Айзък Азимов сигурно би се обърнал в гроба. Ако можеше да види какво са направили с неговата "Аз, роботът" и въобще масивното му творчество, базирано на изкуствения интелект и трите (по-късно четири) съчинени от него Закона на роботиката.
В надписите на филма всъщност под сурдинка си признават, че той е само "вдъхновен" от едноименната книга. Ето ви обаче и цялата история: проектът стартира под заглавие "Hardwired" - мрачна крими-мистерия с роботи, много близка по дух до творбите на Азимов. Тогава продуцент е "Дисни", а кандидат-режисьор - Брайън Сингър ("Обичайните заподозрени" и "Х-мен"). Те обаче се отказват от проекта и той достига до "Фокс", които се докопват до правата за филмиране на Азимов. След което го връчват на режисьора Алекс Прояс ("Градът на мрака", "Гарванът") и сценариста Джеф Винтар (не ви и трябва да знаете). По-късно се намесва и сценаристът Акива Голдман, който трябва да скрои текста по мярката на Уил Смит - да не би, така, да е тесен в раменете на тъмнокожата суперзвезда. Смит се сдобива с ролята на ченге-технофоб, който нещо не ги одобрява роботите - съществена част от живота в недалечното бъдеще. Скепсисът му води до спасяване на човечеството. И т.н.
"Аз, роботът" попада в едно жанрово деление със "Специален доклад" и "Изкуствен интелект". (Поне са проявили здравия разум да не крадат от "Матрицата".) Само че каква е разликата? И двата са на Спилбърг.
Това си личи от всеки кадър, колкото и Прояс да е майстор на футуристичната визия. На този филм му липсва както елегичната сантименталност на "Изкуствен интелект", така и задъханият екшън на "Специален доклад".
Не че този не е задъхан екшън. "Аз, роботът" се гледа леко и на един дъх, макар да е дълъг къмто 3 часа. Позирането на Смит традиционно малко дразни, защото вместо да си стои при комедийните роли в стил "Лоши момчета", рапърът е решил да се прави на сериозен актьор. Не успява. Но и никой не му се сърди за това - макар че магистралните преследвания със свръхбързи коли и мотори вече сме го гледали в "Лоши момчета". Отрядът по специалните ефекти, виж, е свършил работата си безупречно. Както и в други филми - бъдещето (2035) според концепцията на Холивуд може и да не е розово, но пък изглежда добре.
---
Трите закона на роботиката
(По-късно Азимов прибавя и "нулев закон", който именно е залегнал в идеята на филма)
Закон 0: Един робот не трябва да причинява вреда на човечеството или чрез бездействие да причини вреда на човешко същество.
Закон 1: Един робот не трябва да причинява вреда на човешко същество или чрез бездействие да причини вреда на човешко същество, освен ако това не нарушава по-висш закон.
Закон 2: Роботът трябва да се подчинява на заповедите, които получава от човешките същества, освен ако те не противоречат на по-висш закон.
Закон 3: Роботът трябва да защитава собственото си съществуване, стига тази защита да не е в противоречие с по-висш закон.
---
Аре бе, Бейби Джеймс, поне филмите можеш да гледаш, преди да ги коментираш... Странно как си пропуснала този път да направиш паралел с "мрачната визия на LOTR"; може би, защото си гледала най-после Матрицата-Революции и имаш нов фаворит?
*
И, като стана дума за LOTR, се присетих - дали Рейджо Бегинс е оцелял след вчерашната експедиция в Мордор? Дали са му стигнали свещите?