:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,669
Активни 511
Страници 27,572
За един ден 1,302,066

Не данъците, а евтиният труд привлича инвеститорите

Тактиката на страните от Източна Европа обаче е обратната - предлагат по-ниски налози и настояват за по-високи заплати
Евтиният труд е най-силният коз на Източна Европа. Инвеститорите се интересуват предимно от ниските разходи за заплати, а не толкова от другите облекчения, включително и данъчни. Това стана ясно на икономическия форум в Криница, Южна Полша, предаде Франс прес. Страните от Източна Европа обаче се надпреварват да свалят данъците и разчитат чуждите инвеститори да повишат заплатите и доходите на населението.

"За да инвестира в Полша например, една компания разглежда равнището на образование, квалификацията на работната сила и разходите за заплати. Данъците не са най-важният елемент", обясни Хана Гронкевич-Валц, вицепрезидент от полска страна на Европейската банка за възстановяване и развитие.

В новите членки на ЕС заплатите са приблизително 5 пъти по-ниски от тези в Западна Европа. С изключение на Словения средното брутно месечно възнаграждение там е 400-500 евро. "Ниските разходи за заплати са причина за преместването на производството на "Опел Зафира" от Германия в Полша", твърди Ромуалд Ритвински, генерален директор на полския клон на "Дженерал мотърс".

В България, по данни на статистиката, средната работна заплата за 2003 г. е 284 лв. месечно, а през юни тази година - 290 лв. Наскоро вицепремиерът Лидия Шулева призова български и чуждестранни инвеститори да повишат заплатите, за да задържат способните българи в страната.

"Смятам, че статуквото бързо ще се промени. Тепърва предстои да видим какво загубиха Испания и Португалия от предимството си да са страни с най-ниски заплати в рамките на Европейския съюз. Конкуренцията сега е голяма и новите членки на ЕС имат икономическа възможност да се развиват самостоятелно, а не като "филиали и дъщерни дружества" на западните страни", коментира Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие, бивш вицепремиер в правителството на Иван Костов.

"Заплатата е от значение преди всичко за краткосрочни инвестиции, например в шивашката индустрия, където вложенията са в малък размер и се гони бърза печалба", коментира пред "Сега" Антон Петров, представител на гръцката "Виохалко".

Тя е собственик на 13 предприятия у нас, сред които "Стомана индъстри", "Стилмет" и др.

"Ако у нас трудът на шивачките поскъпне, компаниите просто ще отидат в Тайланд или в Китай. Когато обаче инвестицията е дългосрочна, в металургията, например, тя има дълъг срок на възвръщаемост и ние се интересуваме не толкова от работната заплата, колкото от пазара на електроенергия - дали ще се освободи от монопола, от цените на енергоносителите, от икономическата и политическата стабилност на държавата, от данъчните закони", добави той.

Страните от Източна Европа обаче се надпреварват да свалят данъците. През последните месеци Полша и Словакия намалиха данък печалба на 19%, а Унгария - на 16%, в Латвия и Литва е само 15% при средна ставка 31,4 % в ЕС отпреди разширяването. У нас данък печалба е 19.5%, планира се от 2005 г. да падне на 15%.

"Започва данъчна война. Това е полезно, защото ще повиши конкурентността на Европа в света", коментира Хана Гронкевич-Валц.





Каре

Вчера бе разпространено и изследване на фирмата Mercer Human Resource, според което българските мениджъри получават най-малко пари в цяла Източна Европа. Възнаграждението на един шеф е едва 24 000 евро годишно, а в съседна Румъния са е 30 000 евро.

В Източна Европа най-високо платени са чехите - 42 600 евро, следвани от поляците с 42 300 и унгарците с 36 772 евро. 138 000 евро е годишното възнаграждение на един шеф в Швейцария, което е и най-високото в Европа.

Най-много пари в света получават японските мениджъри. Те вземат годишна заплата от 103 000 евро.
34
657
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
13 Септември 2004 22:40
13 Септември 2004 22:46
Много ми се иска гърците наистина да отидат в Тайван или в Коитай. Да видим как там ще заобикалят местното законодателство, как ще дерибействуват и т.н.
13 Септември 2004 22:51
Нещо не схванах - как тъй японските мениджъри ще са с най-високо възнаграждение в света, със 102 хил. евро на година, пък швейцарските, със 138 хил. са какво ........ ?? - извън класацията ли, що ли??????
Или света се смета само извън Европата?
Я някой брже да разясни!!!
13 Септември 2004 22:59
Шулевааааа, ти изби рибата, с призиви дигат ли са заплати ма, булка? Направо ша си изгора учебниците по икономика, ей!!!!!!!!
13 Септември 2004 23:00
Не може да се твърди, че не данъците, а евтиният труд привлича инвеститорите. Факторите, които привличат инвеститорите са много. Обаче фактор номер 1 е колко бързо и с каква печалба ще се върнат инвестираните пари при минимален риск. Евтин, но непроизводителен труд със сигурност няма да привлече инвеститори. Държава, която налага протекционистични мерки или облага печалбата с голям данък също няма да привлече инвестиции. Страни със силни профсъюзи, както и страни без инфраструктура, пътища, банково дело и т.н. също не привличат инвеститори. Страни, които залитат политически от ляво на дясно и обратно повишават риска за инвеститорите. Политическта стабилност ги привлича. И т.н. Факторите са много и не могат да се опростяват.
13 Септември 2004 23:14
Естествено, че се търси евтина работна ръка, но тя ИЗОБЩО не е евтина спрямо Китай, Виетнам и т.н.
Шансът на България е да привлече фирми да инвестират в DESIGN & DEVELOPMENT, а не в неквалифициран труд – там никой не може да бие китайците. Ама истински такъв, а не outsourcing, както става с програмистите сега.
Там имаме шанс, поне още 3-5 години, докато и последния професионалист не се изнесе от Зоната на Здрача (извинете – България)...
13 Септември 2004 23:16
у нас ако влезне некоа чужда манафска фирма, нема как зевзеко да не я е примамил
13 Септември 2004 23:27
Най добре е да се легализира целият бизнес и държавата да признае законността на всички икономически фактори, след което да започне истинската икономическа реформа. Без тази стъпка ще минат още 15 години в полусива икономика и недоверие на чуждите инвеститори към законосъобразността в страната. Тогава съвсем ще буренясаме и заглъхнем.
Вярно че има една подробност, която натрапчиво говори за ръководната роля на партията, която не желае да се легализира в бизнесът, защото може да изгуби всичко. Но това веднага се неутрализира с по страшното предположение, че избягването на крайно наложителното легализиране може да доведе страната до икономическа изостаналост (и дори изолация), която ще докара и кардиналите на сивата икономика до просешка тояга!
А от там пътя до новото национално робство е просто формалност.
Тогава комунисти и антикомунисти щат нещат ще се обединят срещу новите поробители, на своята родина, щото не са искали да го направят когато наистина е било нужно!...Точно както преди 550 години!
13 Септември 2004 23:46
tgb1 - Изхвърлете Добри Божилов и жалките му реклами. Писна ми всеки ден да ги гледам по форумите
13 Септември 2004 23:52
От коментариите във форума става ясно, че авторката на статията създава грешна представа за нещата като използува погрешно термина "инвеститор". Инвеститорите инвестират в България като купуват акции от различни фирми - български или чужди, няма значение. Те влагат пари и търсят възвращаемост с печалба при малък риск. Те не се интересуват какво е запалащането на работниците, те се интересуват доколко фирмата, в която инвестират е печелевша. Това за което говори авторката на статията не са инвеститори, а компании, които отварят филиали на производства у нас за да използват по-евтината работна ръка. Капитан Немо е прав, че в това отношение ние не можем да се мерим със страни като Китай или Индия.
14 Септември 2004 02:20
Средно Заплащане (ПО ЧАС- ЕДИН РАБОТЕН ЧАС=60 минути) в Холандия за НЕКВАЛИФИЦИРАН (без изисквания за Владеене на Холандски Език и Диплома за завършено Основно/средно Образование) ТРУДчистене, разтребване, измиване на под, разчистване на строителен обект, миене на автомобил, миене на чинии в Ресторант и т.н.)- 9 (ДЕВЕТ) Евро /на час!/...
Много По-здрави от Холандия...
14 Септември 2004 07:26
Има нещо вярно в статията. Американците например вече изнасят заводите си от Мексико, където ги прехвърлиха от преди години заради по-евтиния труд, сега вече в Китай, където трудът е още по-евтин.
14 Септември 2004 09:05
Как пък не.
Ако написаното в статията беше вярно, то България с крайно ниските заплати, най-ниските в Европа, би трябвало да е отдавна рай за чуждите инвеститори. Всъщност точно това - ниските доходи, е най-голямия проблем за развитието на българската икономика - няма кой да купува произвежданото, а за износ не всичко става.
14 Септември 2004 09:54
...и освен това, което спечелят инвеститорите от евтината работна ръка тука ще го загубят от алчните играчи от властта и няма да им стигне. Затова в БГ няма инвеститори а гешефтари и подставени лица – отрицателният ефект е на квадрат, а може и на куб ...
14 Септември 2004 10:21
Евтиният труд е най-силният коз на Източна Европа. Инвеститорите се интересуват предимно от ниските разходи за заплати,
е за такива приказки на тъпите курви не трябва да им се разрешава намеса в обществения живот
ТАЯ КУРВА НЕ СИ ДАВА СМЕТКА ЧЕ НИСКИ ЗАПЛАТИ = НИСКА ПОКУПАТЕЛНА СПОСОБНОСТ НА МЕСТНОТО НАСЕЛЕНИЕ = СВИТ ПАЗАР.................
14 Септември 2004 10:50
Зевзека е прав,
ако се говори за истински инвестор нещата са по друг начин. Ако вземем инвестиция на "зелена поляна" там само евтината работна ръка не е важна. Точно за тези инвестиции е най-голяма битката. Такава инвестиция се договаря пряко с правителство и има други измерения, тя е за години напред. В това отношение най- добре е Средна Европа. Работната ръка е един от факторите. Ще ви изброя останалите. Квалификация, свободна работна сила, инфраструктура (пътища, железници, връзка с международни пътища ), легислатива (възможност за транспарентен бизнес без административни пречки), данъчна реформа (закони), икономически и политически рейтинг и .... преставете си с колко ще подпомогне съответната държава икономически новия инвеститор. За това се сключва и договор със съответната държавата, където инвеститора даже настоява да не се публикуват някои клаузи, свързани с тази финансова помощ.
Сещате ли се за какво става дума? Средно Европейските страни се бият чрез тези фактори за нови огромни инвестиции и най-пъргавите печелят.
А ние къде сме? Дори да ги имате най-добрите условия и сте първенци по всички фактори, достатъчно е един улял се кретен да каже дай 10% и ....... инвеститора няма да иска да чуе за тази държава по-вече.
Точно тези инвестиции ги няма у нас и за това не знаеме какво е добър и сериозен инвеститор.
14 Септември 2004 11:19
XYZxyz, съвсем точно. А освен това, данъците не ги плашат просто защото не ги плащат. Отчетите се манипулират, а и в повечето случаи печалбата се изнася към фирмата- майка...А в тъпата ни държава както всичко останало и контролът никакъв го няма...
14 Септември 2004 11:38


Източна Европа се развива в опасна насока. Дивата експлоатация при тези ниски трудови "възнаграждения " скоро ще излязе през носа на предприемачите. Разделението и разцеплението на нацията чрез насъскването на привидно успелите против реално смазаните от мизерия ще се излее в нещо, което няма да е приятно за гледане.
Бившите леви активисти, днес активни капиталисти, не могат и не бива да водят икономиките. Вулгарното им виждане за обществото, подлизурството пред чуждите собственици на предприятия като БТК, няма да доведат до консолидиране на обществото и отритнатите няма да пропуснат шанса си да върнат за обидите и влошеното качество на съществуване. Непонятно е спокойствието и равнодушието на управляващите пред задаващата се отдолу тъмна вълна, която, при така съществуващата пародия на икономика, ще причини щети не по-малки от който и да е тайфун.
Спете спокойно...
14 Септември 2004 12:46
А да сте забелязали тия АД-та да търгуват акции и да дават дивиденти? Преди няколко години мераклии балъци си купиха акции на банки и др. големи предприятия. Чакай си големите играчи да ти бутнат дивидент(да не питаме кои са ТЕЙЗ способни и познати “бизнесмени”). У нас АД-та функционират затворено и непазарно. Играчите казват, че ще инвестират печалбата за модернизация... и “инвестират” в личните си фирми, които са на входа и на изхода. Печалба на квадрат – що да дават парата за по-високи заплати на работниците или на дребни риби акционери. Добре познато Уотсън... и ако чуеш някой да ти приказва за пазарна икономика да знаеш не му е чиста работата.
14 Септември 2004 13:19
Edno alternatiwno mnenie na Franz Nuscheler w negowata 'naruchnik na politika za razwitie' sochi pod mnogobroini ikonomicheski i socialni faktori (pol. nestabilnost, niska pokup. sposobnost, slab ikon. potencial, no srawnitelno dobre obrazowano naselenie) che í stochna ewropa e po skoro na put kum tretiq swqt otkolkoto kum purwiq. I kolkoto i da se molq da greshi, wseki put kogato se pribera dori i za malko u doma se ubezdawam che ima izwestno prawo.
14 Септември 2004 13:31
Май нищо вече не привлича западните инвеститори, няма защо да умуваме. Западните икономики са в криза и т.нар. делокализация е повече спасителна отколкото инвестиционна.
14 Септември 2004 13:33
Има резон в това мнение. Покупателната способност на местното население е един от трите най-важни фактора, мотивиращи (или не) потенциалния инвеститор.


В ред.: мнението през едно по-горе имах предвид

Редактирано от - steppenwolf на 14/9/2004 г/ 15:16:01

14 Септември 2004 13:52
Абе не ми стана ясно, какво някои не харесват на дамата дето е казала истината - че инвеститорите са в България почити ЕДИНСТВЕНО заради евтината работна ръка...
14 Септември 2004 14:18
RAISING MONEY .....
14 Септември 2004 14:18
Бе ве рно ли у нас мениджърите земат по 4 бонки на месец???
Или само некои 3-4-5-50 на брой?

=========================6
Ниска работна заплата значи НЕВЪЗМОЖНОСТ ЗА ВЪЗПРОИЗВОДСТВО НА РАБОТНАТА СИЛА!
ВЪЗПРОИЗВОДСТВО НА РАБОТНАТА СИЛА значи да се наспиш, нахраниш, отгледаш децата си, образоваш, здравеопазваш така че да си здрав и се такива убавинки.
Ако на кравата Нуша и намалиш дажбата на една трета с цел да бичиш по-висока печалба, скоро мляко няма да имаш.
Ние вече не се възпроизвеждаме не само откъм поколение, отдавна не се възпроизвеждаме и психически и здравословно, така че качеството на работната сила е на дъното.
Таман го научих да не яде и то зема, че умрЕ.
14 Септември 2004 15:30
ОТДАВНА МИ Е ЯСНО ЧЕ В РБ ВСИЧКО Е НАОПЪКИ. КАЗВАТ 75% ОТ ПРОМИШЛЕНОСТТА Е ПРИВАТИЗИРАНА А ДЪРЖАВНАТА БЮРОКРАТИЧНА МАШИНА СЕ УДВОИ. НАВСЯКЪДЕ ЧАСТНИТЕ ФИРМИ ПЛАЩАТ ДВОЙНО ПО-ВИСОКИ ЗАПЛАТИ ОТ ДЪРЖАВНИТЕ, А У НАС Е ОБРАТНО. НАВСЯКЪДЕ ДДС СЕ ПЛАЩА ОТ КРАЙНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ, А У НАС АВАНСОВО ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛЯ, КОЙТО ПОСЛЕ СИ ГО УДЪРЖА АКО УСПЕЕ. НАВСЯКЪДЕ СЕ ГОНИ ДЛЪЖНИКА, А У НАС Е ОБРАТНОТО. НАВСЯКЪДЕ ДАНЪЦИТЕ СЕ ПЛАЩАТ В ЗАВИСИМОСТ ОТ РЕАЛИЗИРАНИТА ПРИХОДИ, А У НАС АВАНСОВО/ПАТАНТНИ ДАНЪЦИ/.
14 Септември 2004 16:09
Тази класация със заплатите май е пропуснала бонусите към тях.
Защото иначе американците са в пъти пред японците.
14 Септември 2004 17:25
Проблема е не само да се привличат инвстиции. Стига с това робско мислене българино!
Така - ония ще дойдат да инвестират у нас, щото имаме много хубави жени и много обичат печени чушки българско производство. В България под бизнес ще продължава да се подразбира препродажба, не производство ( ресторанти, бензиностанции и търговия). Правителствата ще се сменят и все чужди ще им плащат да създават закони които да правят всеки опит за производство в Бг абсурден. А братята журналя ще продължават да раздуват темата за чуждите инвестиции като единтвенния ангел-спасител на българската икономика.
И така без значение дали ще ви привлечем с ниски заплати или ниски данъци - големи инвеститори - моля заповядяйте. Ние ви чакаме да ни оправите, щото ние сме заети с киснене по кафенетата и философстване.
14 Септември 2004 18:52
Хъше, а сега пак с кравата Нуша справка.
За да произвежда кравата Нуша млечице, първо требе се води на паша, да и се подсигури обор, да се храни, пои и чисти.
Всеки стопанин го знае, че добрата грижа за добитъка дава плодове, лошата-нема плодове.
Е както е при пчеличките и тревичките, същото е и при добитъка бизнесмени.
За да произвеждаш, първо трябва да имаш условия. Ако нямаш, да те е е таковал лудия да се набутваш само.
Затова няма и западни инвеститори.
А ти пустосваш българските бизнесмени или потенциални бизнесмени за същото.
Е че като овластените ни са прости, що мислиш, че и бизнесът ни е прост?
14 Септември 2004 19:04
Когато "чуждите" инвеститори започнат да работят в БГ с български филиали, а българските "инвеститори" се откажат да играят под формата на "офшорки", то тогава и БГ ще стане по-пазарна икономика. Не е евтиният труд привлекателен в БТ, а възможността да направиш "големия удар" чрез корумпирани чиновници, да монополизираш сегмент от пазара.
Да сте видял масово нахлуване на малки и средни инвеститори в БГ, няма и да видите скоро, само монополи или БГ "бизнесмени" под формата на чуждестранни!
14 Септември 2004 20:26
Не е баш така, 30% от световния капитал минава през офшорки.
Бизвесът да не е луд да хрантути търтеи-държавни чиновници?
Тук няма условия и по-нагоре ясно го казаха що и какви.
То на практика нема никакви освен евтин труд, ама като е евтин, той се не възпроизвежда нормално.
Нали ако можеш да избираш между кравата Нушка-одръгляла от икономии и почти без млеко, и кравата Веска-охранена и млекодайна, макар и с повече разходи по нея, ще избереш кравата Веска.
МОЛА ДА СЕ ОТЧЕТЕ-ДАЖЕ КАТО КРАВИ ДА НИ РАЗГЛЕЖДАХА УПРАВЛЯВАЩИТЕ ИДИОТИ ПАК ПОВЕЧЕ И ПО-ДОБРЕ ЩЯХА ДА СЕ ГРИЖАТ ЗА НАС - СТИГА САМО ДА БЯХА ДОБРИ СТОПАНИ....АДЕ ТО ВЕЧЕ ЧЕ НЕ НИ БРОЯТ ЗА ХОРА ЯСНО.
14 Септември 2004 21:27
Kaily,
Съгласен съм с тебе. Знам че условия няма, затова съм и хъш станал. Проблема е че българина трябва да разбере как тихо и хитричко го клатят. И не само Бг. Играта е такава: Ако аз съм една развита държава, аз нямам ниаква изгода да допускам друга да се развива. Ще правя всичко възможно това да не става. Ако изнасям производства натам, ще внимавам у мен да останат развоя и технологиите. Мексико, Мароко, острови - няма проблеми щом развойната дейност остава в Калифорния. С Киатй и Тайван обаче нещата се пообъркаха.
Ха сега сетете се че които и да дойде на власт в Бг - зелени, червнеи, сини, пембени, жълти - все ще се хранят от външни пари - даже не от чуйжди държави а от големите играчи - корпорации, еврейски лобита, мултимилиардери. Затова защото източна Европа е потенциално конкурентноспособна, затова и винаги правителствата ще бъдат натискани да не създават условия за производство. Отделно че балканския субект си е алчен и корумпиран.
Това което се опитвам да кажа е че преди да чакаме "помощ" отвън, българина трябва да си свърши първо домашното упражнение: Масово да осъзнае, да узрее за да може да оказва натиск върху правителствата, за създаване на условия за собствен бизнес. И не си мислете веднага за ниски данъци, а за изпълнителна власт която да може да контролира честни правила в бизнеса. Е ако 80% от народа узрее до това мислене , нито мутри, нито Александърбожковци, нито Международни Валутни фондове ще се правят на англели-спасители. Тихо и кротко, без екцесии, с мек но постоянен натиск - народа трябва да дава обратна връзка на правителствата. Откато свляхме Луканката през 90-те всички заспаха и се изпокриха - най-вече студентите. Вижте примера на Унгария и Чехия - не са цъфнали и завързали, ама вървят в правилната посока.
14 Септември 2004 21:38
затова и винаги правителствата ще бъдат натискани да не създават условия за производство.

… а специално нашто само се натиска
15 Септември 2004 14:57
Чуждото инвестиране трябва да се разглежда само в контекста на бъдеща национализация.
За да има пак безделници като Шопарските другари какво да лапат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД