Лятото е сезонът на редица заболявания, тежки или по-леки, но акнето със сигурност не е сред тях. През горещите месеци неестетичните пъпки по лицето, врата, гърба, гърдите изчезват, но временно. Това е така заради влиянието върху тях на ултравиолетовите лъчи. Няколко седмици след отслабването на силното слънце обаче акнето се възражда.
Лечението на това заболяване не е лесно и бързо, но е постижимо. Необходим е лекарски контрол, защото при усложнения могат да се появят петна по лицето, които са придружени от съпътстващи психически травми. Обикновено се започва с дезинфекция с кремове, гелове и лосиони, които имат антибактериално действие. За по-добър ефект може да се използва и антибиотик, който действа само в проблемните области. Тези препарати обикновено се взимат 2-3 пъти дневно. По-честото им прилагане не само че не помага за по-бърз ефект, но може и да навреди.
Когато пъпките се появяват в резултат от предменструален синдром, може да се прибегне и към хормонално лечение. За борба с акнето на жените се препоръчват и специални орални противозачатъчни средства.
За да се улесни отпушването на порите по време на лечението, кожата трябва да се почиства и измива редовно с противоалергичен сапун. Така се спира проникването на бактерии.
Съществуват и нетрадиционни методи за лечение на акнето - хомеопатия и фитотерапия. За профилактика е добре да се взимат витамини и микроелементи. Добър ефект има и парната баня с розмарин, лайка, копър или мента, която помага за по-лесното премахване на черните точки.
За разлика от акнето обаче силното слънце през лятото създава идеални условия за развитието на херпеси на устните. Това е така, защото ултравиолетовите лъчи отслабват структурата на кожата. Херпесите се активират също и при студ, стрес, умора, треска, алкохол, силни емоции и др. фактори, които отслабват защитните сили на организма.
Веднъж попаднал в организма, херпесният вирус може да остане там и цял живот. Той е заразен и се предава при пряк контакт - например целувка. Затова е необходимо още при първите признаци съответното място да се дезинфекцира и след това да се намаже с подходящ препарат.
Устният херпес може да се появи върху различни части на лицето, не само устните, но и носа, брадичката и даже очите. Ако пръстите са били в допир със заразата, те задължително трябва да се измият, за да не се пренася вирусът.
|
|