Нови, още по-драстични мерки за овладяване на кредитния бум поиска МВФ.
Предишните ограничения, наложени от фонда и правителството, имаха обратен ефект - те доведоха до нов скок на заемите. Последните данни показват, че отпуснатите от банките кредити са нарастнали с над 546 млн. лв. за един месец, т.е. има ръст от 53%.
Сега МВФ ще направи втори опит да ограничи масовото раздаване на евтини кредити като принуди правителството да наложи още по-драконовски изисквания към банките. Кабинетът вече изтегли от финансовите институции около 300 млн.лв. От 1 юли в минималните им задължителни резерви бяха включени и депозитите със срок над 2 години. От октомври половината от кешовите наличности на банките няма да се признават за минимални задължителни резерви. Това означава, че те ще трябва да довнесат около 150 млн. лева по сметките си в БНБ.
Всичко това трябваше да намали парите, които банките могат да раздават като кредити. Конкуренцията на пазара обаче е ожесточена и финансовите институции предпочитат да свият до минимум своята печалба, но да не изпуснат клиенти. Затова те продължават с промоциите за бързи и евтини кредити.
В меморандума с МВФ е записано, че ако заемите продължат да нарастват, правителството ще завиши от 4 на 8% размера на задължителните резерви върху дългосрочните депозити, ще намали още повече кешовата наличност на банките, която се признава за резерв, ще увеличи нивата на минималните резерви от сегашните 8 на 11% от привлечените средства от банките.
При разговорите на МВФ с министър Велчев през юни се обсъждаше дори възможността да се въведе пряк контрол върху кредитирането, както това е направено в Хърватска.
Вчера банкерите не пожелаха да коментират евентуалните нови ограничения.
МВФ продължава да не е съгласен с увеличаването на минималната работна заплата от 120 лв. на 150 лв. от 2005 г., както предлага правителството. Според ръководителя на мисията Ханс Фликеншийлд тя трябва да нараства с по 10% през следващите 3 г. МВФ ще поиска правителството да не използва преизпълнението на приходите за социални разходи, ако те вече са достигнали лимитите си.
|
|