:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,389
Активни 638
Страници 25,319
За един ден 1,302,066

Вече учат писателството като занаят

Отскоро във факултет "Славянски филологии" на софийския университет "Св. Климент Охридски" съществува и т. нар. "магистратура по творческо писане", ръководена от проф. Симеон Янев. По почина на различни висши учебни заведения по света (в САЩ, Русия, Швейцария), университетът ни почна да кани писатели, които обучават желаещите в тънкостите на занаята. Над 200 студенти са минали курсове по литературно майсторство през последните 7 години в рамките на СИП - свободно избираема професия.

Въпросът дали да има обучение в сферата на художественото писане, или да няма, вече не стои - твърдят професор Янев и някои от лекторите - поетесата Валентина Радинска, писателят Димитър Кирков, Румен Леонидов и др. Не е естествено да се смята, че за да стане човек добър музикант, художник или актьор, той трябва да посещава специализирано училище, а после 5 години да трупа умения в съответен ВУЗ, докато при писането всичко пада от небето - смятат лекторите.

Моделът на ранната професионализация в областта на писаната словесност не подминава и гимназистите. Все по-голям брой ученици с интерес се включват в различни форми на работа с изтъкнати писатели. Повечето от тях са убедени, че изработването на литературни умения ще им помогне - ако не да станат утрешните Иван Вазов, Йордан Радичков и Христо Фотев, то най-малкото да имат повече умения дори в сфери като реклама, администрация, медии. Над 30 участници от горните класове например взеха участие в специалния "workshop" - семинар по творческо писане, проведен в Бургас. Той бе организиран от Бургаската община и списание "Родна реч" в дома-музей "Петя Дубарова".
11
611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
22 Юли 2004 10:44
Тръпки ме побиват какви небивали творци ще се запишат в тези чутовни курсове, хеле пък с преподавател партиийният водач и изтъкнат общественик Румен Леонидов например
22 Юли 2004 10:44
P.S. Ще има да се пълни "Антология"...
22 Юли 2004 11:30
Общо взето жалка история. По-добре отидете на http://www.lictlub.com и почетете малко. Ще си спестите парите за тази магистратура.
22 Юли 2004 11:42
Мдаа! Наистина много трогателно! Аз например от този Леонидов едно стихотворение не съм прочел, знам от пресата че е поет, но пък гражданската си позиция си я навира навсякъде сякаш е някоя пачавра. Пука ми за неговия "национализъм"! Аман от болни хора!
22 Юли 2004 12:41
Ние подражаваме като маймуните. Във всеки американски университет има курс за "писане", където Библия е прословутият Chicago Manual of Style. Всъщност писателската дарба не може да се изучи (още по-малко срещу тлъсто заплащане!), а само да се усъвършенства. По своята същност тя е Божи дар - или се раждаш с нея, или не.
22 Юли 2004 19:07
Abe te Radichkow, Wazow, Jowkow, wsi4ki imat po nqkolko zawursheni magistraturi, da znaete!
Eh, zashto ne mi izliza kirilicata
22 Юли 2004 19:30
feile, те затова се харесват от народа (?)

Редактирано от - bodrum на 22/7/2004 г/ 19:32:03

22 Юли 2004 19:44
Ново двайсе в родния университет!Талантът да пишеш или го имаш, или го нямаш, ако го имаш, върху стила може да се работи, но да се учи някой да писателства, е меко казано странно, а и, не мога да си представя как даден творец, бил той поет или писател, ще може да обясни как е написал стихотворение или роман, след като знаем, че това е строго интимно и се прави с душата и сърцето!Прав си Форца НАТО, новонаучените поети ще ги четем в "Антология"!
22 Юли 2004 20:00
Според мен ключовата информация в статията е ето тази:

"Повечето от тях са убедени, че изработването на литературни умения ще им помогне - ако не да станат утрешните Иван Вазов, Йордан Радичков и Христо Фотев, то най-малкото да имат повече умения дори в сфери като реклама, администрация, медии."
Едва ли бъдещите магистри по творческо писане се надяват благодарение на тази си диплома да влязат в литературната история, но грамотното писане (като тук не разбирам само писане без правописни грешки) вече е вопиюща необходимост едва ли не навсякъде. И вместо случайни хора да пишат глупости (защото шефът така е разпоредил, примерно), по които други хора в нужда да гадаят какво точно се казва в написаното, нека да има професионалисти. Текстописането е полезно умение, а за някои и професия(нали не си мислите, че министър-председателят сам си пише речите?) и няма лошо повече хора да я владеят.
Съгласна съм, че талантът е дар Божи и е даден на малцина, но доброто занаятчийство също е много достойно за уважение. А пък на занаят някой трябва да те научи.
22 Юли 2004 22:47
Nie bulgarite sme zajedniali za novi i dobri bulgarski avtori! Skoro biah v Bulgaria i kolkoto i da se rovih po sergiite i knijarnicite, nishto novo bulgarsko ne otkrih.
Ej sega tuk v Amerika cheta s goliamo udovolstvie edin strahoten nov bulgarski pisatel, koito pishe v Canada. Kazva se Stefan Ilinov. Ima strahoten stil. Dano se poiavi i v Bulgaria.
23 Юли 2004 08:00
Аз не вярвам някога да се наложи да четем когото и да е от бъдещите магистри по литература в Антология, е, с редки изключения. По-скоро Ms. Rigby е права, поставяйки акцента именно върху занаятчийския аспект на въпросното "образование" - нека не забравяме и за легиона неграмотни литературно юрналисти, здраво бичещи и тормозещи ни от всички видове медии в момента. И за тях една подобна магистратура ще е изключително полезна.



Разликата между димитърдимовци и пантелейзаревци съществува от епохата, в която е писано сказанието за Гилгамеш, и ще съществува вечно...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД