Националният статистически институт (НСИ) отчете вчера намаляване на кредитирането. Докато през юни 2003 г. всеки българин е взел 6,40 лв. кредит, през юни тази година сумата е вече 5,84 лв.
В същото време повечето разпитани вчера банки посочват увеличение на кредитния си портфейл през юни 2004 г. в сравнение с юни 2003 г. За Булбанк през тази година цифрата е 971 млн. лв., докато през миналата година е била 755 млн. лв. Първа инвестиционна банка отчита 111,9 млн. лв. банкиране на дребно тази година, докато към 30 юни миналата година е отчела 32,9 млн. лв. При "Биохим" има 15,9% увеличение.
Данните на централната банка също сочат, че има нарастване на кредитирането за този период с почти 106%.
Според статистиката през същия период се увеличава тежестта на изплащаните кредити в семейните сметки. 26 ст. средно е платил на банки нашенецът в средата на тази година, като преди 12 месеца е отделял за това само 16 ст.
От института не можаха да обяснят откъде идва разминаването. Според финансиста Емил Хърсев има само обяснения: или домакинствата са лъгали, или статистиката е отчитала досега и кредитите, взети от небанкови кредитори - приятели, познати, заложни къщи и т. н. Това означава, че с развиването на банковото кредитиране и с въвеждането на кредитния регистър действително взетите заеми на домакинствата наистина намаляват.
Мерките, които предприе БНБ за намаляване на ръста на кредитирането, бяха въведени едва от началото на юли, т.е. няма как това да се е отразило върху кредитирането през юни. През юли централната банка задължи търговските банки да отчисляват по-голям дял от печалбата си за резерви, с което ограничи средствата им за отпускане на заеми. Още една такава мярка ще има и през октомври.
Според статистиката приходите на българина от спестявания са се увеличили за изминалата година. От 4,23 лв. на човек през юни 2003 г. сега те са 5,44 лв. Тази тенденция също е нова за страната.
Общият доход на човек от населението и на домакинствата като цяло се увеличава, отчете още националната статистика. Близо 162 лв. е средният доход у нас на човек за юни срещу 152 лв. през юни 2003 г. Спрямо май 2004 г. доходът ни е нараснал с 15 ст., сочи статистиката. Домакинствата са разполагали с 418 лв. в средата на годината, което е с 4,47% повече от миналата година. 197 лв. от доходите на домакинствата са от работни заплати, а 25,8% е делът на пенсиите от постъпленията в семейния бюджет.
Разходите обаче също растат. 391 лв. е била издръжката на семейство срещу 372 лв. през миналата година. Около 42% от тази сума отиват за храна, напитки и цигари. Второто по тежест перо в семейния бюджет е поддръжката на дома. 12,5% от разходите се заделят за режийни, 6% - за транспорт.
ТЪРГОВИЯ
В средата на годината износът на България е с 11,1% повече спрямо първите 6 месеца на 2003 г. Това показват предварителните данни на статистиката. Общата сума на експорта е 7,06 млрд. лева. През същия период на миналата година той е бил 6,36 млрд. лв. За първото шестмесечие вносът възлиза на 10,41 млрд. лева. Увеличението е 17,3%, което означава, че негативното търговско салдо се е запазило. НСИ отчита най-голям стокообмен със страните от Европейския съюз, като износът е за 4,12 млрд. лв., а вносът - 5,68 млрд. лв. Увеличение за периода има и в търговията ни със страните от ОНД. Експортът на страната е 242,5 млн. лв., а вносът - 1,86 млрд. лв.
|
|