Има шанс да се избегне хаосът при исканата от ЕС промяна в името и квалификацията на 7-те хиляди български стоматолози. Те ще продължат да работят като такива в България, но ако след 2007 г. искат да практикуват в ЕС, ще са само дентални лекари, обясни д-р Йорданка Александрова, секретар на Съюза на стоматолозите в България. Разликата е, че стоматолозите лекуват цялата устна кухина, а дентистите - само зъбите.
Неочаквано миналата седмица здравната комисия в парламента реши да преименува стоматолозите в дентални лекари, а специалността им - в дентална медицина. Поправката беше записана в закона за здравето. Още през 2002 г. е било ясно, че законите ни в тази област трябва да се хармонизират с европейските, но никой не обясни защо това се прави чак сега.
Според стоматолозите министър Меглена Кунева им е обяснила, че у нас ще продължи да се признава специалността стоматология, но не и в чужбина. Сегашните стоматолози остават магистри, твърди зам. здравният министър Олег Хинков.
Заради неяснотите жълтата депутатка Антония Първанова ще предложи в закона за здравето сега да не се описват промени при стоматологията, а отделно да се подготви поправка, която да уточни какво ще учат и лекуват тези специалисти.
При лекарите подобни евронедоразумения може да се избегнат, уверяват от МЗ. Законопроектът за здравето променя обучението по медицина и това е единствената очаквана смяна. Бъдещите медици ще учат 5 г., но ако искат да работят като лекари, ще трябва да стажуват допълнително 1 г. и да положат държавен изпит за правоспособност. Вероятно след 2007 г. лекарите, положили такъв изпит, ще получават право да практикуват в ЕС.
Стоматолозите ни с различни функции у нас и в Европа
бах ти държавата
Зъболекари, Стоматолог, Дентален лекар , НА БАБА ВИ ХВЪРЧИЛОТО