привлича десетки хиляди туристи от цял свят. Наричат го още Синия или Острова на сирените. Десетте квадратни километра площ са покрити с пищна растителност, а морската вода е кристалночиста. Като се прибави и тишината, несмущавана от автомобилен шум, и старите туристически традиции, става ясно защо е предпочитан за почивка - от най-известни личности в света на изкуството до обикновените европейци и американци.

--------------------

Капри е единственият варовиков остров в този район, останалите са вулканични. Според легендите радиоактивното лъчение на скалите и високата концентрация на йод във въздуха лекуват много болести и тялото успява за кратко време да възстанови силите си. Пръв се влюбил в красотата му император Октавиан Август. Когато флотилията, завръщаща се от победоносен поход в Египет, минавала покрай Козия остров, наричан тогава така заради приликата с опъната козя кожа, той наредил да спрат, пленен от загадъчните силуети на скалите и тайнствената синева на пещерите. Максим Горки, който през 1905 г. напуска Русия, се заселва тук. По това време на острова живее и германският поет Райнер Мария Рилке. Той обичал да се разхожда из дивите местности и след като веднъж изкачил връх Соларо, написал стих за острова.

Шведският лекар Аксел Мунте пък бил толкова влюбен в това място, че



му посветил книгата си "Земния рай"



Богатият индустриалец Алфред Круп приключва тук живота си, оставяйки улица, носеща неговото име, която и сега се слави като една от най-живописните в света. Островът е бил любимо място и на Оскар Уайлд, Алберто Моравия, Норман Дъглас.

Тази педя земя прилича на живописна картина, събрала плисъка на морето с естествените цветни тераси и безкрайните лимонови и маслинови горички и лозя, римувани с багрите на стотици растения. Казват, че са над 850 вида.

Не се заричайте, че ще останете на острова само един ден, колкото да го видите, и ще се върнете в Неапол с вечерния ферибот. Не само защото няма да ви стигне това време, а и защото не можете да се откъснете от неговата магия.

Първата среща е с пристанището Марина гранде с луксозните яхти, по-малките туристически корабчета и необятната панорама към морската шир. От март до октомври тук се изсипват всекидневно по около 15-20 хиляди туристи от Европа и Америка. Сред тях са американски и западноевропейски богаташи и аристократи, потомци на знатни родове, звезди от шоубизнеса. За жителите на Неапол пък



Капри е любимо място за излети през почивните дни



Те идват с ферибота в 10 часа и се връщат обратно на континента в 17 часа.

От пристанището с лифт се стига за 15-20 минути до известната Пиацета - площадчето "Умберто I" в град Капри.

Градът е пешеходна зона. Поради средновековния му характер е забранено движението на коли с изключение на таксита и автобуси. Който желае да измине разстоянието пеш, трябва да се подготви за изкачването на много стъпала. Площадчето пред кметството винаги е претъпкано с народ. Десетки и стотици хора седят на чаша кафе или на аператив в едно от четирите известни заведения в сянката на часовниковата кула. Това е любимо място и за туристите, и за местните, защото прилича на театрална сцена.

В града могат да се видят и едни от най-красивите бутици в Италия. Казват, че



прочутите дизайнери се надпреварват да откриват тук



свои магазини. Едно от предимствата на острова е сигурността на туристите, защото няма кражби и нападения. Стига да имате време, с часове бихте си почивали в Градината на Август сред бухнали в цветя алеи с много скулптури.

По-далеч от центъра на града лъскавите витрини и хотели постепенно отстъпват място на вили с фантастични градини. Само на стотина метра от центъра започва пътят, водещ към Пунта ди Трагара, откъдето се открива най-красивата гледка към известните скали Фраголини - едно от природните чудеса на Средиземноморието. Скалите носят имената Стела (с височина 111 м), Ди Медзо (80 м) и пещерите Грота бианка (Бялата пещера) и Грота верде (Зелената пещера). Под тях има тунел, през който се минава с лодка. "Прозорец" сред скалите е естествената арка на входа на Грота меравилиоза (Чудната пещера), издигаща се на височина 22 м над морето и широка 30 м. По суша до нея се стига по изкуствено направен проход.

Скалите на Грота адзура (Синята пещера) излъчват сякаш магична светлина с наситено синия си цвят, а потопените във водата предмети блестят като сребро. Истинско чудо е тази игра на цветовете, когато слънчевите лъчи си пробият път дълбоко под водата в пещерата. Светлината като че ли абсорбира червения цвят от цветния спектър, в пещерата навлиза само синият и това обяснява името на мястото.

До другия град на острова - Анакапри, се стига или с автобус, или от пристанището Марина гранде. От него по пътя вляво от църквата "Св. Констанцио" се вият над 900 стъпала, водещи през лимонови горички към



най-голямата забележителност на острова - Вила сан Микеле,



построена в края на 19-и век от шведския лекар и писател Аксел Мунте. Тя е истински музей под открито небе с изложените статуи от древноримската епоха и по-специално онези, красили 12-те вили на император Август. Оттук се разкрива невероятна панорама към смарагдовата шир на морето. Вижда се дори вулканът Везувий и остров Иския. В дъното на градината, потънала сред уханието на над 100 растителни вида, е разположен египетският сфинкс от червен гранит от 11-и век преди Христа. Когато е избирал проекта за тази вила, д-р Мунте е пожелал "тя да е отворена за слънцето, за вятъра и за гласа на морето, подобно на древногръцки храм. Защото душата се нуждае от пространство повече, отколкото тялото".
2429
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД